Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowychW poszukiwaniu projektów domów jednorodzinnych zwracamy uwagę na jego estetykę, wielkość, dopasowanie do naszych potrzeb i dostosowanie do warunków lokalizacji. Coraz częściej przedmiotem zainteresowania są aspekty ekonomiczne, czyli koszt realizacji projektu i niskie koszty eksploatacji. Wśród projektów domów tanich w budowie, a równocześnie energooszczędnych przeważają domy parterowe lub domy z poddaszem.

Jaki dom parterowy jest tani w budowie?

Tani dom powinien charakteryzować się przede wszystkim prostą konstrukcją i regularnym kształtem. Wszelkie załamania linii ścian i dachu, detale architektoniczne taki jak loggie, kolumny, balkony, wykusze, absydy, luksfery oraz ornamenty dekoracyjne podnoszą koszty budowy.

Parterowy dom nie wymaga solidnego stropu z żelbetonu, nie potrzebuje też wewnętrznej klatki schodowej, która w domach piętrowych lub domach z poddaszem użytkowym zajmuje część kubatury budynku. Wysokie koszty generują roboty ziemne, na których można zaoszczędzić, rezygnując z podpiwniczenia budynku. Piwnice w dodatku sprzyjają utracie ciepła.

Projekty domów parterowych

Dom parterowy to oszczędność

Duże oszczędności zapewnia prosta konstrukcja nośna dachu płaskiego lub dwuspadowego. Okazuje się, że tani dom wcale nie musi być mały i na odwrót. Tani w realizacji dom parterowy może być wygodny i funkcjonalny. Takie połączenie zalet dają domy zaprojektowane na planie kwadratu lub prostokąta.

Niezwykle istotne są zastosowane w projekcie materiały budowlane i technologie. Korzystne finansowo rozwiązania można znaleźć budując domy murowane, drewniane, albo domy o konstrukcji szkieletowej. Wybór taniego w budowie domu parterowego w żadnym wypadku nie oznacza rezygnacji z marzeń o jego efektownym wyglądzie.

Dom parterowy tani w eksploatacji

Koszt realizacji domu to wydatek jednorazowy. Może zdarzyć się tak, że tani w budowie dom okaże się kosztowny w eksploatacji. Czy da się jedno z drugim pogodzić? Regularny kształt domu parterowego i funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń ułatwiają utrzymanie ciepła w domu, a przecież właśnie wydatki na ogrzewanie budynków stanowią główny element wydatków ponoszonych na jego utrzymanie.

Parterowy dom z płaskim lub dwuspadowym dachem znakomicie nadaje się do zamontowania mikro-instalacji fotowoltaicznej, dzięki której gospodarstwo domowe może znacznie ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne. Produkowany przez fotowoltaikę prąd można wykorzystać nie tylko do zasilania domowej instalacji elektrycznej, lecz także do wspomagania systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową oraz systemu rekuperacji, dzięki czemu można odzyskiwać ciepło tracone podczas wentylacji pomieszczeń.

Wszystkie te rozwiązania powinny być przewidziane już na etapie projektu, gdyż późniejsze modernizacje i przeróbki mogą się okazać niezwykle kosztowne. Parterowy dom zbudowany na planie kwadratu można usytuować względem stron świata tak, żeby od strony południowej było maksymalnie dużo przeszkleń umożliwiających ogrzanie wnętrza promieniami słonecznymi. Od strony północnej powinny się znajdować pomieszczenia niemieszkalne, które nie wymagają okien.

Dom energooszczędny czy pasywny?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity - Dz. U. 2019 poz. 1065) zaostrza obowiązujące parametry przenikalności termicznej przegród zewnętrznych oraz stolarki okiennej i drzwiowej dla nowo powstających budynków. Normy te, zawarte w załączniku nr 2 wspomnianego rozporządzenia przewidują, że od początku 2021 r. standardem staje się budynek energooszczędny. Domy te projektowane są w standardzie NF40.

Oznacza to, że roczne zapotrzebowanie na energię w takim domu nie może przekraczać 70 kWh/m²/rok. Niektórzy inwestorzy, patrząc w przyszłość i kierując się troską o środowisko przyrodnicze, decydują się na budowę domów pasywnych (w standardzie NF15), które są niemal samowystarczalne, gdyż ich zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/m²/rok.

O ile jednak stosunkowo łatwo można znaleźć projekt taniego w realizacji energooszczędnego domu parterowego, o tyle domy pasywne są drogie w realizacji, bez względu na wybrany projekt i kształt budynku. Wiąże się to z zastosowanie drogich technologii i materiałów zapewniających wysokie parametry izolacyjności termicznej.

Projekty domów parterowych znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-parterowego/.

Komentarze