Systemy ogrzewania dla domów energooszczędnych

Ogrzewanie płaszczyznoweW dzisiejszych czasach wiele mówi się na temat oszczędnego ogrzewania. Standardowe systemy grzewcze, wykorzystujące olej, gaz ziemny lub węgiel, coraz rzadziej uchodzą bowiem za opcje korzystne cenowo. Złoża naturalne naszej planety wyczerpują się w zatrważającym tempie, zaś rosnące ceny rachunków nierzadko zmuszają nas do rezygnowania z oszczędności.

Problemem jest również pogarszanie się stanu klimatu spowodowane efektem cieplarnianym. Właśnie dlatego coraz więcej osób stawia na domy energooszczędne, projektowane w zgodzie z regułami zrównoważonego rozwoju. Czy istnieje nowoczesne rozwiązanie łączące w sobie mniejsze zużycie energii i zachowanie wydajności tradycyjnego ogrzewania?

Pompy cieplne a odnawialne źródła energii

Grzanie węglem czy gazem nie należy ani do ekologicznych, ani tanich. Z tego powodu nowoczesne pompy cieplne stawiają na zupełnie nowe źródła ciepła, pochodzące bezpośrednio z natury. Do źródeł tych zaliczamy powietrze, wodę oraz ciepło gruntowe. Każde z nich wymaga zainstalowania innego rodzaju pompy, a wybór jest zależny od warunków panujących na terenie obiektu.

Tanie ogrzewanie za pomocą pomp ciepła to przede wszystkim znakomita wydajność. Efektywność urządzeń nie odbiega w żaden sposób od tradycyjnych form ogrzewania. Jednocześnie pompy odznaczają się bardzo długą żywotnością, szacowaną nawet na 25-30 lat. A ponieważ korzystanie z nich zapewnia nam pełną niezależność od dostawców energii, nie musimy martwić się kolejnymi nieuniknionymi podwyżkami cen.

Niewątpliwym atutem pomp ciepła zasilanych energią odnawialną jest także niewielkie zużycie samego prądu. Oszczędne ogrzewanie zapewnia fakt, że ilość energii elektrycznej pobieranej podczas ogrzewania, jest nawet trzy- lub czterokrotnie niższa niż ilość pobieranej z otoczenia energii cieplnej. I chociaż koszt instalacji pompy nie należy do najniższych, bardzo atrakcyjne ceny eksploatacji sprawiają, że poniesione wydatki zwracają się niemal od razu.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Niezwykle wydajnym sposobem ocieplenia wnętrz jest także ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Wykorzystywane coraz częściej w domach energooszczędnych, umożliwia nam ono równomierny rozkład ciepła w całym budynku. Na rynku dostępne jest zarówno ogrzewanie wodne, jak i elektryczne. Pierwsze z tych rozwiązań odznacza się przede wszystkim znakomitą stabilnością temperatury, choć warto zauważyć, że jej zmiana trwa znacznie dłużej niż w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie płaszczyznowe elektryczne to przede wszystkim ogromna wygoda. Może ono bowiem pracować ze stałą mocą lub automatycznie. W tym drugim przypadku urządzenie dostosowuje intensywność grzania do temperatury pomieszczenia. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie optymalnych warunków w domu, zaś zainstalowane przewody nie ulegają przegrzaniu. Tanie ogrzewanie płaszczyznowe możemy sobie zapewnić, stawiając dodatkowo na instalację fotowoltaiczną.

Do zalet ogrzewania płaszczyznowego możemy również zaliczyć ich możliwość współpracy ze zwykłymi grzejnikami. Jest to szczególnie istotne w budynkach piętrowych, w których ogrzewanie płaszczyznowe jest wykorzystywane wyłącznie do ocieplania parteru. Technologia tego typu ogranicza przy tym ilość drobinek kurzu unoszących się w pomieszczeniach. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie optymalnych warunków dla osób zmagających się z alergią.

Ogrzewanie nadmuchowe

Osoby decydujące się na poszukiwanie nowych źródeł ciepła, niewymagających palenia gazu czy węgla, coraz częściej stawiają na ogrzewanie nadmuchowe. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim jego budowa. Nie uświadczymy tu bowiem grzejników, rur ani węży. Zamiast tego ogrzewanie odbywa się poprzez nawiewanie ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczeń za pomocą specjalnie przygotowanych kanałów wentylacyjnych. Samo ciepło jest z kolei generowane przez wspomniane wcześniej pompy ciepła.

Metoda nadmuchowa to nie tylko oszczędne ogrzewanie. Jej niewątpliwym atutem jest bowiem także ogromna elastyczność, umożliwiająca bezproblemową stopniową rozbudowę instalacji. Dzięki temu możemy zacząć od najczęściej wykorzystywanych pomieszczeń, a po odłożeniu pieniędzy po prostu poszerzyć układ grzewczy.

Optymalna termoizolacja

Dom energooszczędny powinien być wyposażony w szereg zabezpieczeń, chroniących wnętrza przed nadmierną utratą ciepła. Wymaga to montażu specjalnie zaprojektowanych okien, a także dobrania odpowiedniej izolacji do kształtu dachu. Nie bez znaczenia jest również izolacja ścian. Zależnie od potrzeb, opiera się ona na wełnie mineralnej lub styropianie. Ze względu na ogromne zróżnicowanie elementów termoizolacyjnych konieczne jest staranne sporządzenie projektu - najlepiej przez doświadczonego specjalistę.

Wyłącznie sprawdzeni usługodawcy

Chcąc postawić na nowe źródła ciepła oraz technologie grzewcze, powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Z tego powodu nie warto myśleć wyłącznie o niskich cenach. Nowoczesne rozwiązania, na przykład te oferowane przez firmę Nowoczesne Grzanie, to przede wszystkim gwarancja znakomitego stosunku kosztów do efektywności zainstalowanego ogrzewania. Unikniemy jednocześnie zbyt częstych napraw oraz konieczności ewentualnej wymiany sprzętu lub modyfikacji instalacji.

Komentarze