Uchwyt do telewizora z małą odległością od ściany - jaki wybrać?

Uchwyt do telewizoraPrzy obecnym wyścigu na konstruowanie coraz cieńszych telewizorów pojawia się moda na wizualne przyklejanie ekranu do ściany. W ten sposób możemy zyskać bardzo efektowne złudzenie, jakoby nasz odbiornik był dosłownie w nią wmontowany. Dlatego też powstają uchwyty VESA, które na przekór zaletom związanym z regulacją telewizora na ścianie praktycznie ją uniemożliwiają.

To, czy możliwość zmiany położenia będzie nam potrzebna, zależy od warunków panujących w salonie i oczywiście od naszych potrzeb. Jeśli już zdecydujemy się na płaski uchwyt VESA, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które na pewno pomogą nam wybrać odpowiedni produkt. Więcej o tym w dzisiejszym artykule.

Uchwyt do telewizora uchylny czy bez regulacji?

Tak zwane płaskie uchwyty do TV można podzielić na dwie kategorie. Jedne są uchylne, a pozostałe mają konstrukcję bez ruchomych elementów. Można pomyśleć, że te pierwsze będą lepsze, ponieważ umożliwią pochylenie telewizora. Cóż, w kwestii regulacji faktycznie wypadają lepiej, jednak uchwyty do telewizora bez tej możliwości mają jedną dużą zaletę, jaką jest wręcz minimalna odległość od ściany. W przypadku niektórych modeli może ona wynosić zaledwie 2 cm! Takie uchwyty VESA świetnie sprawdzą się przy dużych telewizorach, które z powodu swojego rozmiaru i tak nie mogą być za bardzo pochylane. Problemem może być dostęp, do złącz telewizora z tyłu, więc warto podpiąć do niego wszystko, co potrzebne, nim umieścimy go na ścianie. Ultrapłaski ekran z takim uchwytem będzie wyglądał jeszcze lepiej na ciemnej ścianie - będzie na niej praktycznie niewidoczny!

Obrotowy uchwyt do telewizora, a odległość ekranu od ściany

Oprócz płaskich uchwytów z ewentualną regulacją pochylenia istnieją także uchwyty do telewizora z całym regulowanym ramieniem. Jak się jednak mają do odległości od ściany? Cóż, okazuje się, że niektóre modele mogą nam zapewnić odległość zaledwie kilku centymetrów, czyli zbliżoną tej osiąganej przy płaskim uchwycie uchylnym. Można więc powiedzieć, że najwięcej sensu ma kupno ultrapłaskiego uchwytu bez żadnej regulacji lub też uchwytu VESA z wysięgnikiem, który charakteryzuje się taką samą odległością od ściany jak uchylne modele bez ramienia. Oczywiście warto rozważyć, czy faktycznie potrzebujemy takiej funkcjonalności, bo choć uchwyty VESA z ramieniem nie są o wiele droższe, to jednak nie będą wyglądały tak estetycznie z bocznej perspektywy.

Na jakiej wysokości zamontować uchwyt do telewizora?

Nieważne, na który uchwyt do telewizora się zdecydujemy, warto wiedzieć, że zdecydowana większość z nich nie ma opcji regulacji wysokości. Należy więc dobrze wymierzyć wysokość, ponieważ raz wywiercone otwory zostaną do przynajmniej następnego remontu. Ogólnie przyjmuje się, że telewizor powinien wisieć na wysokości 100-110 centymetrów. Jest to jednak uniwersalna zasada dla odbiornika umieszczonego w salonie przyjmująca, że oglądamy w pozycji siedzącej na sofie lub narożniku. W przypadku sypialni i oglądania na leżąco uchwyt do TV powinien znajdować się na wysokości około 180 centymetrów i powinien być pochylony o 30 stopni.

Artykuł powstał we współpracy z ihaa.pl.

Komentarze