Perforowany sufit podwieszany

Płyty perforowane na sufitSufit perforowany to nowy trend, który znalazł zastosowanie w domach z otwartą przestrzenią dzienną. Jest to sufit podwieszany wykonany z perforowanych płyt regipsowych, czyli gipsowych z niewielkimi otworami, drewna, stali nierdzewnej lub aluminiowych. Najczęściej znajduje zastosowanie na dużych otwartych przestrzeniach dziennych jako stabilizator akustyczny i pochłaniacz zapachów.

Z roku na rok perforowane płyty sufitowe cieszą się coraz większą popularnością. Są cenione za wyjątkowo designerskie wykonanie, możliwość subtelnego podziału dużej przestrzeni dziennej na poszczególne strefy, które mimo wyburzenia ścian nie przenikają się. Opary z gotowania pozostają w aneksie kuchennym, ożywione rozmowy domowników słychać tylko w tej części, w której są prowadzone, a ulubiony serial lub mecz piłki nożnej nie zagłusza radia słuchanego podczas gotowania w innej strefie.

Najczęściej montowane sufity perforowane powstają z:

  • płyt regipsowych, czyli perforowanych płyt G-K, które znajdują zastosowanie w salonie, jadalni, na przedpokoju. Obecnie dostępne są również tak zwane płyty gipsowe higieniczne, które są odporne na zmywanie;
  • stali nierdzewnej - to materiał dedykowany do pomieszczeń o większej wilgotności. Perforowane płyty ze stali nierdzewnej można, nawet trzeba myć wodą i detergentem rozpuszczającymi tłuszcz i kurz. Doskonale sprawdzają się w kuchniach, łazienkach, obiektach przemysłowych i dużych punktach handlowych;
  • płyt drewnianych - wybierając ten rodzaj sufitu podwieszanego, należy zwrócić szczególną uwagę czy płyta jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią;
  • płyt aluminiowych - znajduje zastosowanie w kuchniach i budynkach przemysłowych.

Rodzaje perforacji na płytach sufitowych:

  • regularna, wszystkie otwory są rozmieszczone regularnie w linach rzędach,
  • nieregularna, rozmieszczone zupełnie przypadkowo, lub tworzące konkretny wzór,
  • kwadratowa,
  • okrągła,
  • ukryte w specjalnych oprawkach na oświetlenie.

Ponadto wyróżniamy płyty sufitowe perforowane:

  • z listwami,
  • bezlistwowe,
  • z fugą.

Montaż perforowanego sufitu podwieszanego

Montaż perforowanego sufitu podwieszanego nie różni się od montażu gładkiego sufitu podwieszanego. Najpierw należy rozmieścić szkielet sufitu, czyli profile, oraz wszystkie instalacje, które mają się znajdować nad płytami perforowanymi. Następnie układamy lub przykręcamy płyty. Nowością natomiast jest możliwość montażu dodatkowego pochłaniacza zapachów i oparów w przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym i perforowanym.

Gdzie zamontować perforowany sufit podwieszany?

Sufit perforowany od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem we wnętrzach o dużym metrażu z otwartą przestrzenią dzienną która, choć piękna i funkcjonalna może przyprawiać o ból głowy. W praktyce okazało się, że przestronne otwarte przestrzenie dzienne wymagają specjalnych rozwiązań. Po pierwsze wyburzenie ścian na kilkudziesięciometrowy powierzchni wiąże się z powstaniem pogłosu w pomieszczeniu, czyli irytującego echa. Po drugie dźwięk telewizora oraz kina domowego daleki jest od ideału. Duża otwarta przestrzeń działa jak pudło rezonansowe. Dźwięk, zamiast rozchodzić się po części przewidzianej na salon, odbija się od ścian i sufitu, przez co basy są zbyt intensywne, a głos zniekształcony. Zamiast przestrzennej, naturalnej akustyki słyszymy irytujące dudnienie. Kolejny problem to zapachy przenikające z aneksu kuchennego do salonu i jadalni. Złotym środkiem na te trzy problemy jest perforowany sufit podwieszany.

Jakie funkcje pełni perforowany sufit podwieszany?

  • Pochłania zapachy i wspomaga okap kuchenny. Perforowany sufit podwieszany to idealne rozwiązanie do kuchni połączonej z salonem. Nawet w domach, w których każdy posiłek jest przygotowywany z włączonym okapem kuchennym, część oparów z gotowania przedostaje się do salonu i jadalni. Jak pamiętamy z fizyki, ciepłe powietrze unosi się do góry, a wraz z nim wszystkie zapachy. Jeśli więc opary z gotowania będą miały ujście do góry, nie przedostają się do salonu czy jadalni. Podobnie jak para czy tłuszcz, który osiada na sprzętach kuchennych, ramach okien, meblach tapicerowanych i tkaninach okiennych. Istnieje również możliwość zamontowania dodatkowego pochłaniacza w przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym a perforowanym.
  • Poprawia akustykę w dużych pomieszczeniach. Jeśli po wyburzeniu ścian okazało się, że na otwartej przestrzeni dziennej powstało irytujące echo, można się go pozbyć, montując płyty perforowane na wszystkich sufitach lub w miejscu, w którym pogłos jest największy. Należy pamiętać o odpowiednim doborze materiałów, inne płyty montuje się w kuchni, a inne w salonie czy jadalni. Sufit perforowany tłumi część dźwięków i pomaga równomiernie rozłożyć akustykę w pomieszczeniu. Wyspa akustyczna to rozwiązanie nie tylko dla fanów dobrej jakości dźwięku. Jeśli po podłączeniu kina domowego dźwięk, zamiast brzmieć naturalnie i rozchodzić się po całym salonie przypomina dudnienie, a głos telewizora jest nienaturalnie zniekształcony, strefa telewizyjna wymaga wprowadzenia kilku zmian. Można zrezygnować z kina domowego, ale głos w tv nadal nie będzie idealny, przestawić telewizor w inne miejsce, co prawdopodobnie niewiele pomoże, lub zamontować wyspę akustyczną w strefie telewizyjnej. Jest to sufit podwieszany wykonany z perforowanych płyt, który montuje się jedynie nad strefą telewizyjną (komoda RTV, fotele, kanapa). Zadaniem perforowanych płyt jest równomierne rozprowadzenie akustyki w tej części strefy dziennej. Obecnie w sprzedaży dostępne są płyty regipsowe dedykowane do kącika telewizyjnego o zróżnicowanych parametrach, które w różnym stopniu wygłuszają i rozprowadzają dźwięk. Samodzielny dobór płyty sufitowej do montażu wyspy akustycznej może być trudny. W tej kwestii warto skorzystać z porady fachowca.
  • Wygłusza pomieszczenie - sufit podwieszany perforowany doskonale sprawdza się również w pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu. Dzięki otworom w płytach część dźwięków przedostaje się pod strop, wygłuszając pomieszczenie. Tego typu rozwiązania są stosowane w budynkach przemysłowych, supermarketach i domach kultury.
  • Oczyszcza powietrze - dzięki podwieszanym sufitom perforowanym jakość powietrza w pomieszczeniach jest znacznie lepsza. Wszelkie zanieczyszczenia, w tym kurz, dym z papierosów, elektrosmog, którymi oddychamy każdego dnia, przedostają się w pustą przestrzeń nad sufitem perforowanym.

Jak czyścić sufit perforowany?

Na sufitach gładkich kurz i opary z gotowania są widoczne gołym okiem. W przypadku sufitów perforowanych tylko część zanieczyszczeń osadza się po zewnętrznej stronie, reszta osiada w przestrzeni pomiędzy płytami i sufitem właściwym. Montując sufit podwieszany, zawsze należy zadbać by jedna lub dwie płyty były ruchome i umożliwiły demontaż pozostałych. Czyszczenie płyt jest konieczne, gdyż zatkane kurzem lub innymi osadami otwory nie będę, pełniły swojej funkcji, a także wyglądają nie najlepiej. Brudny (zapchany) sufit perforowany przypomina zanieczyszczoną kratkę wentylacyjną. W zależności od materiału, z którego została wykonana płyta perforowana, sposób czyszczenia jest różny.

  • Płyty regipsowe najłatwiej jest oczyścić poprzez przedmuchanie kompresorem lub odkurzenie. W przypadku płyt odpornych na wilgoć można również się pokusić o zmycie zabrudzeń na mokro. Jednak zawsze pierwszym krokiem powinno być zdjęcie na sucho kurzu, w przeciwnym razie mokra szmatka tylko rozmaże brud, a na płycie mogą pozostać ciemniejsze smugi.
  • Płyty drewniane, te dobrze zaimpregnowane można najpierw odkurzyć, a następnie przetrzeć szmatką zanurzoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
  • Płyty aluminiowe i ze stali nierdzewnej odkurzamy i myjemy na mokro z użyciem delikatnego detergentu rozpuszczającego tłuszcz i osad z gotowania. Ten rodzaj płyt perforowanych najczęściej jest stosowany w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, dlatego warto również użyć co kilka miesięcy środka bakteriobójczego i zabijającego grzyby oraz pleśnie. Stal nierdzewna i aluminium nie są sprzyjającym środowiskiem dla żadnych form życia, ale gruby kożuch tłuszczu i wilgoć przedostaje się pod płyty już tak.

Uwaga, myjąc płyty perforowane na mokro, należy zwrócić szczególną uwagę na woń używanego środka czyszczącego - zapach detergentu może być wyczuwalny w pomieszczeniu, gdy sufit się rozgrzeje.