Robi się coraz cieplej. Pomyśl o zakupie klimatyzatora

Klimatyzator przenośnyZima była w tym roku wyjątkowo łagodna, ale wielu prognostyków uprzedza, że nadchodzące lato może dać nam się we znaki. W jaki sposób przygotować się na fale upałów, które w zeszłym roku okazały się wyjątkowe uciążliwe? Najlepiej poprzez zakup dobrego klimatyzatora. Dobrego, a więc dopasowanego do warunków panujących w naszym mieszkaniu oraz naszych oczekiwań.


Klimatyzacja stacjonarna czy przenośna?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator stacjonarny czy przenośny. Oczywiście, jeżeli mamy możliwość montażu tego pierwszego, ponieważ niekiedy jedyną dostępną opcją jest klimatyzacja przenośna. Z tego ograniczenia powinni zdawać sobie sprawę przede wszystkim mieszkańcy bloków, którzy tradycyjny klimatyzator mogą zamontować wyłącznie po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia od administracji budynku i wspólnoty mieszkaniowej. W jeszcze gorszym położeniu są osoby zamieszkujące w starych kamienicach, którzy muszą uzyskać również zgodę od konserwatora zabytków.

Klimatyzator przenośny, czyli urządzenie jednoczęściowe z rurą odprowadzającą gorące powietrze, można wykorzystać niemal wszędzie i to bez żadnych zezwoleń. Nie ma tu bowiem potrzeby naruszania struktury budynku - rurę, którą odpływa powietrze, wystarczy wysunąć przez uchylone okno. W prawidłowym wykonaniu tego zadania pomoże specjalna uszczelka. Zazwyczaj trzeba ją dokupić oddzielnie, lecz w przypadku zakupu klimatyzatora przenośnego Fersk, znajduje się już w zestawie.

Wybór przenośnego klimatyzatora warto rozważyć również wtedy, gdy dysponujemy niewielkim budżetem. Montaż takiego urządzenia jest bowiem na tyle prosty, że nie trzeba korzystać z usług specjalistów, co oznacza, iż wydatki ograniczają się do zakupu klimatyzacji. Poza tym nie jest tutaj konieczne wykonywanie regularnych przeglądów, co przy klimatyzacji stacjonarnej generuje dodatkowe koszty.

Klimatyzatora przenośnego nie można jednak mylić z klimatyzerem, nazywanym niekiedy klimatyzatorem bez rury. Klimatyzer jako czynnik chłodniczy wykorzystuje wodę (często w postaci lodu), a jego wpływ na temperaturę jest znacznie niższy niż klimatyzatora. Warto pamiętać o tym, że prawdziwy klimatyzator przenośny zawsze jest wyposażony w rurę.

Optymalna moc chłodnicza i dobry przepływ powietrza

Oferta klimatyzatorów - zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych - jest coraz szersza i bardziej zróżnicowana. W jaki sposób spośród wielu urządzeń wybrać to odpowiednie dla siebie? Najlepiej rozpocząć od określenia zapotrzebowania na moc chłodniczą, która uzależniona jest od powierzchni pomieszczenia oraz od jego stopnia nagrzewania. W wielu pokojach o standardowej wysokości wystarczy, aby na 1 m² przypadało 0,081 kW mocy, jednak czynniki takie jak lokalizacja pomieszczenia na poddaszu, słaba izolacja termiczna budynku czy obecność okien wychodzących na południowych zachód mogą wpływać na wzrost tego zapotrzebowania.

Drugim istotnym parametrem klimatyzatora jest przepływ powietrza, który decyduje o tempie chłodzenia. Jeśli będzie niski, to na uzyskanie optymalnej temperatury będziemy dość długo czekać, zwłaszcza w dużym pomieszczeniu. Warto zatem wybrać urządzenie, którego przepływ powietrza wynosi przynajmniej 350 m³/h.

Przydatne funkcje klimatyzacji

Nowoczesne klimatyzatory oferują szereg funkcji dodatkowych, które nie zawsze mają wpływ na efektywność procesu chłodzenia. Klimatyzator często możemy wykorzystywać także w roli wentylatora albo osuszacza. W trybie wentylacji dochodzi wyłącznie do odświeżenia powietrza, bez zmiany jego temperatury. Temperatura nie zmienia się także podczas pracy w trybie osuszania, który z pewnością przyda się w budynkach podatnych na nadmierny wzrost wilgotności powietrza.

Co więcej, na rynku nie brakuje urządzeń zdolnych zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania powietrza. Oznacza to, że klimatyzacja może być przydatna nie tylko podczas upalnego lata, ale i w trakcie chłodniej jesieni lub zimy. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy alternatywnym źródłem ciepła, przydatnym chociażby w czasie awarii sieci grzewczej.

Użyteczną funkcją jest także swing, czyli automatyczna zmiana kąta nawiewu chłodnego powietrza. Urządzenie wyposażone w takie udogodnienie zapewnia równomierne chłodzenie całego pomieszczenia. Na uwagę zasługuje również timer, czyli programator czasu pracy klimatyzatora.

Podsumowanie

Nie każdy może pozwolić sobie na klimatyzację stacjonarną, ale niemal wszędzie można zamontować klimatyzator przenośny. To urządzenie uniwersalne i dostępne przy niższym budżecie. Wybór klimatyzatora najlepiej rozpocząć od określenia potrzebnej mocy chłodniczej. Potem warto porównać wyselekcjonowane urządzenia pod względem przepływu powietrza oraz funkcji, spośród których szczególnie przydatne są ogrzewanie i funkcja swing.

Komentarze