Projekty domów nowoczesnych: estetyczne, ekonomiczne, ekologiczne

Nowoczesny projekt domuInwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego coraz częściej rozważają projekty domów nowoczesnych. Styl nowoczesny przejawia się głównie w tym, że są to domy z płaskim dachem lub typu stodoła, o elewacjach zdominowanych przez duże połacie szkła, połączonego z takimi materiałami, jak surowy beton, kamień, drewno. Jeśli chodzi o rozwiązania funkcjonalne, to są to przeważnie projekty domów energooszczędnych lub pasywnych, realizowane przy założeniu, że wykorzystane w nich będą systemy tworzące tak zwany inteligentny dom.

Typowy dla projektów domów nowoczesnych płaski dach pozwala na uzyskanie wysokich parametrów cieplnych budynku, umożliwia odpowiednie ustawienie solarów lub paneli fotowoltaicznych i daje ciekawe efekty wizualne. Taki dach może służyć jako taras lub nawet ogród. Charakterystyczne dla tej grupy są bryły proste, zwarte lub w kształcie litery L, które łatwiej jest ogrzać, co się przekłada na niższe koszty eksploatacji domu. Duże tarasy, przeszklenia i narożne okna dodają konstrukcji lekkości, a jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiałów i profesjonalnie zamontowane, to nie powodują strat ciepła a wręcz przeciwnie - nagrzewające się duże okna zimą zapewniają wykorzystanie ciepła słonecznego. Zarówno nowoczesne domy piętrowe, jak i jednokondygnacyjne posiadają bardzo przestronne wnętrza, zwłaszcza w strefie dziennej, wspólnej. Jeśli chodzi o wykończenie elewacji często łączy egzotyczne gatunki drewna, szkło i różne rodzaje kamienia, tynki lub beton architektoniczny, zazwyczaj o stonowanych barwach. Przeważnie domy nowoczesne są ekologiczne i ekonomiczne, a autorzy ich projektów troszczą się o ergonomię i nowatorstwo rozwiązań. Przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii jest zastępowanie desek z naturalnego drewna deskami kompozytowymi, które nie wymagają częstych zabiegów konserwujących, lub impregnowanie elementów kamiennych i betonowych.

Są to projekty domów dla osób, które cenią prostotę konstrukcji, dobrze się czują w przestronnych wnętrzach, zwracają uwagę na ekonomiczne użytkowanie. Standardem jest tu podział na strefę dzienną i nocną, który zapewnia odpowiednio zaaranżowane przestrzenie wspólnego użytkowania oraz wyłącznie prywatne. W większości projektów jest co najmniej jedna sypialnia typu master bedroom, a w niektórych każdy z mieszkańców ma swoją własną garderobę albo garderobę i łazienkę. W nowoczesnych domach dobrze poczują się osoby nastawione na przełamywanie form, które doceniające prostotę, funkcjonalność wnętrz i przedmiotów, dobry design i komfort zwykle minimalistycznie zaaranżowanych wnętrz.

Ekologia jest jedną z naczelnych zasad projektowanie domów nowoczesnych. Standardem instalowanie systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, jak pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperatory. Stosuje się tu także zaawansowane nowoczesne technologie ocieplania i izolacji, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub wentylacji. Częstym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków lub systemy odzyskiwania wody deszczowej do niektórych zastosować w gospodarstwie domowym.

Zastosowanie systemów zdalnego sterowania instalacjami, na przykład ogrzewaniem, i niektóry mi urządzeniami jest nie tylko komfortowe, ale także umożliwia efektywne wykorzystanie energii w całym domu i zapewniają bezpieczeństwo. Zdalne włączenie pralki, piekarnika czy odkurzacza jest dużą wygodą i pozwala zaoszczędzić czas, którego wszystkim coraz bardziej brakuje.

Nowoczesny projekt domu to zatem nie tylko ciekawa konstrukcja, atrakcyjny wygląd, designerskie wnętrza i ogromne przestrzenie. Także, a może przede wszystkim ekologia, ekonomia i funkcjonalność na wysokim poziomie. Dostępne na rynku gotowe projekty domów nowoczesnych uwzględniają wszystkie te elementy i komponują z nich zjawiskowe współczesne willi i rezydencje, które spełniają najbardziej wysublimowane wymagania inwestorów.

Z500

Komentarze