Remont kuchni jest nie lada wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że dobre przygotowanie może znacznie go usprawnić. Przede wszystkim należy odpowiednio wcześnie stworzyć projekt pomieszczenia, zastanowić się nad kolorystyką mebli oraz ścian, a także wybrać trafiające w nasz gust materiały. Oczywiście wiele zależy również od tego, czy ma to być remont generalny, czy może tylko zależy nam na odświeżeniu kuchni. Jak prawidłowo przygotować się do remontu kuchni? Czy istnieje szybki sposób na szybką metamorfozę tego pomieszczenia? Podpowiadamy!
Kiedy zdecydować się na remont kuchni?
Wyremontowanie kuchni jest ważną decyzją, która wiąże się nie tylko z poniesieniem dodatkowych kosztów, ale i pewnymi niedogodnościami, np. poświęceniem czasu na przygotowania, sporządzenie projektu. Oczywiście decydując się na takie przedsięwzięcie, należy liczyć się z bałaganem. Niekiedy jednak kuchnia wymaga remontu ze względu na niszczenie mebli oraz szarzenie ścian. Warto zdecydować się na remont tego pomieszczenia, zwłaszcza gdy:
- korzystanie z kuchni staje się mało komfortowe;
- meble kuchenne są uszkodzone lub tracą na estetyce;
- dochodzi do sporych awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- podłogi, sufit i ściany wymagają odświeżenia;
- domownicy chcą zakupić nowy sprzęt AGD, który nie pasuje do dotychczasowego wystroju;
- dochodzi do zakupu używanego domu bądź mieszkania, a kuchnia jest starsza i mało atrakcyjna wizualnie.
Odpowiednie przygotowanie do remontu w kuchni
Przed przystąpieniem do prac remontowych zaleca się odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się starych płytek, kafli, a czasem nawet i mebli. Dzięki temu zyskamy potrzebną nam przestrzeń do przeprowadzania czynności związanych z remontem. Oczywiście sprawa może się bardziej skomplikować, gdy koniecznością stanie się wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej. Wówczas wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalistów znających się na takich pracach.
Demontaż mebli kuchennych
Często decydując się na remont kuchni, okazuje się, że przydałoby się wymienić także meble. W takiej sytuacji należy zdemontować stare wyposażenie, aby nie stanowiły one przeszkody w toku dalszych działań naszego przedsięwzięcia. Jeżeli tego nie zrobimy, szafki oraz sprzęty kuchenne będą tylko zawadzać. Ponadto, gdy decydujemy się na ich wyrzucenie, nie możemy zapominać o prawidłowej utylizacji.
Odpowiedni projekt kuchni
Odpowiedni projekt kuchni jest podstawą do rozpoczęcia prac remontowych. Taki dokument znacznie ułatwia podjęcie właściwych decyzji i przyspiesza cały proces. Wszystko dlatego, że zawiera on ważne informacje na temat układu całego pomieszczenia, rzuty wraz z wyposażeniem. Projekt kuchni powinien zawierać informacje o:
- wymiarach pomieszczenia;
- podłączeniach i instalacjach;
- meblach kuchennych;
- wyposażeniu;
- rozmieszczeniu drzwi i okien.
Ponadto przy tworzeniu projektu kuchni na platformie Woodlove.to, nie można zapomnieć o ważnych zasadach, np. o tym, żeby:
- nie umieszczać lodówki blisko źródeł ciepła, takich jak grzejnik czy kuchenka;
- zlewozmywak znajdował się przy pionie wodno-kanalizacyjnym;
- zmywarkę umiejscowić możliwe najbliżej zlewozmywaka kuchennego;
- kuchenki gazowej nie umieszczać blisko okna;
- zamontować większą liczbę gniazdek w pomieszczeniu, aby umożliwić podłączenie wszystkich sprzętów.
Zakup materiałów
Ważnym etapem remontu kuchni jest również zakup odpowiednich materiałów. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż przeprowadzając wszelkie czynności remontowe w kuchni znajdującej się w bloku, trzeba znaleźć dość miejsca na przechowywanie potrzebnych materiałów. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia logistyka i zamawianie surowców partiami.
Remont kuchni przeprowadzony samodzielnie czy przez specjalistów?
Po przygotowaniu projektu, zakupie materiałów i pozbyciu się starego wyposażenia kuchni, czeka nas podjęcie ostatniej ważnej decyzji związanej z remontem kuchni. Jakiej? Chodzi oczywiście o to, czy remont ma być przeprowadzony samodzielnie. Bez wątpienia jest to najtańsza opcja, ale niestety nie zawsze najlepsza, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiednich umiejętności oraz czasu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc specjalistów oraz znaleźć dobrą ekipę remontową.
Szybki remont kuchni - czy to możliwe?
Jeżeli zależy nam na samodzielnym przeprowadzeniu remontu niewielkim kosztem, wystarczy zabrać się za odświeżenie ścian lub podłogi w kuchni. W jaki sposób? Wystarczy we właściwy sposób nakleić nowe płytki na stare - taką metodę stosuje się, gdy skucie starej nawierzchni nie jest opłacalne. Ponadto dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Przed rozpoczęciem metamorfozy należy jednak dokładnie oczyścić płytki i usunąć wystające elementy. Następnie pokrywa się je specjalnym gruntem, dzięki któremu przyczepność nowej warstwy płytek ceramicznych jest lepsza.
Chcąc uzyskać niezbędną pomocy z remontem i to bez wychodzenia z domu, możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, która zapewni wszelkie inspiracje, wykwalifikowanych fachowców oraz dostęp do materiałów.
Komentarze