Taras z kostki brukowej - jak go zrobić?

Taras z kostki brukowejTaras wykonany z kostek brukowych dobrze wpisuje się w przestrzeń ogrodową - może być umiejscowiony w głębi ogrodu, ale pamiętajmy też, że często z takich samych lub podobnych materiałów robione są inna nawierzchnie ogrodowe: ścieżki, podjazd czy otoczenie zbiornika wodnego.

Jak zrobić taras z kostki brukowej?

Obecnie do wyboru mamy bruk klinkierowy, betonowy lub kamienny.

1. Bruk klinkierowy

Przeważnie ma kształt cegieł o bokach 200 x 100 mm i grubości od 40 do 52 mm, wymiary te różnią się nieco zależnie od producenta. Ponieważ wytrzymuje duże obciążenie, możemy go ułożyć nie tylko na tarasie, ale też utwardzić nim podjazd przed domem.

Z czego powstaje bruk klinkierowy?

Należy wiedzieć, że powstaje z gliny wypalanej w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu ma bardzo zwięzłą strukturę. Nie niszczeje pod wpływem warunków pogodowych, i jest też mocny, odporny na uderzenia i ścieranie (szacowana żywotność to co najmniej kilkadziesiąt lat). Zaletą klinkieru jest to, że nie trzeba go impregnować, bowiem jest mało chłonny i łatwo go również utrzymać w czystości. Co ciekawe, jego powierzchnia nie jest śliska nawet po zmoczeniu. Ten materiał ma trwałą barwę, która nie blaknie wraz z upływem czasu. Jego kolor jest naturalny i zależy od mieszanki gliny użytej do produkcji oraz czasu i temperatury wypalania. Może być ona w różnych odcieniach barw takich jak:

  • żółta,
  • ruda,
  • czerwona,
  • brązowa,
  • beżowa,
  • szara.

Zwłaszcza efektownie wyglądają kostki ręcznie formowane lub przypominające taką obróbkę. Ponieważ barwa jest jednolita w całym przekroju, a wszystkie powierzchnie klinkieru gładkie i ładnie wykończone, może go w dowolny sposób układać - na boku, na płasko czy na wozówce, a także na sztorc (na przykład w miejscach obrzeży), jeśli natomiast zajdzie taka konieczność - dociąć na wymiar. Świetnie prezentują się posadzki ułożone w klasyczną jodełkę.

2. Bruk betonowy

Należy wiedzieć, że jest to obecnie najbardziej popularny rodzaj kostek stosowanych na tarasy. Jakie ma cechy? Jest trwały i bardzo różnorodny, a barwy i sposoby wykończenia powierzchni podobne jak w przypadku płyt tarasowych. Elementy brukowe mają kształt prostokątów, trapezów, kwadratów lub innych pasujących do siebie figur. Ich boczne powierzchnie mogą być gładkie, z fazą lub z wypustkami dystansowymi, które ułatwiają pozostawienie wymaganych odstępów między elementami posadzki. Kostki grubości 4 cm wystarczą w zupełności do budowy tarasu. Umieszczane są rzędowo, ale możemy też w łuskę lub po okręgu (dzięki ułatwiającym takie ułożenie elementom o trapezowym kształcie). Zalecane jest to, aby układając bruk betonowy, lepiej poprzestać na stonowanej, monochromatycznej kolorystyce. O ile szlak z kostek w kontrastowej barwie poprowadzony po obwodzie tarasu będzie wyglądał dobrze, to znów mozaika z betonowych elementów, nawet wysokiej jakości, może wyglądać bardzo pretensjonalnie i zdominować otoczenie. Warto dodać, że bruk betonowy jest trwały i mrozoodporny, ale niestety jednak dość łatwo się brudzi. Dlatego też jeśli nie został zabezpieczony fabrycznie, należy go zaimpregnować.

3. Bruk kamienny

Ten rodzaj kostek jest najbardziej szlachetnym materiałem.

Z czego wykonane są kostki kamienne?

Należy wiedzieć, że te kostki brukowe są wykonane z rozmaitych skał, więc różnią się barwą. Możemy z nich tworzyć monochromatyczne posadzki, ale czasami dobre efekty daje ich łączenie w proste wzory, a nawet bardziej skomplikowane mozaiki. Kostki kamienne mogą być cięte, cięto-łupane lub łupane. Te ostatnie charakteryzują się nierównymi powierzchniami bocznymi i nie są identyczne, dlatego ich wielkość podawana jest w przedziale: 4/6, 6/8 i 8/10 cm. Te najmniejsze wystarczą do budowy tarasu. Znów kostki cięte dobrze trzymają wymiar, a ich powierzchnie boczne są wyrównane. Należy wiedzieć, że tego typu elementy są z reguły nieco większe (na przykład 10 x 10 x 4, 10 x 10 x 5, 20 x 10 x 5 cm) i dodatkowo mogą być śrutowane lub płomieniowane. Dość często z takiego samego surowca są wykonywane stopnie schodów oraz krawężniki.

Poza kostkami z bazaltu, kwarcytu, granitu, gnejsu, porfiru i piaskowca w sprzedaży jest również bruk z sjenitu, gabro i dolomitu. Powiedzmy trochę o tych trzech ostatnich:

Sjenit
Jest to skała magmowa w kolorze szarym lub prawie czarnym z widocznymi kryształami. Jego struktura jest zwarta, nie chłonna, nie musi być impregnowany.

Gabro
Jest to twarda skała magmowa. Posiada brunatny, szary lub grafitowy kolor. Nie chłonie wody, nie brudzi się i nie musi być impregnowana.

Dolomit
Jest to skała osadowa o porowatej strukturze. Jest łatwy w obróbce, jego kolor może być prawie biały, kremowy, brunatny lub szarożółty. Łatwo chłonie wilgoć i może się kruszyć pod wpływem mrozu, dlatego też należy go pokryć impregnatem.

Konserwacja tarasu z kostki brukowej

Pielęgnacja tarasu wykonanego z kostek brukowych powinna polegać na regularnym zamiataniu posadzki oraz jej myciu - możemy użyć preparatów przeznaczonych do betonu, kamienia i klinkieru. Bruk betonowy i kamienny impregnuje się podobnie jak płyty wykonane z tych materiałów, natomiast bruku klinkierowego nie trzeba poddawać temu zabiegowi.

Komentarze