Pomysły na nowoczesną elewację domu

Nowoczesna elewacja domuElewacji domów i jej elementów mamy do dyspozycji niezwykle wiele. Pojawiają się nowe pomysły na elewacje - niektóre z nich są w stopniu najwyższym warte uwagi i te właśnie postaramy się tu przybliżyć.

Elewacja domu - nowocześnie i z fantazją

Nowoczesne techniki budowlane zmieniły nasze myślenie o elewacjach domów. Wkraczają coraz to nowe koncepcje, które mają swoje uzasadnienie zarówno w rozwoju sztuki architektonicznej, stosowaniu nowych materiałów oraz współczesnej estetyce. Wszędzie, gdzie stawiamy rusztowania dla wykonania elewacji (https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/) mamy coraz więcej pola do popisu. Oto kilka nowości w świecie elewacji dla domów.

Powszechne stało się wykorzystanie listw elewacyjnych, przy czym ich styl i sposób rozmieszczenia dyktowane są dostosowaniem do całości konstrukcji. Listwy takie najczęściej okalają okna lub drzwi i stanowią dowód na ostateczne wykończenie elewacji. Bardzo powszechne jest obecnie również wykorzystanie specjalnych paneli przewidzianych jako ozdoba elewacji, ale posiadających też wartości użytkowe (np. większa energooszczędność).

W nowoczesnych domach nie zaprzestano używać boni, które montuje się na rogach ścian. Dzięki temu krawędź zyskuje zupełnie odmienny wygląd niż proste załamanie ścian pod kątem 90 stopni - bonie dla elewacji uchodzą za bardzo wysublimowany element zewnętrznej prezentacji domu. Ostatnim krzykiem mody są deski kompozytowe, które najczęściej przypominają drewno, zatem użycie ich jako elewacji w wyniku daje efekt "domu z drewna", co znakomicie wpisuje się w nowe trendy ekologiczne.

Domy w swoim stylu bardziej klasyczne mogą być zaopatrzone w łuki montowane najczęściej nad drzwiami wejściowymi, ale tak naprawdę wszystkie drzwi prowadzące do domu będą wyglądać świetnie, gdy umieścimy nad nimi łuki jako część elewacji. Podobnie gzymsy dodane we właściwych miejscach - świadczą o dbałości, z jaką właściciele domów podchodzą do swoich siedzib. Gzymsów ani łuków nie należy w żadnym przypadku uważać za dekoracje przestarzałe, tym bardziej, że ich współczesny wygląd będzie pasował także do najnowszych projektów.

Więcej pomysłów na elewację

Bardzo różne - ale tak samo wytrzymałe i sprawdzone pod względem długowieczności - są także same materiały, z jakich wykonujemy elewację. Ostatnio bardzo często stosuje się dobrze impregnowane drewno, ale także beton; tynk pozostaje cały czas głównym materiałem elewacyjnym, ale elewacja naszego domu może być również wykonana z kamienia lub płytek klinkierowych. Ciągle stosujemy cegły elewacyjne.

Wybór materiału na elewację domu powinien być wyborem poprzedzającym takie elementy jak gzymsy czy łuki. Elewację domu zaczyna się bowiem wykonywać jako pewien projekt, w którym założenie o materiale, z którego zostanie ona utworzona, pozostaje w miarę niezależne od elementów typowo ozdobnych i ściśle wykończeniowych.

Jaka elewacja dla domu?

Wybór nowoczesnej elewacji domu powinien być zgodny ze środowiskiem, otoczeniem, w którym budynek będzie funkcjonował. Kolejność działań dotyczących elewacji jest taka: najpierw jest architektoniczny projekt domu, potem wybieramy główny materiał elewacyjny, następnie - jeżeli sobie tego życzymy - wykańczamy całość elementami dodatkowymi.

Komentarze