Podmurówka pod ogrodzenie

Nowoczesne ogrodzenieOgrodzenie posesji to inwestycja na długie lata, dlatego musi być bardzo starannie przemyślana. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć kilka wariantów. Przede wszystkim warto wybrać surowce wysokiej jakości, które będą dobrze zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana, od drogich ogrodzeń kutych, po panele ogrodzeniowe wykonane ze stali lub drewna. Bardzo ważnym elementem ogrodzenia jest podmurówka, która wpływa na trwałość ogrodzenia. Jakie pełni funkcje i jakie są jej rodzaje, przeczytasz dalej.

Ogrodzenie z podmurówką czy bez?

To podstawowe pytanie, na które musi odpowiedzieć każdy inwestor. Wykonanie podmurówki generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas realizacji przedsięwzięcia.

Zdecydowanie z podmurówki można zrezygnować w przypadku lekkich ogrodzeń panelowych, które mają wyznaczać jedynie granicę między sąsiadami w zabudowie szeregowej. Ogrodzenie zewnętrzne powinno jednak zostać wykonane z podmurówką.

Tymczasowe ogrodzenie budowy nie wymaga wykonania podmurówki.

Funkcje podmurówki

Zastanawiając się nad budową ogrodzenia z podmurówką lub bez podmurówki trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej funkcje i zalety. Nie ulega wątpliwości, że podmurówka pod ogrodzenie pełni funkcję dekoracyjną i nadaje mu bardziej estetycznego wyglądu, zwłaszcza ta wykonana z kamienia naturalnego. Podobne efekty można uzyskać budując podmurówkę betonową obłożoną naturalnym kamieniem, koszty będą wtedy mniejsze.

Poza walorami estetycznymi podmurówka pod ogrodzenie pełni także funkcje praktyczne. Do najważniejszych należą:

  • wzmocnienie stabilności ogrodzenia,
  • zwiększenie bezpieczeństwa zwierząt domowych,
  • ochrona przed dzikimi zwierzętami.

Ogrodzenia panelowe mają solidną i sztywną konstrukcję, dzięki czemu są one niezwykle stabilne. Czasami jednak warunki naturalne sprawiają, że podmurówka betonowa staje się koniecznością. Należy zdecydować się na jej budowę w miejscach o niestabilnym, niejednorodnym podłożu.

Podmurówka pod ogrodzenie zwiększa bezpieczeństwo zwierząt znajdujących się na posesji, zwłaszcza psów. Bez względu na wzrost, psy uwielbiają wykonywać podkopy pod ogrodzeniem i zakosztować trochę wolności.

Na wizyty dzikich zwierząt, takich jak kuny czy lisy, narażone są szczególnie posesje położone na terenach wiejskich lub na obrzeżach miast. Bez problemu prześlizgną się między panelem a podłożem z ziemi.

Dzięki podmurówce rośliny nie wrastają w ogrodzenie i nie przenikają z drogi do naszego ogrodu.

Ogrodzenie na podmurówce

Rodzaje podmurówek betonowych

Podmurówki betonowe to niewątpliwie najbardziej popularny rodzaj podmurówek. Pasują do każdego rodzaju ogrodzenia panelowego, są niedrogie i łatwe w realizacji, zwłaszcza kiedy wykonywane są z gotowych elementów, takich jak bloczki lub gotowe ławy fundamentowe.

Tradycyjna podmurówka betonowa

Wykonanie podmurówki betonowej wymaga sporego nakładu czasu, jak również wysiłku. Czasem jednak wykonanie jej stanowi absolutną konieczność. Dotyczy to przede wszystkim terenu o niestabilnym podłożu, jak np. piasek. Solidna podmurówka wykonywana jest z betonu lanego w formie fundamentu, zwiększa stabilność ogrodzenia i zabezpiecza go przed silnymi wiatrami.

Prace należy rozpocząć od wykonania wykopu o odpowiedniej głębokości, minimum to 50 cm, na gruntach niestabilnych najczęściej jest to 120 cm. Jeżeli grunt jest jednolity i podmurówka będzie wylewana do wysokości ziemi, to wystarczy wykop zalać betonem. Jeżeli podmurówka ma być wyższa lub teren jest niejednolity, to konieczne jest wykonanie szalunku, zbrojenia pionowego i poziomego. Dopiero wtedy można zalać betonem i osadzić słupki. Nie wcześniej niż po 2 tygodniach, gdy beton stwardnieje, można zacząć montować ogrodzenie.

Montaż ogrodzenia

Podmurówki z gotowych elementów prefabrykowanych

Podmurówkę można wykonać także z gotowych elementów betonowych. To bardzo dobry sposób na obniżenie kosztów i przyspieszenie prac związanych z budową ogrodzenia.

W skład gotowej podmurówki pod ogrodzenie panelowe wchodzą łączniki oraz ławy lub bloczki. Wszystkie elementy są bardzo dokładnie dopasowane i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych cieć czy szlifowań, dzięki temu montaż jest bardzo prosty.

Poszczególne elementy betonowej podmurówki posiadają zbrojenie, co znacząco zwiększa ich wytrzymałość i trwałość. Wielkość podmurówki bez problemu można dopasować do standardowych wymiarów przęseł panelowych, w razie konieczności można je dociąć tarczą diamentową lub tarczą do betonu.

Niektórzy obawiają się, że gotowe podmurówki pod ogrodzenie panelowe nie są estetyczne. Nic bardziej mylnego, wystarczy tylko dobrze poszukać. Bardzo ciekawą propozycję ma https://www.ogbet.pl/podmurowki/. W ofercie producenta ogrodzeń znajduje się kilka wzorów podmurówek betonowych o różnych kolorach i różnej fakturze. Dzięki temu nie tylko estetycznie wyglądają, ale można dopasować podmurówkę do ogrodzenia, elewacji domu i aranżacji całej posesji.

Gotowe podmurówki betonowe można układać bezpośrednio na podłożu, wystarczy tylko dobrze uzupełnić wszelkie nierówności między ziemią a elementem podmurówki. Czasami zachodzi konieczność większego ustabilizowania ogrodzenia, wtedy warto wykonać niewielkie wykopy i osadzić w nich podmurówkę.

Panele ogrodzeniowe wraz z podmurówką wykonaną z betonu to niewątpliwie ciekawa propozycja na ogrodzenie własnej posesji. Przede wszystkim jest uniwersalne, pasuje do każdej aranżacji domu, zarówno tej nowoczesnej, jak i tej klasycznej. Łatwość i szybkość montażu oraz atrakcyjna cena sprawiają, że ten typ ogrodzenia cieszy się coraz większą popularnością.

Komentarze