Sprawna wentylacja w domu zimą. Jak dbać o nasze powietrze?

Wentylacja w domuSprawny system wentylacyjny w domu ma szczególnie duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym, kiedy korzystamy z ogrzewania. To dzięki jego prawidłowemu działaniu w mieszkaniu następuje regularna wymiana powietrza na świeże, usuwane są też zanieczyszczenia oraz nadmiar wilgoci. Właściwa cyrkulacja jest więc gwarantem naszego bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dowiedz się, jak zapewnić dobrą wentylację domu zimą.

W okresie zimowym z reguły rzadziej wietrzymy mieszkania i bardziej uszczelniamy okna w obawie o utratę ciepła z pomieszczeń, dlatego tak ważne jest sprawne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego w domu. Jeśli będzie on działać wadliwie, wówczas wilgotność w pomieszczeniach może znacząco wzrosnąć. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów, które mogą pojawić się na ścianach, suficie lub oknach.

Dlaczego sprawna wentylacja domu zimą jest tak ważna?

W zależności od ilości domowników, każdego dnia wytwarzamy w mieszkaniu od kilku do kilkunastu litrów wilgoci. To naprawdę sporo. Wyobraźmy sobie, że można to porównać do codziennego wylewania dużej miski wody na podłogę, dlatego tak ważne jest sprawne działanie systemu wentylacji domu, który pomaga usuwać nadmiar wilgoci z naszego powietrza. To także dzięki niemu pozbywamy się też z domu wielu zarazków, ponieważ powietrze jest cały czas wymieniane na świeże.

W okresie jesienno-zimowym wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna mieścić się w granicach od 40 do 60%. Jeżeli jest ona wyższa, to - niestety - prędzej czy później dojdzie od zawilgocenia ścian i pojawienia się na nich pleśni i grzybów. Taka sytuacja to nie żarty, ponieważ czarna pleśń występująca na ścianach może powodować poważne problemy zdrowotne.

W zapleśniałych pomieszczeniach nasze samopoczucie nie jest dobre. Kiedy nasze powietrze jest zbyt wilgotne, a grzyb zaczyna zajmować ściany, pojawia się tak zwany syndrom chorego budynku. Przebywając w takich pomieszczeniach, jesteśmy narażeni na pojawienie się następujących dolegliwości:

 • bóle i zawroty głowy,
 • ciągłe zmęczenie,
 • problemy z koncentracją,
 • podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła,
 • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu,
 • mdłości,
 • uczucie duszności,
 • omdlenia.

Pamiętajmy też o tym, że sprawne działanie wentylacji powinno być naszym absolutnym priorytetem, jeśli w domu korzystamy z gazu (do ogrzewania lub w kuchence). W razie jego ulatniania się sprawny system w połączeniu z czujnikami gazu uratuje nam życie. Podobna sytuacja dotyczy czadu. Zdrowie nasze i naszej rodziny jest oczywiście najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy dbać o sprawne funkcjonowanie tego systemu, ale warto też uświadomić sobie finansowe konsekwencje zaniedbań w tym zakresie.

Niestety, jeśli dojdzie do zagrzybienia ścian w domu, to będziemy musieli ponieść spore koszty osuszania pomieszczeń oraz odgrzybiania. Pleśń to trudny przeciwnik. Grzyb przerasta ściany i nie jest łatwo się go pozbyć. Często nie pomaga nawet wielokrotne powierzchniowe stosowanie środków grzybobójczych i konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy odgrzybiającej budynki, której usługi nie są tanie. Do tego dochodzi też koszt remontu, ponieważ trzeba od nowa pomalować ściany i sufity, a w poważnych przypadkach będzie trzeba nawet wymienić tynki. Zróbmy wiec wszystko, aby przewietrzanie pomieszczeń działało sprawnie i do takiej sytuacji nie doszło.

Jak poprawić wentylację domu zimą?

W większości przypadków zapewnienie prawidłowej wentylacji i cyrkulacji naszego powietrza w mieszkaniu nie jest wcale trudne. Wystarczy utrzymywać urządzenia w czystości, serwisować je dwa razy w roku i na co dzień przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących wietrzenia pomieszczeń.

Filarami prawidłowego działania tego systemu są:

1. Regularne czyszczenie i serwisowanie naszego powietrza w domu

W budynkach mieszkalnych możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami wentylacji.

 • W tych starszych jest to najczęściej naturalna, znana też jako grawitacyjna. W takim systemie wymiana powietrza w budynku działa dzięki różnicy ciśnienia i temperatury pomiędzy wnętrzem mieszkania, a ujściem kanału, czyli kominem;
 • W obecnie budowanych domach wykorzystywane jest już o wiele nowocześniejsze rozwiązanie w postaci wentylacji mechanicznej. Wykorzystuje ona urządzenia elektryczne, które zapewniają ruch powietrza;
 • Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie instalacji grawitacyjnej z mechaniczną.

Cechą wspólną tych trzech systemów jest to, że aby działały one bez zarzutu, muszą być utrzymane w czystości i regularnie serwisowane. Przeglądy powinny być wykonywane dwa razy w roku. Najlepiej zlecić je specjalistycznej firmie, która sprawdzi, czy mechaniczny wentylator jest w pełni sprawny lub porządnie wyczyści przewody instalacyjne oraz komin.

2. Regularne wietrzenie naszego powietrza w domu

Nawet najlepszy system wentylacji w domu nie będzie jednak wystarczający, jeśli zaniedbamy regularne wietrzenie mieszkania. Niestety, zimą wielu z nas niechętnie otwiera okna, w obawie przed wychłodzeniem mieszkania i wzrostem kosztów ogrzewania. To duży błąd.

W okresie zimowym powinniśmy wietrzyć co najmniej 3-4 razy dziennie. Nie obawiajmy się strat ciepła. Nie poniesiemy ich, jeżeli będziemy wietrzyć prawidłowo. Najlepiej otwierać okna szeroko, ale na krótko. Krótkie, lecz częste wietrzenie jest bardziej efektywne niż długie wietrzenie, ale tylko raz dziennie. Nie zapominajmy o tym, że podczas wietrzenia pomieszczeń powinniśmy przykręcić termostat w kaloryferach na zero.

W zapewnieniu efektywnej wymiany naszego powietrza w mieszkaniu na świeże niebagatelne znaczenie mają również sprawnie działające nawiewniki okienne. Jeśli nasze okna nie są w nie wyposażone, a planujemy ich wymianę na nowe, to zdecydowanie warto zdecydować się na model z nawiewnikami. Takie okna są wyposażone w klapy lub moduły, które zapewniają stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte.

Dzięki połączeniu kilkukrotnego wietrzenia pomieszczeń w ciągu dnia, z cyrkulacją powietrza przez nawiewniki w oknach uzyskamy optymalną jakość powietrza w mieszkaniu. Pozbędziemy się nadmiaru wilgoci oraz zarazków.

Pamiętajmy, że - niestety - czasami sami przyczyniamy się do nieprawidłowego działania wentylacji w naszym domu, przez co później borykamy się z pleśniami na ścianach. Wiele osób kierując się względami estetycznymi, zakleja kratki wentylacyjne na przykład tapetą czy folią samoprzylepną, co jest niedopuszczalne, ponieważ całkowicie blokuje prawidłowy przepływ powietrza przez cały system. Drugim poważnym błędem jest zbyt mocne uszczelnianie okien. Niestety, zdarzają się przypadki, że w obawie przed wychłodzeniem mieszkania i wzrostem kosztów ogrzewania, całkowicie uszczelniamy okna różnego rodzaju piankowymi i gumowymi uszczelkami oraz nigdy ich nie otwieramy.

Pleśnie i grzyby mogą zaszkodzić każdemu, ale są szczególnie groźne dla alergików, małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Nie dopuszczajmy więc do gromadzenia się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach. Z tego powodu bardzo ważne jest:

 • codzienne wietrzenie mieszkania,
 • przeglądy instalacji,
 • ale też regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych i niezaklejanie ich niczym oraz rozsądne stosowanie uszczelek okiennych.

Komentarze