Tynk na elewację - rodzaje, charakterystyka tynków elewacyjnych

Tynk na elewacjęElewacja potrafi zmienić nasz dom nie do poznania. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ona i dach stanowią funkcję reprezentacyjną. Najczęściej nasz wybór pada na tynk. Niekiedy decydujemy się na dodatki w postaci cegły klinkierowej lub drewna, które ostatnimi czasy jest niezwykle popularne. Dodatki te są niezwykle gustowne. Niestety wiąże się to z większymi kosztami. Dlatego też najczęściej pozostajemy przy tańszym rozwiązaniu jakim jest tynk. Na rynku znajdziemy jednak różne rodzaje tego materiału. Który jest godny naszej uwagi?

Tynk musi spełnić wiele wymogów. Oprócz tego, że musi on dobrze wyglądać to dodatkowo musi chronić nasz dom. Przed czym? Głównie chodzi tutaj o promienie słoneczne, mrozy, deszcze, a przede wszystkim glony i grzyby. Nie raz z pewnością mogliśmy zaobserwować dom, który nie wygląda dość estetycznie właśnie przez zielony nalot, który psuje cały efekt. Dlatego warto mieć świadomość, że możemy wybierać pomiędzy różnymi tynkami.

Rodzaje, charakterystyka tynków elewacyjnych

Wśród tynków na elewację znajdziemy tynk akrylowy, mineralny, silikonowy i silikatowy

Który z nich warto wybrać? Poniżej ich krótka charakterystyka.

  • Tynk cementowo-wapienny. Ten rodzaj tynku charakteryzuje się tym, że jest grubowarstwowy. Dlatego też fachowcy nakładają go bezpośrednio na mur. Jeśli nasz dom został już ocieplony styropianem to odradza się jego użycia. Wśród jego zalet możemy wymienić fakt, że jest on wytrzymały oraz stanowi idealną izolację dźwiękową. Najczęściej na tynk cementowo-wapienny decydują się właściciele domów, które posiadają nierówne mury. Owy tynk niemalże idealnie je wyrówna. Na sam koniec możemy go pomalować, by dom nie był szary. Niestety ma wadę, która często przekreśla jego użycie - szybko ulega zabrudzeniu.
  • Tynk akrylowy. Ten produkt nie poleca się właścicielom domów, które zostały już ocieplone wełną mineralną. Tynk akrylowy jest mało paroprzepuszczalny. Jest on dodatkowo mało odporny. Dlatego też jeśli zdecydujemy się na niego warto dokupić dodatki, który poprawią jego jakość. Ponadto jest dość elastyczny i nasiąkliwy. To oznacza, że idealnie sprawdzi się na budynkach zlokalizowanych blisko ulicy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w takich miejscach tynk może szybko się pobrudzić. Tyczy się to również tynku akrylowego. Lecz jego zaletą jest fakt, że bez większych zniszczeń możemy go wyczyścić i będzie wyglądał jak nowy. Nie bójmy się także tego, że może on popękać ze względu na duży ruch uliczny. W jego przypadku jest to niemożliwe. Tynk akrylowy jest wytrzymały i da sobie z tym radę. Do jego zakupu może przekonać nas fakt, że dostępny jest w wielu kolorach.
  • Tynk silikatowy. Porównując wszystkie tynki to właśnie ten jest jednym z najlepszych. Sprawdzi się w każdych warunkach. Niezależnie od poziomu wilgotności, tego czy mieszkamy blisko wody czy lasu. O zielonych nalotach praktycznie nie ma mowy. Z uwagi fakt, że tynk silikatowy w porównaniu z konkurencją jest naprawdę bardzo dobry to automatycznie wydamy na niego więcej pieniędzy. Ale warto, ponieważ będzie to inwestycja na lata.
  • Tynk silikonowy. Mierząc cały czas w jakościowe produkty zaliczyć możemy do nich również tynk silikonowy. W jego przypadku nie będziemy musieli spędzać wolnego czasu na jego czyszczenie czy odmalowywanie. Deszcz sprawi, że nasz tynk będzie wolny od różnego rodzaju zabrudzeń. Dzięki swoim właściwościom nie musimy się martwić o jego popękanie. Jakość jest w cenie, stąd też decydując się na tynk silikonowy będziemy musieli wydać niemałe pieniądze.

Czy powinniśmy jeszcze zwrócić na coś uwagę? Tak - na fakturę i kolor tynku. W przypadku faktury to mamy do wyboru najczęściej tynki zacierane na gładko lub takie, które charakteryzują się porowatością. Trwalsze są gładkie tynki, gdyż trudniej usiada na nich brud. Ich minusem jest jednak pękanie. Co do wyboru koloru nie tylko nasze upodobania powinniśmy brać pod uwagę. Wybór jest naprawdę trudny. Ciemne kolory potrafią się odbarwić szybciej niżeli jasne. Do tego należy pamiętać o stopniu nasłonecznienia budynku.

Podsumowując, najlepszym wyborem wydaje się być tynk silikatowy lub silikonowy. Jakościowo są one faktycznie lepsze niżeli konkurencyjne produkty. Z drugiej strony nie każdy może pozwolić sobie na tak większy wydatek. Najczęściej zależy nam na tym, by tynk był estetyczny, trwały i w przystępnej cenie. To niekiedy ciężkie do pogodzenia. Wiele zależy od tego czego tak naprawdę oczekujemy i w jakiej lokalizacji znajduje się nasz dom. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest zainwestować raz i cieszyć się efektem przez długie lata.

Komentarze