Sposoby na osuszenie zawilgoconych budynków - jakie wyróżniamy?

Zawilgocony budynekOsuszanie budynków to wszystkie czynności i działania podejmowane, aby trwale zmniejszyć poziom zawilgocenia ścian. Jakie metody wyróżniamy? Których zasad należy przestrzegać podczas osuszania budynków? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając nasz najnowszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Reguły, o których warto pamiętać

Podczas osuszania budynków należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze z nich to:

  • ocena stanu technicznego hydroizolacji budynku;
  • ocena przegród, podczas której trzeba uwzględnić ich geometrię, stan techniczny, rodzaj materiału, z jakiego przegrody zostały wykonane oraz stopień ich zawilgocenia;
  • dobór odpowiedniej metody, dzięki której trwale usunie się zawilgocenie;
  • przeprowadzenie pomiarów zawilgocenia przed pracami i po ich wykonaniu, najlepiej po upływie roku, a potem następnych 3 lat.

Naturalne metody osuszania budynków

Naturalne metody osuszania budynków - https://aquapro.com.pl stosowane są w sytuacjach, gdy obiekt ma poprawnie wykonane izolacje przeciwwilgociowe lub przeciwwodne, ale przegrody uległy awarii lub zalaniu w wyniku powodzi. To, czy ta metoda będzie skuteczna, czy też nie, zależy przede wszystkim od prędkości przepływu powietrza przy osuszanej powierzchni. Możesz zwiększyć przepływ powietrza za pomocą dmuchaw, wentylatorów bądź przeciągu.

Metoda z wykorzystaniem otworów Knappena

To jedna z najrzadziej stosowanych metod osuszania budynków. Otwory Knappena wykonuje się od strony zewnętrznej ku górze, przy czym ich średnica powinna wynosić od 3 do 5 cm, a głębokość wynosić od ⅔ do ¾ grubości muru. Robi się je w dwóch rzędach w układzie naprzemiennym, a dla ochrony pokrywa się je siatką z blachy nierdzewnej bądź tworzywa sztucznego.

Osuszanie budynku przy użyciu środka higroskopijnego

To sposób, w którym wykorzystuje się środek higroskopijny. Umieszcza się go w postaci woreczka w wywierconych wcześniej otworach. Po upływie około miesiąca wymienia się środek. Jak łatwo domyślić się, jest to dość absorbująca metoda, dlatego też stosuje się ją głównie w konserwacji zabytków nieruchomych.

Sztuczne osuszanie obiektów

Jedną z nieinwazyjnych metod osuszania zalanych lub zawilgoconych ścian jest podwyższenie temperatury przegród (zazwyczaj robi się to poprzez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu), z jednoczesnym wymuszeniem ruchu powietrza. To chyba najprostsza metoda, która, niestety, sprawdza się jedynie w przypadku cienkich ścian o niewielkim stopniu zawilgocenia.

Komentarze