Panele fotowoltaiczne - najważniejsze informacje

Panele fotowoltaiczneOd lat naukowcy poszukują rozwiązań mających na celu dostarczenie energii elektrycznej, bez obaw o szkody dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań są panele fotowoltaiczne (ogniwa słoneczne), które za sprawą reakcji w nich zachodzących są w stanie przekształcić promienie słońca w czystą energię elektryczną.

Panele Fotowoltaiczne - czym są?

Panele Fotowoltaiczne są urządzeniem służącym do zamiany naturalnej energii pochodzącej z promieni słonecznych w czystą energię elektryczną. Proces ten możliwy jest dzięki wykorzystaniu specyficznego złącza p-n (złącze przewodników o różnych typach przewodnictwa; dodatniego i ujemnego). W wyniku niniejszego zjawiska dochodzi do wytworzenia różnicy potencjałów, która w efekcie odpowiedzialna jest za powstanie napięcia elektrycznego. Panele fotowoltaiczne wykorzystywane w dzisiejszym przemyśle energetycznym wykonywane są najczęściej z krzemu (Si), selenu (Se) oraz germany (Ge).

Stosowanie niniejszych ogniw pozwala na wytwarzanie nie tylko darmowej energii elektrycznej, ale również ciepła. Na terenie całego kraju coraz częściej można spotkać, tak zwane "farmy słoneczne", które przysparzają swoim właścicielom wiele oszczędności w skali roku, a dodatkowo dbają o ochronę środowiska i promują wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Panele Fotowoltaiczne - jak działają?

Fotowoltaika to dyscyplina naukowa, która skupia się na przetwarzaniu promieni światła słonecznego w energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego (zjawisko prowadzące do powstania siły elektromotorycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego). Zjawisko to po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez A.E. Becquerliego w 1893 roku.

Najprościej rzecz ujmując panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Jednak proces ten nie jest w cale taki prosty i zachodzi na kilku etapach. W celu otrzymania produktu (energii elektrycznej) panel fotowoltaiczny zbudowany ze złącza p-n zostaje skierowany w stronę promieni słonecznych. Działanie fotonów wywołuje powstawanie par "elektron-dziura", a pole elektryczne dalej przesuwa nośniki w różne strony. Na skutek tego działania elektrony trafiają do powstałych wcześniej dziur, w których dochodzi do wytworzenia się zewnętrznego napięcia elektrycznego.

Panele Fotowoltaiczne - gdzie znajdują zastosowanie?

Panele fotowoltaiczne można znaleźć w wielu urządzeniach codziennego użytku, na przykład w kalkulatorach i zegarkach. Ich większe odpowiedniki wykorzystywane są jednak w elektrowniach słonecznych, satelitach a nawet nowoczesnych samochodach charakteryzujących się napędem hybrydowym. Ponadto, panele fotowoltaiczne wykorzystywane są w:

  • Gospodarstwach domowych (lampy ogrodowe);
  • Kosmonautyce (zasilanie sond kosmicznych i sztucznych satelitów);
  • Elektryce (produkowanie energii elektrycznej w innowacyjnych elektrowniach słonecznych).

Autor: www.4oze.pl.

Komentarze

Tomek
Warto byłoby dodać chociaż jeden akapit o tym, jak wygląda sytuacja fotowoltaiki w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną ze względu na dofinansowania i programy wspierające fotowoltaikę.
https://sunergo.pl