Pokrycie dachu z dachówki esówki - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Pokrycie dachu z dachówki esówkiPokrycie dachu powinno być dobrane odpowiednio do jego konstrukcji, warunków najczęściej panujących w danym regionie, a także do ogólnej estetyki posesji. Jedną z ciekawszych opcji jest postawienie na dachówkę esówkę. Jest ona chętnie wybierana do domów o klasycznej bryle, jednak również nowoczesne budynki mogą mieć takie pokrycie dachu.

Dlaczego warto zdecydować się akurat na ten rodzaj dachówki? Jakie ma ona właściwości oraz które modele sprawdzą się w klasycznych, a które w nowoczesnych aranżacjach?

Dachówka esówka, czyli jaka?

Esówka to jeden z dość popularnych rodzajów pokrycia dachowego, a jednocześnie jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych w tym celu. Dachówka holenderka (https://www.wienerberger.pl/produkty/dachowki-ceramiczne-i-akcesoria-koramic/warto-wiedziec/dachowka-esowka-klasyka-w-nowoczesnym-wydaniu.html), czyli rodzaj dachówek, do którego należy zaliczyć esówkę, tworzona jest z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, bo oscylującej wokół 1000°C. To właśnie dzięki takiemu procesowi produkcji uzyskuje ona swoje właściwości, przez które jest tak bardzo ceniona. Produkt ten swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi przekroju poprzecznego, przypominającemu literę S. Wybór takiej dachówki sprawia, że ułożony z niej dach ma falistą powierzchnię.

Jakie są główne zalety dachówek esówek?

Podobnie jak inne dachówki ceramiczne, esówka ma wysoką odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Wskazuje się, że wykonane z niej pokrycie dachu może wytrzymać nawet kilkaset lat. Jest ona też wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że zostanie przypadkowo uszkodzona np. w czasie montażu na dachu, a także później, podczas gwałtownych podmuchów wiatru niosących przeróżne przedmioty. Jest ona również odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Dach pokryty dachówką holenderką w klasycznym i nowoczesnym wydaniu

Holenderki używane są często przy rekonstrukcjach pokryć dachowych zabytkowych budynków, w szczególności architektury sakralnej. Jednak tego rodzaju dachówka może być także stosowana przy odnawianiu dachów starych domów, jak i we współczesnym budownictwie. Co istotne, obecnie produkuje się esówki utrzymane w różnorodnej stylistyce, dzięki czemu można je wykorzystać do realizacji różnych projektów. W domach nawiązujących do klasycznego budownictwa lub tam, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego wymaga ujednolicenia wyglądu bryły budynku, można zastosować modele z kolekcji rustykalnej. Nawiązują one wyglądem do dachówek ceramicznych produkowanych dawniej. Jeżeli dom utrzymany jest w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce, można postawić na kolekcje glazurowane, których dodatkowym atutem jest gładka powierzchnia, na której trudniej rozwijają się mchy czy pleśnie.

Komentarze