Styl Shabby Chic - biały styl rustykalny

Styl Shabby ChicStyl Shabby Chic został rozpowszechniony przez Rachel Ashwell i można go określić jako romantyczny "przefarbowany" na biało styl rustykalny. Dominującym kolorem jest biel, a materiałem drzewo.

Romantyzm tego stylu polega na wykorzystaniu wszystkich odcieni bieli aż do beżu, jasnego, bladego różu, stonowanych bardzo jasnych zieleni. Elementy ozdobne to motywy kwiatowe, koronki, hafty i pordzewiałe bibeloty, oraz wykończenia mebli.

Wnętrze w stylu Shabby Chic

Aby stworzyć takie wnętrze najlepiej jest zgromadzić autentyczne meble mogą być w różnych kolorach, ponieważ charakterystyczną cechą tego nurtu są nadszarpnięte zębem czasu szafki i kredensy, na których można zauważyć liczne warstwy farb, więc nawet nie posiadając zdolności renowacyjnych możemy sami stworzyć meble w stylu Shabby Chic. Jeśli jednak nie posiadamy autentyków nic nie stoi na przeszkodzie by je stworzyć. Każdą białą szafkę ( poza lakierowaną ) możemy poprzecierać, dołożyć nieco szarości by wyglądała na starszą i zmienić uchwyty na romantyczne naznaczone czasem.

Na rynku dostępne są również nowoczesne meble wykonane tak by tworzyły staroświecki klimat domu. Technika ich wykonania polega na nakładaniu licznych warstw farby prześwitujących przez wierzchnią warstwę, stosowania przecierek i popękań. Stworzenie takiego mebla pochłania wiele czasu i materiałów, dlatego cena będzie wyższa niż w przypadku nowoczesnych.

Kuchnia w stylu Shabby Chic

Jeśli chcemy stworzyć kuchnię w stylu Shabby Chic z powodzeniem może zamówić meble na wymiar z bielonej sosny, która łudząco przypomina stare wytarte białe szafki. Decydując się na taki krok warto zapoznać się z ofertą kilku producentów oklein, gdyż sosna bielona dostępna jest w różnych wariantach, wszystkie jednak idealnie wpisują się w ten klimat. Zasłony i poduchy powinny być ozdobione falbankami i uszyte z kwiecistych tkanin. W we wnętrzu takim nie powinno zabraknąć witrynki na piękną romantyczną porcelanę, białego stołu z fikuśnymi nogami i wygodnych krzeseł na sprężynach.

Ciekawe jest połączenie tego nurtu z nowoczesnym. Białe lakierowane meble doskonale pasują do przetartej nieco postarzałej witrynki i pastelowych zasłon.
Nowoczesne meble często sprawiają wrażenie zimnych i surowych, zaś elementy wystroju w stylu Shabby Chic stoją na pograniczu romantyzmu i kiczu, dlatego jeśli chcemy uzyskać przyjazne i ciepłe wnętrze spokojnie możemy połączyć te dwa style osiągając rewelacyjny efekt. Zawsze polecam wypośrodkowanie różnych stylów tak, by posiadać w domu funkcjonalne meble np.: wygodne rozkładane kanapy, nowoczesną szafkę RTV i śliczną niedużą ławę w tym samym stylu.

Jeśli chcemy natomiast wyeksponować piękną porcelanę niezastąpiona będzie babcina witrynka, którą możemy przerobić na Shabby Chic, do niej idealnie będzie pasował stary bielony stół i fikuśne krzesła.

Dom w stylu Shabby Chic

Odrobina wyobraźni, trochę poświęconego czasu to jedyne czego nam potrzeba by zaaranżować dom swoich marzeń. Urządzając dom w stylu Shabby Chic większość mebli możemy przygotować samodzielnie, jako, że w tym nurcie dozwolone jest łączenie wyposażenia z różnych epok zadanie jest znacznie ułatwione. Jedynym wspólnym elementem jest w tym wypadku kolor czyli wszystkie odcienie bieli.

Pamiętajmy, że nawet bardzo różniące się style można połączyć uzyskując niepowtarzalne i klimatyczne wnętrze.