Panele fotowoltaiczne najwyższej generacji - jaka jest ich trwałość?

Nowoczesne panele fotowoltaiczneFotowoltaiką interesuje się coraz więcej przedsiębiorstw oraz właścicieli prywatnych, którzy skuszeni są atrakcyjnymi formami finansowania czy korzyściami finansowymi płynącymi z produkowania własnej energii elektrycznej.

Koszt inwestycji w fotowoltaikę waha się w graniach 20-30 tyś. złotych, dlatego decydując się na konkretny produkt, warto postawić przede wszystkim na jakość - dobrze zamontowana instalacja to mniejsze ryzyko powstawania ewentualnych awarii, a solidne panele to gwarancja, że instalacja będzie nam służyć bez zarzutu przez dekady. Jaka jest trwałość paneli fotowoltaicznych?

Utrata wydajności

Przeciwnicy fotowoltaiki często podkreślają, że z czasem panele tracą swoją wydajność, co powoduje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie ma sensu. W rzeczywistości, utrata wydajności paneli fotowoltaicznych jest niewielka, zwłaszcza gdy mowa o panelach produkowanych i sprzedawanych na rynku obecnie. Przyjmuje się, że najwyższy spadek wydajności panelu może wynosić 0,5% na rok. Jeśli taki spadek jest wyższy, oznacza to, że instalacja jest wadliwa i podlega reklamacji. Wszystko to przekłada się na fakt, że po około 10 latach użytkowania, wydajność paneli waha się w graniach 80%. Przy tym, należy pamiętać, że ta wydajność nie spada równomiernie - przez pierwsze lata działania instalacji spadek ten jest najwyższy, a później znacznie zwalnia. Spadek w wysokości 0,5% jest jednak rzadko spotykany w panelach fotowoltaicznych dostępnych obecnie. Z reguły ta wartość jest dużo niższa, dlatego inwestycja w fotowoltaikę jak najbardziej się opłaca.

Panele odporne na warunki atmosferyczne

Znaczenie ma także, czy panele fotowoltaiczne są w stanie poradzić sobie ze śniegiem i gradem? Czy odporne są na niesprzyjające warunki pogodowe?

Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Źródło: https://x-energy.pl.

Panele fotowoltaiczne bardzo dobrze radzą sobie z warunkami atmosferycznymi panującymi w tej części Europy. Ma to miejsce dlatego, że nie występują u nas gwałtowne zjawiska pogodowe, jak bardzo silne burze z gradem czy bardzo wysokie temperatury. Większość paneli fotowoltaicznych bez problemu poradzi sobie z gradem czy śniegiem. Promienie słoneczne stanowią większe zagrożenie, gdyż niszczą ogniwa fotowoltaiczne, znajdujące się w panelach. Większość utraty wydajności paneli ma miejsce w okresach letnich. Jednak w naszym klimacie, lato trwa kilka miesięcy, a co za tym idzie, panele nie są wystawiane na bardzo niesprzyjające warunki. Panele wysokiej jakości odporne są na obciążenia, zabrudzenia, posiadają powłoki hydrofobowe.

Gwarancja

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne warte naszej uwagi posiadają gwarancję. Producenci oferują czas gwarancji wynoszący 10, 25 czy 30 lat. Dzięki temu, gdy zaobserwujemy wyższy, niż akceptowalny, spadek wydajności, możemy ubiegać się o wymianę instalacji. Panele fotowoltaiczne mogą działać bez zarzutu przez całe dekady, nawet do 50-60 lat. Jest to inwestycja w przyszłość, w zieloną i tanią energię elektryczną.

Komentarze