Remont dachu - kiedy należy wymienić więźbę?

Remont dachuRenowacja starszych budynków jest jednym z najczęstszych powodów, w których wymieniamy dach. Dachy kilku, a nawet kilkudziesięcioletnie, jeśli zostały wykonane z solidnych dachówek, zwykle wymagają jedynie remontu. Gdy jednak materiał i konstrukcja zawiedzie i je będzie trzeba zamienić na nowe. Czy zawsze podczas wymiany dachu musimy wzmacniać konstrukcję?

Wybór dachówki

Sporo zależy od materiału, który planujemy położyć jako nowy oraz od stabilności samej więźby. Jeśli wybierzemy dachówkę ceramiczną lub betonową, a mamy do czynienia ze starszym stelażem, konieczne będzie wzmocnienie go lub postawienie nowej konstrukcji. Dachówki ceramiczne i betonowe należą do ciężkich. Starsze więźby, w wiekowych budynkach, mogą nie utrzymać ich ciężaru. Najlepiej w takiej sytuacji poradzić się specjalisty, który oceni wytrzymałość konstrukcji i zarekomenduje najlepsze rozwiązanie. Wymiana dachu łącznie z konstrukcją jest dość kosztownym i pracochłonnym zabiegiem.

Jeśli obawiamy się o wytrzymałość więźby i nie chcemy jej wymieniać ani wzmacniać, możemy też sięgnąć po lżejszą dachówkę. Do takich należy gont blaszany, który ma aż siedmiokrotnie mniejszą wagę niż dachówki betonowe lub ceramiczne. Lekka dachówka nie będzie obciążać konstrukcji. Do tego uczyni ją stabilniejszą w przypadku pożaru, chroniąc przed zawaleniem.

Czy blachodachówka jest wytrzymała?

Wybierając odpowiedni materiał, nie musimy martwić się o jego wytrzymałość. Dachówka blaszana z posypką wulkaniczną od GERARD to jedno z najtrwalszych pokryć dachowych na rynku. Profile wykończone są powłoką mineralną, wzmocnioną bitumem. To substancja, której w czasie II wojny światowej używano do wzmocnienia strategicznych budynków. Tutaj, w nowej formule, ma chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki posypce wulkanicznej dachówka nie blaknie od słońca. Jest też odporna w warunkach dużego zasolenia - na terenach nadmorskich. Posypka zabezpiecza również przed gwałtownymi osunięciami śniegu i lodu zimą.

Ale na trwałość dachu Gerard wpływa nie tylko jego wykończenie. Istotny jest też innowacyjny system montażu horyzontalnego. Ułożona w ten sposób dachówka nie jest podrywana przez wiatr, dzięki czemu może wytrzymać jego siłę o prędkości do 200 km/h. Znaczenie ma tutaj też ośmiopunktowy system montażu, który stabilnie przytwierdza profile do więźby.

Co z estetyką?

Oprócz względów konstrukcyjnych, w starszych budynkach ważna jest estetyka. Przeprowadzając renowację, chcemy zazwyczaj utrzymać charakter budynku i także dach wystylizować na tradycyjny. Bogata gama kształtów i kolorów dachów Gerard pozwoli na dobór idealnych profili. W ofercie znajdziemy też blachodachówkę stylizowaną na drewniany gont!

Komentarze

Sławek
Pod blachodachówkę rzeczywiście, tak jak jest napisane w tekście, więźby nie trzeba wymieniać praktycznie nigdy. Blacha jest tak lekka i wygodna w montażu, że nawet stara, poniszczona więźba, jest ją w stanie udźwignąć bez problemu :) My właśnie tak zrobiliśmy już jakiś czas temu, zdecydowaliśmy się akurat na blachę od Regamet. Minęło parę lat, kompletnie nic się nie dzieje, a dach jak wyglądał i funkcjonował elegancko, tak nadal się zachowuje :)