Palnik dekarski - jaki wybrać?

Palnik dekarskiPodczas układania na dachu papy termozgrzewalnej, trzeba mieć pod ręką palnik dekarski. To urządzenie, które może mieć różną moc, wielkość butli czy sposób działania. Jaki model więc wybrać?

Czym jest palnik dekarski?

Palnik dekarski to urządzenie zasilane gazem - propanem lub mieszanką propanu i butanu. Gaz ten z butli transportowany jest do dyszy przez elastyczny wąż. Urządzeniem steruje się za pomocą pokrętła lub dźwigni. Niektóre modele posiadają różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe np. podstawki. Palnik dekarski wykorzystywany jest jednak nie tylko na dachu, ale i w kamieniarstwie np. podczas budowy ogrodzeń.

Jaki palnik dekarski wybrać?

Palniki dekarskie można podzielić na urządzenia z reduktorem i bez reduktora. Palnik dekarski z reduktorem posiada dyszę podłączoną do butli w sposób bezpośredni. Nie ma dodatkowych elementów regulujących transport gazu. Ten dostarczany jest ze stałym ciśnieniem. Z kolei palnik dekarski z reduktorem wyposażony jest w reduktor umożliwiający obniżenie ciśnienia gazu dostarczanego do dyszy. Pozwala to na regulację pracy urządzenia. Dodatkowo reduktor często posiada mechanizmy bezpieczeństwa.

Czy reduktor w przypadku palnika dekarskiego jest elementem niezbędnym? Palnik bez reduktora może być wykorzystywany w praktyce jedynie tylko przy bardzo małej butli, której waga nie przekracza 3 kg. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że użytkowanie urządzenia bez reduktora bywa niebezpieczne.

Palniki dekarskie można dodatkowo podzielić po kątem liczby dysz, które wchodzą w skład zestawu:

  • Palnik dekarski jednodyszowy stosowany jest do prac standardowych lub mających związek z tworzeniem zakładu, a więc wtapianiem posypki na brzegach dachu. Sprawdza się ponadto w miejscach trudno dostępnych np. w okolicy komina.
  • Palnik dekarski wielodyszowy posiada na ogół trzy, różnych rozmiarów dysze. Pozwala na szybkie ułożenie papy na całym dachu.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając palnik dekarski?

Kluczowe znaczenie ma oczywiście moc. To parametr najważniejszy, bo determinujący zakres wykorzystywania urządzenia. W przypadku prac długotrwałych i zaawansowanych palnik dekarski powinien mieć moc powyżej 20 kW. Modele słabsze mają na ogół jedną dyszę i stosowane są raczej do poprawek różnego typu. Warto też zwrócić uwagę na regulację przepływu gazu, która odbywać się może na dwa sposoby - poprzez dźwignię lub poprzez użycie specjalnego pokrętła znajdującego się na rękojeści palnika. Drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze.

Przy pracy na dużych powierzchniach znaczenie ma również długość węża. Warto zainwestować w palnik z wężem o długości minimum 3 metrów, który pozwala na komfortową pracę. Klasyczne palniki dekarskie wykorzystują na ogół 2000 gram gazu na godzinę. Na podstawie parametru temperatura płomienia można określić łatwo zastosowanie danego urządzenia. Na ogół maksymalna temperatura pracy wynosi około 1900 stopni Celsjusza.

Palniki dekarskie nie należą do urządzeń ciężkich. Ich waga zazwyczaj wynosi około 1 kilograma. Bywają wyposażone w dodatki np. specjalne klucze do odkręcania dysz.

Autor: www.tooles.pl.