Jeśli planujesz ocieplić poddasze pianką, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czy wybrany materiał może zapewnić budynkowi stabilność energetyczną przez wiele lat. Pianka PUR w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych spełnia ten wymóg w 100%. Jakie są zalety izolowania budynków pianką PUR i innymi materiałami izolacyjnymi i jak one dokładnie działają?
Pianka PUR, a wełna mineralna - przewodzenie ciepła
Zacznijmy od tego, co łączy materiały: współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda. Na tej podstawie projektant budynku określa grubość izolacji. Ma to odzwierciedlenie w kosztach samego ocieplenia, ale także w pytaniu, ile miejsca można wygospodarować na poddaszu. Im mniejsza grubość, tym cieńsza warstwa izolacji, zapewniająca wystarczający opór cieplny ściany działowej i zmniejszająca zużycie energii. Porównując współczynniki lambda produktów różnych producentów izolacji, można spodziewać się wartości bliskich 0,038 W/(m·K) dla wełny mineralnej. Podobne wartości osiąga pianka poliuretanowa. Ta lekka i elastyczna opcja jest najczęściej stosowana na poddaszach. Mimo podobnych parametrów, pianka jest lepszym wyborem z powodu sposobu jej aplikacji. W przeciwieństwie do wełny, która jest trudna w montażu, piankę można wprowadzać w wąskie szczeliny, ściśle przylega do powierzchni i nie pozostawia szczelin montażowych. Dzięki tym zaletom warstwa pianki o tej samej grubości co warstwa wełny pozwala na znaczne oszczędności energii. Dlatego biorąc pod uwagę przewodność cieplną lambda i kwestię pianki lub wełny, do ocieplenia poddasza lepiej jest zastosować piankę PUR.
Właściwości wilgotnościowe
Zarówno pianka poliuretanowa, jak i wełna mineralna zaliczane są do materiałów paroprzepuszczalnych. To duża zaleta. Izolacja wykonana z materiałów paroprzepuszczalnych chroni budynki przed wieloma zagrożeniami związanymi z zawilgoceniem powierzchni ścian. Jednak pianka poliuretanowa ma istotne zalety w porównaniu z wełną. Przepuszcza wilgoć, ale nie ma tendencji do wchłaniania wody i nawet pod jej wpływem nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Zwiększa to przewidywalność i czyni ją bardziej odporną na usterki budowlane, które mogą łatwo wystąpić nawet w idealnym projekcie.
Montaż i waga materiałów
Wełna mineralna sama w sobie jest ciężkim materiałem. Dlatego jest trudna w montażu i powoduje duże obciążenie konstrukcji, natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku piany PUR, która stanowi jedną z najlżejszych form izolacji. Większy ciężar może mieć jednak również zalety. Zapewnia doskonałą izolację akustyczną, a przede wszystkim zapobiega hałasowi z zewnątrz. Nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak studia nagraniowe, wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną. Pomimo swojej niewielkiej wagi, pianka również potrafi znacząco poprawić warunki akustyczne i z pewnością nie zawodzi w codziennym użytkowaniu.
Piana poliuretanowa - aspekty zdrowotne
Warto podkreślić również kwestia związane ze zdrowiem. Wiadomo, że wełna mineralna jest podatna na pylenie, zwłaszcza podczas montażu w związku z czym należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i noszeniu specjalnych okularów oraz odzieży ochronnej. Skład chemiczny spoiwa wiążącego włókna budził niegdyś obawy, jednak jak zapewniają eksperci, jego ilość na jednostkę objętości materiału jest znikoma i nie ma możliwości zatrucia. Z kolei pianka poliuretanowa jest szczególnie polecana osobom z alergiami dróg oddechowych, ponieważ nie pyli.
Zastosowanie pianki poliuretanowej
Pianka poliuretanowa to jeden z najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych. Jest niezwykle wszechstronny i znajduje coraz więcej zastosowań. Pianka poliuretanowa stosowana jest głównie do izolacji i hydroizolacji dachów budynków mieszkalnych, poddaszy, stropów, ścian, podłóg, fundamentów itp. Technologia natrysku pianki poliuretanowej pozwala szybko i skutecznie zaizolować cały dom. Izolację natryskową można wykonać praktycznie wszędzie, w nowym lub starym budownictwie, w ramach modernizacji. Pianka poliuretanowa stosowana jest również do montażu i uszczelniania okien i drzwi.
Ponadto piana ta znajduje zastosowanie również w sektorze przemysłowym, gdzie wykorzystywana jest do izolacji i uszczelniania budynków komercyjnych, produkcyjnych, usługowych, hal stalowych, magazynów, chłodni, zbiorników itp. Pianka PUR stosowana jest także w rolnictwie oraz do ocieplania magazynów, w których przechowywane są warzywa i owoce.
Podsumowanie - dlaczego pianka PUR to najlepszy wybór?
Pianka PUR jest najlepszą izolacją zarówno latem, jak i zimą. Oznacza to, że korzyści z jej stosowania są niezależnie od bieżącego sezonu. Izolacja z pianki poliuretanowej zapewnia równomierne pokrycie, nie tworząc mostków termicznych, doskonale wypełniając każdą szczelinę, nawet w trudno dostępnych miejscach. Pianka PUR tworzy barierę, która zimą dłużej zatrzymuje ciepłe powietrze (cieplejszy dom podczas zimy), a latem chłodzi powietrze w pomieszczeniu, zapobiegając przegrzaniu pomieszczeń w czasie upałów (chłodniejszy dom podczas lata).
Źródło: www.cels.pl.
Komentarze