Rynek pierwotny - jak inwestować w mieszkania?

Inwestowanie w mieszkaniaMieszkanie od dewelopera cieszy się ogromną popularnością, znacznie większą od mieszkań, które oferowane są na rynku wtórnym. Owszem, zarówno jedne, jak i drogie mają swoje wady oraz zalety, ale zdecydowanie lepszą opcją są nowe nieruchomości. Nie zawsze tak musi być, bo różne sytuacje się zdarzają, aczkolwiek są to sporadyczne przypadki.

Ponadto wiele dobrego wniosła ustawa deweloperska, która nakłada określone zobowiązania wobec przedsiębiorców. Inwestować w mieszkanie od dewelopera można w dwojaki sposób - w celu dalszej sprzedaży lub pod wynajem. Obecnie drugie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, chociażby dlatego, że ceny nieruchomości stale rosną. Dodatkowo jest to idealny sposób na pasywny dochód, a co ze sprzedażą - rozważają specjaliści z https://domardevelopment.pl.

Rosnące ceny nieruchomości

Mieszkanie od dewelopera znacznie łatwiej dostać w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, czy Poznań. W nich średnia za metr kwadratowy potrafiła wzrosnąć o kilkaset złotych, co jest ogromną różnicą. Oczywiście cały biznes i windujące w górę ceny kreowane wcześniej były przez program Mieszkanie dla Młodych i taki trend już się utrzymał, mimo tego, że projektu już nie ma. Rosnące ceny, które rzutują na wartość mieszkań od deweloperów, to także dobra sytuacja gospodarcza w kraju i wzrost zarobków Polaków. Niestety obecna sytuacja związana z pandemią strasznie wyhamowała te aspekty, ale rynek nieruchomości nie odczuł tego tak mocno.

Niestety można śmiało wróżyć, że niebawem hossa w tej branży się skończy, a to dlatego, że banki znacznie surowiej teraz podchodzą do udzielania kredytów hipotecznych oraz samym deweloperom, na sfinansowanie inwestycji. Wiele mieszkań zapewne już teraz nie jest wykupowane, a więc ratunkiem może okazać się ich wynajem, dzięki któremu można zyskać do siedmiu procent rocznie. Natomiast inwestycja w mieszkanie od dewelopera w celu dalszej sprzedaży w obecnych czasach staje się jeszcze bardziej ryzykownym biznesem.

Jak inwestować w mieszkania - od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy ma to być nieruchomość na sprzedaż, czy pod wynajem. Oczywiście, to nie tylko chwilowe przemyślenia, ale także szczegółowe badanie rynku, które pozwala uzyskać najrzetelniejszą odpowiedź, która zminimalizuje wykonanie złego kroku. Należy także ustalić realną wartość mieszkania i przeliczyć ewentualne dochody. Bardzo istotna jest także lokalizacja, na którą wiele osób zwraca szczególną uwagę.

Bardzo dużym atutem będzie łatwa komunikacja, bliskość szkół i uczelni, a także obecność w okolicy licznych sklepów i marketów. Minusy to oczywiście sąsiedztwo zakładów przemysłowych, czy inwestycji, które będą przebiegać kilka lat. Istotne jest także miasto, w którym się inwestuje. Może się okazać, że w bezpośrednim sąsiedztwie w chwili obecnej niczego nie ma, ale plan zagospodarowania przestrzennego zakłada kolejne inwestycje i wybudowanie wieżowców, szkół, czy też marketów.

Inwestowanie w mieszkanie od dewelopera - sprawdzenie konkurencji

Bardzo ważne jest także sprawdzenie konkurencji na rynku. Wystarczy do tego celu wykorzystać Internet i sprawdzić, jakie nieruchomości oraz w jakiej cenie są oferowane w okolicy. Może się bowiem okazać, że będzie ich zaledwie kilka, a popyt będzie stale rosnąć. Ponadto warto sprawdzić, jaki jest ich status. Mogą to być mieszkania pod wynajem lub na sprzedaż. Jeśli w sąsiedztwie znacznie bardziej pożądane są mieszkania na wynajem, lepszym rozwiązaniem będzie wybrać taki sposób zarabiania.

W przeciwnym wypadku może dojść do tego, że nieruchomość się nie sprzeda, co z kolei będzie generować straty. Należy jednak pamiętać o tym, że mieszkanie od dewelopera pod wynajem musi być wykończone, ponieważ rzadko kto decyduje się na jego samodzielne urządzanie, chyba że jest to najem długoterminowy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nieruchomość nie spełnia warunków do najmu, a remont może być zbyt kosztowny, trzeba pomyśleć nad jego sprzedażą.

Komentarze