Panele ścienne: oto 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Panele ściennePanele ścienne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych sposobów wykończenia ścian, takich jak malowanie czy tapetowanie. Za ich pomocą stworzyć można naprawdę niezwykłe efekty i to niewielkim nakładem pracy.

Panele drewniane - ekologiczne i stylowe

Pierwszy rodzaj paneli ściennych to wyroby drewniane. Ich wyjątkowy wygląd wynika z naturalnego, ponadczasowego piękna tego materiału. Do ich produkcji wykorzystywane jest drewno gatunków zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Panele ścienne tego typu cechują się eleganckim wyglądem, dodają wnętrzu ciepła, podkreślają dążenie do bliskości z naturą. Dostępne są w różnych formatach i kształtach. Największą popularnością cieszą się moduły kwadratowe lub prostokątne o dużej powierzchni, pozwalające na ukazanie pięknego usłojenia drewna. Na rynku dostępne są także panele podłużne, nawiązujące stylistycznie do naturalnych desek. Panele drewniane są stosunkowo drogie w porównaniu do innych typów, jeśli jednak zależy nam na materiałach najwyższej klasy, warto w nie zainwestować.

Panele z płyt MDF - trwałe i estetyczne

Panele z płyt MDF to nieco tańszy sposób na estetyczne wykończenie wnętrz. Powierzchnia modułów pokryta jest warstwą dekoracyjną, gwarantującą efektowny wygląd. Może być to folia, laminat lub fornir. Dzięki warstwie wykończeniowej panele mogą imitować droższe wyroby drewniane; niektóre wzory z powodzeniem naśladują kamienne płyty czy tapety.

Panele ścienne

Płyty MDF charakteryzują się niską wagą i łatwością montażu. Panele tego rodzaju dobrze izolują dźwięki. Są bezproblemowe w utrzymaniu i nie wymagają specjalnej konserwacji. Mimo tego wykazują dużą trwałość, pod warunkiem, że nie zamontujemy ich w pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci. Do takiego zastosowania dedykowane są panele z płyt PCV.

Panele z płyt PCV - odporne na trudne warunki

Panele ścienne z płyt PCV to dobry sposób na wykończenie ścian we wszystkich pomieszczeniach, również takich, w których panują warunki podniesionej wilgotności. Są wodoodporne, dzięki czemu można je myć bez ryzyka zniszczenia. Podobnie jak płyty MDF, mogą imitować różne materiały wykończeniowe, w zależności od okleiny. Płyty PCV są lekkie i trwałe dzięki wzmocnieniu stelażem wewnętrznym.

Jak montować panele ścienne?

Montowanie paneli ściennych to szybki i prosty sposób na wykończenie ściany. Dzięki niewielkiej wadze możemy poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Panele przymocować można do powierzchni murowanych, drewnianych, betonowych. Istnieją zasadniczo dwa sposoby montażu: klejenie oraz przykręcanie do stelażu.

Panele ścienne

Stosowanie paneli ściennych w praktyce

Efekt, jaki uzyskamy, stosując panele ścienne, zależy przede wszystkim od wybranej warstwy dekoracyjnej. W przypadku wyrazistych wzorów, drewna lub jego imitacji, warto pamiętać o zachowaniu umiaru. Czasem lepszy efekt da pokrycie panelami jednej ściany niż wykończenie nimi całego wnętrza. Dzięki temu wyeksponujemy je, unikając jednocześnie wrażenia przesytu.

Decydując się na zastosowanie paneli ściennych, warto wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje tych produktów: drewniane, z płyt MDF i PCV. Każdy typ charakteryzuje się inną specyfiką, którą dobrze jest poznać, zanim dokonamy wyboru.

Autor: www.castorama.pl.

Komentarze

Arek
Ciekawy pomysł na dekoracje ścian. Poszukam tych paneli
https://www.trawertyn-marmur.pl/
Jacek
Bardzo ciekawy artykuł. A teraz moje 5 rzeczy, które warto wiedzieć o panelach tapicerowanych.

Jak każdy, kto kiedykolwiek udekorował swój dom wie, panele są popularnym wyborem dla pokryć ściennych. Są one dostępne w różnych stylach i kolorach, i mogą być używane do tworzenia różnych wyglądów. Ale czym dokładnie są? Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o panelach:

1. Panele są wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, plastiku i metalu.

2. Mogą służyć do pokrycia całej ściany lub tylko jej fragmentu.

3. Panele mogą być mocowane do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów lub kleju.

4. Większość paneli występuje w standardowych rozmiarach, ale dostępne są również rozmiary niestandardowe.

5. Panele mogą być używane wewnątrz lub na zewnątrz.

Właściciele domów często wybierają panele, ponieważ są one łatwe w instalacji i niskie koszty utrzymania. Są one również doskonałym sposobem na dodanie koloru i zainteresowania do pokoju bez rozbijania banku. Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na aktualizację swojej przestrzeni, rozważ użycie paneli!
https://panelowe.com.pl/
Kasia
Chcąc udekorować ściany coraz więcej osób decyduje się na panele trójwymiarowe naturalnego pochodzenia. Dlaczego? Przede wszystkim są wysoce wyprofilowane, działają na naszą wyobraźnię oraz stymulują zmysły. Nowoczesne i atrakcyjne sprawiają, że nasze pomieszczenie stanie się dla nas ciepłe, a także przyjazne. Ze względu na prostotę i elastyczność panele są bardzo łatwe do obsługi i montażu nawet w najbardziej niewygodnych warunkach, gdyż wystarczą nam jedynie kołki, klej oraz podstawowe narzędzia. Są także wodoodporne oraz trwałe.