Styl loftowy - stylistyka industrialna

Loft - wnętrze w stylu industrialnymStyl loftowy ( loft ) to surowa, industrialna stylistyka. Pierwotnie tego typu wnętrza powstawały w pomieszczeniach poprzemysłowych np.: w starych fabrykach i magazynach w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystycznym elementem stylu industrialnego jest duża przestrzeń, którą można osiągnąć poprzez wyburzenie części ścian, tak by wnętrze sprawiało wrażenie otwartego i pełnego światła.

Efekt loftu możemy uzyskać praktycznie w każdym domu i mieszkaniu

Wystarczy zastosować kilka prostych trików. Po pierwsze należy otworzyć przestrzeń (open space) poprzez pozbycie się jeśli nie wszystkich to przynajmniej większości ścian działowych w części dziennej, tak by całość była dobrze oświetlona, a jedynym widocznym podziałem było rozdzielnie na strefy użytkowe np.: strefa kuchenna, strefa jadalna, strefa wypoczynku dziennego czyli salon.

Salon w stylu industrialnym

Styl industrialny - cechy

Materiały wykorzystywane w takich wnętrzach to najczęściej metal i szkło. Elementem podkreślającym industrialny charakter pomieszczenia są metalowe schody nieco surowe, można je również zastosować aranżując przestrzeń w wysokich mieszkaniach. W starym budownictwie warto zamontować antresolę z metalowymi barierkami i schodami, którą można wykorzystać jako sypialnię, lub miejsce do pracy.

Ściany powinny zachwycać prostotą wykonania i sprawiać wrażenie nieco surowych. W nowo powstałych budynkach sprawa wydaje się być prosta, wystarczy jedną lub dwie pozostawić bez wykończenia, tak by cegły stanowiły element ozdobny, można również pomalować je na dowolny kolor. Sprawa nie co się komplikuje jeśli mamy już położone płyty lub tynki gipsowe, wówczas polecam stworzenie takiej surowej ściany bez żadnego skuwania i zrywania.
Wystarczy zaciągnąć powierzchnię niezbyt grubą warstwą zaprawy, podzielić na duże kwadraty i ewentualnie odcisnąć po rogach wkręty, lub gwoździe tak by ściana sprawiała wrażenie stworzonej z płyt betonowych.

Szkło w typowych poprzemysłowych budynkach to przede wszystkim duże okna, ale można je zastosować w meblach np.: szklana ława z metalowymi nogami. Jeśli chodzi o barwy dozwolone jest dosłownie wszystko, ważne by kolory były zdecydowane i odważne nie stosowane raczej w standardowych wnętrzach. Jeśli chcemy oddzielić niewielką powierzchnię części dziennej np. na miejsce do pracy można stworzyć ciekawą i bardzo nowoczesną ściankę z blachy ażurowej, która po pierwsze podkreśli industrialny charakter pomieszczenia, a po drugie będzie doskonale przepuszczać i odbijać światło. Aranżując wnętrze w stylu loftowym możemy zastosować również materiały naturalne typu drzewo, ważne jednak by wyglądało na surowe. Najprościej jest je wprowadzić w postaci regałów na książki i płyty wyglądających tak jakby zostały zbite z desek.

Miłośników tego stylu przybywa z roku na rok, po części dlatego, że loftowe wnętrza zachwycają prostotą wystroju, po drugie urządzenie takiego wnętrza jest dużo tańsze niż standardowego z niezliczoną ilością mebli, pięknie wykończonymi ścianami i drogim oświetleniem. Należy pamiętać, że urządzenie loftu mieszkaniu, które jest w stanie deweloperskim jest bardzo proste i przy odrobinie chęci, oraz dużym wysiłku mogą tego dokonać właściciele własnoręcznie.

Dodatkowo wszystkie dekoracje użyte w lofcie mogą, a nawet jakaś ich część powinna pochodzić z recyklingu. Możemy nadać nowe życie niepotrzebnym pofabrycznym schodom, wykorzystać raz już użytą blachę ażurową, lub deski i palety do zorganizowania ławy w salonie czy półek na książki. Organizując industrialne wnętrze jedynym elementem ograniczającym projektanta jest jego wyobraźnia.

Komentarze