Styl rustykalny - Jak zaaranżować rustykalne wnętrze?

Styl rustykalnyJak zaaranżować rustykalne wnętrze? Styl rustykalny (rustykalizm) odzwierciedla wystrój wnętrz wiejskich chat z widocznymi drewnianymi elementami konstrukcyjnymi belkami, słupami, ciężkimi drewnianymi oknami i meblami. Kolory charakteryzujące ten styl to przede wszystkim spokojne i stonowane barwy ziemi berze, brązy, kremy i zielenie.

W tradycyjnym nurcie rustykalnym stosowano liczne bibeloty np.: lampy naftowe, świeczniki, porcelanowe i fajansowe filiżanki, oraz talerze ozdobne, które wprowadzały wrażenie nieładu i chaosu.

Jeśli marzymy o domu w rustykalnym stylu należy pamiętać, że bardzo łatwo jest przytłoczyć pomieszczenia i wizualnie je zmniejszyć, dlatego polecam zastosować rustykalizm w nieco nowszej odsłonie, który eliminuje nadmiar elementów dekoracyjnych i stawia na prostotę i minimalizm.

Styl rustykalny - elementy

Elementami, których nie może zabraknąć w takim domu są belki sufitowe drewniane, lub ich nowoczesna styropianowa wersja, którą można obudować sklejką bądź pomalować na dowolny kolor. Drewniane ramy okienne oczywiście wyglądają bardzo ładnie, jednak ich tańsze zamienniki PCV można kupić w okleinie, która wygląda bardzo podobnie.

Podłogi - w tym wypadku mamy do wyboru tradycyjne deski, które będą bardzo trwałe. a ich kolor możemy zmieniać wielokrotnie bądź popularne i dużo tańsze panele. Barwa ścian tak naprawdę w dużym stopniu zależy od indywidualnych upodobań. Nie polecam jednak zastosowania koloru brązowego, czy beżowego w całym pomieszczeniu a jedynie na jednej, dwóch ścianach, a na pozostałych kilka tonów jaśniejszy lub kontrastowy biały, który doskonale rozświetla.

Meble - możemy kupić nowoczesne zestawy stylizowane na rustykalne, specjalnie postarzane, lub wybrać się na obchód po sklepach ze starociami. Polecamy również przegląd babcinego strychu, na którym można znaleźć prawdziwe perełki.

Meble w stylu rustykalnym

Dobierając meble zastanówmy się w jaki sposób mają nam służyć, jeśli czegoś nie potrzebujemy, a po prostu nam się podoba zrezygnujmy z tego. Polecamy połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym, bardzo ciekawie wygląda kombinacja modnych szafek kuchennych na wysoki połysk i rustykalnego kącika jadalnego ze starym dębowym stołem, wiszącą drewnianą witrynką do tego modne krzesła ze stalowymi dodatkami, lub kolorowymi siedziskami.

Podobny zabieg możemy zastosować w salonie do nowoczesnego zestawu wypoczynkowego, szafka RTV w stylu rustykalnym i ciężkie drewniane komody lub półki.

Sypiania, no cóż chyba nikt już sobie nie jest w stanie wyobrazić sypialni bez wygodnej, dużej szafy robionej po wymiar, siłą rzeczy będzie ona wyglądała nowocześnie, jednak fajny efekt osiągniemy łącząc ją z drewnianym rustykalnym łożem i pojemnymi, masywnymi komodami. Całość doskonale uzupełnią nowoczesne minimalistyczne szafki nocne wykonane z tego samego materiału co szafa.

Oczywiście jeśli ktoś jest 100% miłośnikiem stylu rustykalnego może wykorzystać jedynie autentyczne meble rustykalne, jednak należy bardzo uważać by nie uzyskać efektu zagraconego, ciemnego wnętrza.

Komentarze