Segmentowa brama garażowa - wymiary, działanie, montaż

Segmentowa brama garażowaBrama garażowa to bardzo ważna inwestycja. Nie warto na niej oszczędzać, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również dlatego, że ma ona ogromne znaczenie w kontekście termoizolacji budynku. Wysokiej jakości brama, wykonana z najlepszych materiałów, przyczyni się do sporych oszczędności i będzie nam służyć przez lata. Do garażu znajdującego się w bryle budynku, świetnym wyborem jest automatyczna brama segmentowa. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również niezwykle praktyczne, ponieważ brama nie zabiera dużo miejsca, łatwo się otwiera i jest bardzo trwała.

Segmentowa brama garażowa - zalety

Decydując się na montaż bramy segmentowej w garażu, warto wybrać model z ociepleniem w postaci paneli z wypełnieniem z pianki. Tego typu bramy segmentowe mają liczne zalety, do których zaliczamy:

  • dużą trwałość,
  • niską podatność na odkształcenia,
  • dobrą izolację termiczną,
  • dobrą izolację akustyczną,
  • łatwe i szybkie otwieranie,
  • brama nie zabiera dużo miejsca ani przed wjazdem do garażu, ani w jego wnętrzu.

Oczywiście szczegółowe parametry bramy garażowej zależą od wybranego przez nas modelu. Wśród tych segmentowych znajdziemy różne rozwiązania estetyczne i funkcjonalne.

Segmentowa brama garażowa - rodzaje

Brama garażowa często umiejscowiona jest na frontowej elewacji domu, dlatego bardzo ważne jest jej idealne dopasowanie do elewacji, aby dom wyglądał ładnie. Warto o to zadbać, ponieważ brama stanowi zazwyczaj co najmniej 5 m² ściany zewnętrznej.

Wybierając bramę do garażu zwróćmy uwagę na to, by pasowała ona do wykończenia drzwi budynku, okien, rolet zewnętrznych oraz ogrodzenia. Możemy zdecydować się na bramę:

O wzorze drewnopodobnym
Panele bramy w okleinie drewnopodobnej sprawdzą się w przypadku drewnianych okien niepokrytych farbą. Oczywiście ważne jest dopasowanie koloru i struktury wzoru drewnopodobnego do rodzaju drewna, z jakiego została wykonana stolarka.

Kolorowa
Statystycznie najczęściej wybieranymi przez Polaków kolorami bram garażowych są czarny, ciemny brąz oraz grafitowy. U większości producentów dostępna jest jednak pełna gama kolorystyczna i to w standardowej cenie. Nie musimy więc ograniczać się do typowych wybieranych przez wszystkich rozwiązań. Dobrym pomysłem jest montaż bramy garażowej w kolorze elewacji budynku na przykład żółtym, pomarańczowym czy beżowym. Taka brama wtapia się w ścianę, dzięki czemu bryła budynku wygląda bardzo harmonijnie.

Metalizowana
Panele takich bram pokryte są po prostu farbą o metalicznym wykończeniu. Takie rozwiązanie wygląda bardzo elegancko, ale nie sprawdzi się w przypadku każdego budynku. Doskonale wygląda w nowoczesnych bryłach, ale zupełnie nie pasuje do domów w stylu wiejskim.

Biała
Wykończone na biało bramy garażowej mają z reguły najkorzystniejsze ceny. Są bardzo dobrym rozwiązaniem przy białej lub bardzo jasnej pastelowej elewacji budynku. Biała brama garażowa może być gładka lub tłoczona na przykład pokryta powłoką imitującą drewno. Wadą tego koloru jest to, że brama szybko się brudzi w wyniku działania smogu, czy zmiennych warunków atmosferycznych.

Ze względu na stopień termoizolacyjności do wyboru mamy bramy segmentowe ocieplane i nieocieplane. Warto wybrać wersję ocieplaną i to nawet wtedy, gdy nasz garaż nie jest ocieplany. Weźmy pod uwagę to, że przylega on do ocieplanego budynku i stopnień jego izolacyjności cieplnej ma znaczący wpływ na zużycie ciepła w naszym domu. Ponadto ocieplane panele bramy są mocniejsze i trwalsze.

Segmentowa brama garażowa - działanie

Zanim zaczniemy, rozglądać się za bramą garażową, wato poznać jej parametry i zasady działania. To znacznie ułatwi nam dokonanie dobrego wyboru.

1. Wymiary segmentowej bramy garażowej - budowa

Typowa brama garażowa do domu jednorodzinnego składa się z 4 paneli o wysokości około 50 cm. Odpowiednio wyższe są bramy przeznaczone do garaży na samochody dostawcze - mają one 5-6 paneli. Materiał, z jakiego wykonana jest brama, to ocynkowana blacha stalowa pokryta powłoką ochronną oraz dekoracyjną. Jeśli brama jest ocieplana, wówczas wewnątrz paneli znajduje się pianka poliuretanowa. Grubość poszczególnych segmentów bramy wynosi od 20 do 67 mm. Standardowa grubość bramy to około 40 mm, jednak coraz więcej osób decyduje się na grubsze panele ze względu na ich lepszą termoizolacyjność. Współczynnik przenikania ciepła bramy ma bowiem duże znaczenie w kontekście wymogów termoizolacyjnych, określonych w obowiązujących ustawowo warunkach technicznych dla budynków mieszkalnych.

2. Montaż segmentowej bramy garażowej

Brama segmentowa montowana jest po wewnętrznej stronie otworu wjazdowego do garażu. Wokół niego montowane są prowadnice, po których porusza się skrzydło bramy. Aby zainstalować tego typu bramę, potrzebne jest około 10 cm miejsca nad otworem wjazdowym do garażu i po jego bokach. Brama garażowa z napędem to bardzo wygodne rozwianie. Najlepiej jej montaż zlecić profesjonalnej firmie, która produkuje bramy. Jest to nie tylko korzystniejsze finansowo, niż zakup i montaż bramy w dwóch różnych firmach, ale również zapewnia lepsze warunki gwarancji. Napęd bramy garażowej warto skorelować z napędem bramy wjazdowej, aby móc z łatwością otwierać je za pomocą tego samego pilota.

3. Otwieranie segmentowej bramy garażowej

Wygodne otwieranie bramy to ogromna zaleta, dzięki której tego typu rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Brama segmentowa do otwierania nie potrzebuje wolnej przestrzeni przed garażem, co sprawia, że może zostać zamontowana w garażu, do którego wjazd znajduje się w linii ogrodzenia. Brama otwiera się w linii prostej do góry. Segmenty skrzydła podnoszone są kolejno na linkach i przesuwając się na rolkach, chowają się pod sufitem garażu. Montaż tego rodzaju bramy wyklucza więc prowadzenie na suficie wszelkich instalacji oraz jego zabudowę w strefie 3 metrów od wjazdu. Ciężar bramy jest utrzymywany na sprężynach skrętnych lub naciągowych. Te pierwsze stanowią lepsze rozwiązanie, ponieważ są bezpieczniejsze i trwalsze.

Klasyczne otwierane do przodu bramy garażowe powoli odchodzą do zapomnienia. Nie są one tak wygodne, praktyczne i trwałe jak automatyczne bramy segmentowe. Ceny nowoczesnych ocieplanych bram segmentowych to w zależności od wielkości, rodzaju, wykończenia, napędu oraz producenta bramy od 2 tysięcy złotych wzwyż. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na lata, która bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo naszego domu i jego termoizolacyjność, a tym samym realnie wpływa na koszty eksploatacji budynku.

Komentarze