Sprzątanie po remoncie - wszystko co powinniście wiedzieć

Sprzątanie po remoncieJeżeli kiedykolwiek przeprowadzałeś domowy remont, to wiesz, jak bardzo wiąże się to z bałaganem w Twoim mieszkaniu. Sprzątanie po remoncie to jedna z najbardziej uciążliwych części całej renowacji. Trzeba pozbyć się wszystkich śmieci, odkurzyć pył, poustawiać meble itd. Wiele osób decyduje się, by nająć do tego odpowiednią ekipę, a jak się okazuje, takie porządki poremontowe można z łatwością zorganizować samemu. Nie marnuj więc niepotrzebnie swoich pieniędzy i sprawdź, jak samemu przeprowadzić sprzątanie po remoncie.

Plan działania

Jak każde dobre porządki, również te powinny zacząć się od ułożenia sobie planu. Nie zaczynaj wykonywać paru czynności na raz, bo nie będziesz w stanie tego wszystkiego ogarnąć. Skup się najpierw na tych czynnościach, które zapewnią ci przestrzeń do działania i, których wykonanie na początku sprawi, że nie będziesz musiał ich powtarzać. Co mamy na myśli? Wiele osób na przykład uważa, że dobrze jest zacząć sprzątanie po remoncie od generalnego odkurzania. Niestety, w trakcie naszych porządków i tak naniesiemy jeszcze dużo pyłu i innego rodzaju zanieczyszczeń na podłogę, więc nasza wcześniejsza praca okaże się na dłuższą metę bezsensowna.

Plan działania powinien zakładać wykonywanie czynności w odpowiednio następującej po sobie kolejności w taki sposób, aby zminimalizować nasz wysiłek i nie marnować czasu, który przecież jest tak cenny. Oprócz tego, powinniśmy założyć sobie ramy czasowe. Taki deadline od razu motywuje i pomaga się skupić na zadaniu. Nie zapomnij również o przerwach. Jeżeli czujesz się zmęczony lub zmęczona - odpocznij. Porządki poremontowe zająć mogą czasem nawet do kilku dni, jeżeli stracisz wszystkie swoje siły od razu, może się to przeciągnąć nawet do paru tygodni.

Sprzątanie po remoncie

Jak utrzymać bezpieczeństwo podczas sprzątania po remoncie?

Podczas prac remontowych utrzymywanie zasad BHP jest niezwykle ważne, ale co z porządkowaniem po remoncie? Tutaj również powinniśmy wystrzegać się pewnych zagrożeń. Choć może nam wydawać się to błahe, to istnieją w otoczeniu różne czynniki niebezpieczne, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Powinniśmy uważać przede wszystkim na to, czym oddychamy. Po remoncie zazwyczaj mieszkanie jest pełne różnego rodzaju pyłów i gazów, które w dużej ilości są niebezpieczne dla naszego układu oddechowego czy nawet nerwowego. Podczas sprzątania po remoncie będziemy mieli z nimi cały czas do czynienia. Mało tego, podczas niektórych prac, jak odkurzanie, możemy nawet chwilowo zwiększyć ruchliwość cząsteczek nas otaczających, co tylko zwiększy zagrożenie. Dlatego warto jest wyposażyć się w specjalną maseczkę z filtrem, która zmniejszy ilość wdychanych substancji.

Pył może również zaszkodzić naszym oczom. Chociaż po remoncie zazwyczaj nie mamy do czynienia z tak silnie drażniącą powłoką pyłu, to może się zdarzyć, że będziemy odczuwać dyskomfort. Należy wtedy sięgnąć po okulary ochronne i pamiętam o odpowiednim nawilżaniu swoich oczu (np. sztucznymi łzami). Jeżeli będziemy musieli sprzątać plamy po substancjach drażniących skórę, to przed czynnością trzeba założyć rękawice (zazwyczaj zwykłe kuchenne wystarczają), natomiast jeżeli będziemy przenosić ciężkie rzeczy jak meble, to zwróć uwagę na swoją postawę. Podczas nieodpowiedniego przenoszenia ciężarów tworzy się wiele kontuzji, których rehabilitacja może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Odkurzacz przemysłowy

Czym i jak sprzątać?

To pytanie często sobie zadajemy nie tylko w przypadku sprzątaniu po remoncie, ale również podczas zwykłych porządków. Sytuacja różni się tu o tyle, że bałagan poremontowy jest bałaganem o wiele większej skali. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z naszego domowego odkurzacza. Prawdopodobnie nie poradzi on sobie z taką ilością pyłu i możemy go uszkodzić. Warto do takich porządków zaopatrzyć się w specjalne urządzenia czyszczące - np. odkurzacz przemysłowy. Można je wypożyczyć na dzień lub dwa, lub kupić samemu w odpowiednim sklepie.

Oprócz tego, możemy spotkać się z różnego rodzaju plamami i zabrudzeniami, którym nasze tradycyjne metody nie są w stanie podołać. Błędem jest sięganie w takim przypadku po silne detergenty. Może to uszkodzić powierzchnię i zmusić nas do wydania jeszcze większej ilości pieniędzy na kolejną renowację. Zamiast sięgać losowo po silne środki, sprawdź z czego wykonana jest powierzchnia a następnie dostosuj metodę, choćby sprawdzając w internecie.

Składowisko śmieci

Stare meble i elektrośmieci

Na pewno podczas Twojego sprzątania po remoncie będziesz musiał/-a pozbyć się starych rupieci. Co z nimi zrobić? Meble, które już nam się nie podobają lub po prostu zostały zniszczone, możemy oddać na wysypisko, albo, jeżeli interesujesz się stolarką, zostawić je na części do wykorzystania w późniejszym projektowaniu. Takie części mebli mogą się okazać przydatne do różnego rodzaju projektów, nie tylko meblarskich, i często są wykorzystywane w designerskim projektowaniu.

Elektrośmieci natomiast nie wolno nam wywozić na byle jakie śmietnisko. Stwarza to problem osobom odpowiadającym za utylizację i szkodzi naszemu środowisku. Zamiast tego powinniśmy zabrać je do najbliższego w naszym okręgu skupu elektrośmieci, lub poczekać aż będzie organizowana specjalna zbiórka takich urządzeń. W ten sposób chronimy naturę i robimy dobry uczynek.

Sprzątanie po remoncie to nie lada wyzwanie, ale można stawić mu czoła. Należy pamiętać o planie działania, zachowaniu naszego bezpieczeństwa i odpowiedniemu przygotowania się do każdego zadania. Zachowując zimną krew i zapewniając sobie odpowiednie dozy odpoczynku, można uporać się z poremontowymi porządkami raz-dwa!

Autor - https://jptech-maszyny.pl - dystrybutor wyposażenia warsztatu, elektronarzędzi i maszyn czyszczących.

Ocena: 5.0

Komentarze

MS Clean
Oferujemy sprzątanie po budowie, po remoncie, odśnieżanie - http://ms-clean.com.pl/