Panele ogrodzeniowe metalowe - rodzaje i najważniejsze cechy

Metalowe panele ogrodzenioweOgrodzenie nieruchomości stanowi zarówno element architektury jak i bezpieczeństwa. Spośród dużego wyboru ogrodzeń, coraz popularniejsze są te metalowe. Spotykamy ogrodzenia z siatki, kute i panele z drutu. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, dobrze jest poznać właściwości każdego z ogrodzeń.

Estetyka i wytrzymałość

Ogrodzenia metalowe mają z pewnością wieloletnią trwałość. Różnią się jednak technologią wykonania. Najbardziej pracochłonne w wykonaniu są ogrodzenia z elementów kutych. Są one ciężkie i zwykle panel z elementów kutych montuje się na solidnych słupach. Najlżejsze są płoty z zastosowaniem siatki z drutu. Niestety wykonane z cienkiego drutu, podobnie jak panele 3D są mało odporne na uszkodzenia. Dobrym połączeniem estetyki i wytrzymałości są ogrodzenia z podwójnymi poprzecznymi drutami, zwane często panelami metalowymi 2D lub siatkami panelowymi.

Charakterystyka paneli z drutu

Panele z przetłoczeniami z drutu, tzw. panele 3D wzmacniane są przez przetłoczenie drutu zwykle o średnicy 4mm. Panele 2D natomiast, skonstruowane są bez przetłoczeń i wykonane z drutu montowanego w pionie, który z dwóch stron utrzymują poziome druty o większej średnicy. Konstrukcja sprawia, że panele 2D zwane również panelami prostymi są bardzo wytrzymałe. Występują one w dwóch rodzajach grubości zastosowanego drutu:

  • 656 - pionowe druty mają 5mm średnicy, a poziome 6mm
  • 868 - pionowe druty mają 6mm grubości, zaś poziome aż 8mm

W przypadku dużych ogrodzeń przemysłowych, narażonych na uszkodzenia, z pewnością panele 868 sprawią, że inwestor będzie spokojniejszy o ich kondycję.

Rozwiązanie systemowe

W zależności od rodzaju wypełnienia ogrodzenia, powinniśmy liczyć się z różnicami w skompletowaniu całości płotu. W przypadku elementów kutych należy dodatkowo zapewnić słupki murowane (np. z cegły klinkierowej) lub słupki metalowe. W przypadku ogrodzeń panelowych, niezbędne jest wykonanie pasującej do całości bramy czy furtki. Najbardziej kompletne wydają się być systemy wykorzystujące panele z drutu. Producenci zwykle poza słupkami wykonanymi z profili zamkniętych oferują też bramy i furtki, które łatwo można połączyć ze słupkami. Pełne spektrum rozwiązań w zakresie ogrodzeń panelowych, bram oraz furtek panelowych znaleźć można tutaj: https://www.janmet-panele.pl/ogrodzenia/, czyli na stronie internetowej firmy JANMET.

Trwałość ogrodzeń metalowych

Wszystkie rodzaje ogrodzeń ze stali można solidnie zabezpieczyć przed korozją. Zazwyczaj producenci stosują dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to cynkowanie ogniowe, zapewniające bardzo skuteczne zabezpieczenie przed korozją. Nie do każdego otoczenia, pasuje jednak srebrzysty kolor ocynkowanej stali. Drugim i dodatkowym sposobem zabezpieczania przed niszczącym wpływem wilgotnej atmosfery, jest malowanie proszkowe. To bardzo skuteczna metoda, pozwalająca dodatkowo zastosować farbę w każdym z kolorów z palety RAL. Dla najwyższej klasy odporności na korozję stosuje się malowanie proszkowe po uprzednim cynkowaniu stali.

Łatwość montażu ogrodzeń panelowych

Wybierając rodzaj ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na łatwość jego montażu. Im łatwiejszy montaż ogrodzenia, tym mniej szans na błędy, ale przede wszystkim niższe koszty. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się być realizacja projektów z wykorzystaniem siatki ogrodzeniowej. Niestety, to tylko pozory. Konieczność naciągnięcia drutu montażowego wymusza więcej pracy przy montażu słupków. Montaż bram i furtki to konieczność zamówienia dodatkowych elementów. Najszybsze i najtańsze w montażu są rozwiązania oparte o panele z drutu. Razem z kompletem słupków, bram i furtek, producenci oferują również uchwyty montażowe. Wykorzystanie kompletnego systemu montażu znacząco przyspiesza realizację.

Szeroki wybór ogrodzeń metalowych pozwala sprostać wymaganiom estetycznym inwestora. Ogrodzenia są bardzo trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu można je zastosować zarówno w inwestycjach przemysłowych, jak i do grodzenia posesji prywatnych. Możliwości malowania i doboru różnego rodzaju konstrukcji, pozwalają też na dostosowanie ogrodzenia, do sąsiadujących z nim nieruchomości.

Komentarze