Pokój ucznia - projekt, aranżacje, meble

Pokój uczniaDla wielu rodziców zaprojektowanie pokoju dla ucznia jest nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy nasza pociecha w tym roku dopiero rozpoczyna naukę w szkole, czy po prostu ją kontynuuje, powinniśmy zapewnić dziecku wygodną, bezpieczną i ładną przestrzeń zarówno do nauki, jak i do odpoczynku po całym dniu spędzonym w szkole. Nie można również zapomnieć o przestrzeni do zabawy czy oddawaniu się ulubionemu hobby w wolnym czasie.

Nawet niewielki pokój dla ucznia można funkcjonalnie urządzić. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni oraz wybór dobrych mebli. Niezależnie od wieku dziecka, pamiętajmy, że jest to jego pokój i powinniśmy zawsze skonsultować z naszą pociechą wybór mebli czy kolorystyki wnętrza. To, co odpowiada nam, niekoniecznie musi podobać się dziecku. Pamiętajmy, że to przede wszystkim ono ma się w tej przestrzeni czuć dobrze i komfortowo. Dzięki temu nauka będzie efektywna, a odpoczynek komfortowy. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla ucznia.

Projekt pokoju dla ucznia

Pokój ucznia najczęściej pełni kilka funkcji jednocześnie. Jest to zarówno przestrzeń do odpoczynku oraz zabawy, jak i do nauki. Dlatego więc warto podzielić pomieszczenie na trzy osobne strefy. Nie muszą one wcale być jakoś zdecydowanie oddzielone od siebie fizycznie. Ich granice mogą być umowne i czysto wizualne. Najważniejsze, aby dziecko miało komfortowe warunki do wszystkich niezbędnych aktywności.

W pokoju ucznia wygospodarujmy następujące trzy strefy:

1. Strefa do nauki

Najważniejsze meble w kąciku do nauki to niewątpliwie biurko oraz krzesło. Ważny jest zarówno rodzaj mebla, jak i jego ustawienie w pomieszczeniu. Na miejsce do nauki najlepiej sprawdzi się przestrzeń pod ścianą w pobliżu okna, gdzie będzie dobry dostęp do naturalnego światła. Biurko powinno być ustawione w taki sposób, aby dziecko miało do niego swobodny i wygodny dostęp z każdej trony. W kwestii wyboru mebla najważniejsza jest jego ergonomia. Zastanówmy się, czy chcemy, aby biurko służyło dziecku przez kilka sezonów, czy też możemy co roku kupować nowy mebel. Najlepszą opcją jest wysokiej jakości trwałe biurko, którego wysokość można regulować wedle potrzeby. Dzieci szybko rosną i możliwość dopasowania mebla do zmieniających się potrzeb naszej pociechy jest naprawdę bardzo ważna dla zdrowia kręgosłupa.

Pokój ucznia biurko
Pokój ucznia - biurko

Bardzo istotne jest również dobrej jakości krzesło do biurka. Również powinno ono mieć regulowaną wysokość, a także wygodne oparcie. Najlepiej wybrać model, który wyposażony jest także w podłokietniki. Nigdy nie oszczędzajmy na krześle do biurka, ponieważ nauka na nieodpowiednim meblu w okresie intensywnego wzrostu niestety może skutkować poważnymi następstwami dla kręgosłupa dziecka na przykład wadami postawy. Jeśli nasze dziecko już cierpi na wadę postawy lub po prostu chcemy jak najlepiej zadbać o jego zdrowie i zapobiec problem w przyszłości, warto przed dokonaniem zakupu mebla wybrać się z naszą pociechą na konsultację do fizjoterapeuty, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

W strefie nauki powinny znaleźć się także meble do przechowywania książek, zeszytów oraz innych przyborów szkolnych. Dobrze, aby biurko było wyposażone w szuflady, ale przyda się także osobna szafka, funkcjonalne kontenerki lub praktyczne regały. Konieczne jest też zainstalowanie porządnego oświetlenia przy biurku. Nie zapominajmy również o wyposażeniu dodatkowym takim jak na przykład powieszona na ścianie za biurkiem lub obok niego tablica korkowa albo magnetyczna.

2. Strefa do odpoczynku

Strefa wypoczynkowa będzie służyć dziecku do spania oraz do relaksu w ciągu dnia na przykład po powrocie ze szkoły czy zakończeniu nauki. Powinno się w niej znaleźć wygodne łóżko. Może to być klasyczny mebel lub wygodna rozkładana sofa.  Przyda się także stolik nocy z dobrą lampką. Pamiętajmy, że strefa odpoczynku ma być przede wszystkim komfortowa i przytulna. O ile w kwestii ergonomii biurka czy krzesła do nauki, nasz zdanie jest bardzo ważne, to w miejscu relaksu dajmy dziecku większą swobodę wyboru mebli. Pozwólmy, aby nasza pociecha sama wybrała swoje ulubione kolory i modele mebli.

Pokój ucznia strefa odpoczynku
Pokój ucznia - strefa odpoczynku

Strefa wypoczynkowa w pokoju ucznia często płynnie przechodzi w przestrzeń do przechowywania ubrań. Zadbajmy więc o to, aby umeblować ja w taki sposób, by codzienne szukanie ubrań i przygotowywanie się do wyjścia było łatwe i wygodne. Niedaleko łóżka możemy ustawić komodę na bieliznę oraz większą szafę na pozostałe ubrania. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na klasyczne łóżko, to warto przemyśleć zakup takiego ze skrzynią. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania, gdzie można włożyć na przykład sprzęt sportowy, czy zabawki używane tylko w lecie na dworze.

3. Strefa do zabawy

Ta część pokoju ma służyć przyjemności, powinna więc być oparta o zainteresowania i gusta dziecka. Każdy maluch jest inny. Trzeba więc indywidualnie dopasować przestrzeń tak, by dziecko było zadowolone. Może się w niej znaleźć na przykład ściana pomalowana farbą tablicową do rysowania, niewielki stoliczek do zabawy lub malowania, instrumenty muzyczne dla dzieci, radio, półki, szafki lub kontenerki z zabawkami, regał na książki. Warto też uwzględnić wygodne miejsce do zabawy na siedząco na przykład pufa czy worek sako. Jeśli dziecko lubi bawić się na podłodze, wówczas możemy położyć w tej strefie również miękki dywan lub wykładzinę. Ważne, aby miał on krótkie włosie, co ułatwi utrzymanie go w czystości. Jeśli nasze dziecko cierpi na astmę lub alergię, wówczas odradza się zakup dywanu do jego pokoju.

Pokój ucznia instrument
Pokój ucznia - strefa do zabawy

Meble do pokoju ucznia

To, jakie meble trzeba kupić, wiemy już z opisu poszczególnych stref w pokoju dziecka. Trzeba jednak dodać, że niezależnie od tego, jakie modele mebli wybierzemy, powinny one być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe. Najlepiej wybierać meble dla dziecka wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, bawełna, len. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać meble dobrych sprawdzonych producentów, które mają atesty bezpieczeństwa. Zwróćmy szczególną uwagę nie tylko na materiały, z których są wykonane meble dla dziecka, ale również na sposób ich wykończenia. W przypadku młodszych dzieci nie kupujmy mebli o ostrych krawędziach i kantach, o które można się uderzyć. Wybierzmy raczej takie o opływowych kształtach. Jeżeli dziecko jest alergikiem, to sprawdzą się meble o prostych frontach bez ozdobników, ponieważ nie będzie się na nich nadmiernie gromadzić kurz i łatwo je będzie utrzymać w czystości.

Pokój ucznia meble
Pokój ucznia - meble

Funkcjonalność przestrzeni, bezpieczeństwo i wygoda dziecka, a także jego upodobania estetyczne, to najważniejsze kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas urządzania pokoju dla ucznia. Dobrym czasem na przygotowanie pokoju do pierwszego roku szkolnego naszej pociechy bądź jego renowację i doposażenie przed kolejnym są wakacje. Mamy dwa miesiące na swobodne przeprowadzenie remontu pomieszczenia, a także jego odpowiednie umeblowanie. Nie róbmy tego w trakcie trwania roku szkolnego, ponieważ będzie to dla dziecka bardzo kłopotliwe i może okazać się naprawdę stresujące, co przełoży się negatywnie na jego samopoczucie, a często również na wyniki w nauce.

Komentarze