Użytkowanie nowoczesnych pomp ciepła

Pompy ciepłaEkologiczne źródła energii cieplnej stają się standardem w budownictwie. Dotyczy to zarówno nowych, jak i modernizowanych obiektów. Jednym z efektywnych rozwiązań cieszących się dużym zainteresowaniem są pompy ciepła. Wykorzystują one ciepło pobierane ze środowiska i przekazują je do wnętrz mieszkalnych, zapewniając tym samym komfort termiczny ich użytkownikom. Zróżnicowanie urządzeń dostępnych na rynku ułatwia natomiast dopasowanie odpowiedniego modelu do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego.

Obecnie wykorzystywane systemy pozwalają na efektywne korzystanie z energii cieplnej pozyskanej z powietrza, wody lub gruntu. Do tego nieustannie udoskonalana technologia wpływa na niższe koszty zakupu, montażu i użytkowania systemu. Taka forma ogrzewania objęta jest również programami pozwalającymi uzyskać dofinansowanie. Staje się więc atrakcyjną alternatywą dla innych instalacji grzewczych nie tylko w przypadku nowych budynków, ale także obiektów do modernizacji.

Budowa oraz działanie pompy

Każde urządzenie tego rodzaju wymaga zastosowania trzech systemów umożliwiających jego prawidłową pracę. Pierwszy z nich pobiera ze środowiska energię – np. powietrzna pompa ciepła pozyskuje ją (jak wskazuje nazwa) z powietrza, jednak inne rodzaje mogą czerpać ją z gruntu lub wody. Oczywiście użyte technologie są zależne od źródła, jednak ogólna zasada działania jest podobna. Ciepło zostaje zaabsorbowane przez ciecz lub wtłoczone za pośrednictwem nawiewów. Kolejny system pozwala na wykorzystanie go w wymienniku do ogrzania czynnika chłodniczego, który oddaje je do ostatniego systemu odpowiedzialnego za dystrybucję energii cieplnej w instalacji grzewczej budynku oraz magazynowanie jej. Wykorzystując nowoczesne urządzenia firm takich jak Stiebel Eltron mamy pewność, że wydajność tego rozwiązania będzie bardzo wysoka. Jego niewątpliwą zaletą jest przy tym niski pobór prądu w stosunku do uzyskanej energii.

Typy pomp ciepła

Biorąc pod uwagę konstrukcję urządzeń, możemy wymienić ich dwa typy. Pierwszym z nich jest monoblokowa pompa ciepła, drugim model w typie SPLIT. Różnią się one rozmieszczeniem poszczególnych elementów, które w obu przypadkach mogą być takie same. W przypadku monobloków wszystkie komponenty są zespolone, tworząc tym samym zamkniętą strukturę. Pozwala to na lepszą izolację całości oraz skuteczniejsze wyciszenie generowanych dźwięków. Całość jest przy tym o wiele łatwiejsza w montażu w wybranym miejscu. Jeśli natomiast chodzi o SPLIT, pompy tego rodzaju dzielone są na dwie jednostki: zewnętrzną i wewnętrzną, przez co konieczne jest wygospodarowanie większej ilości miejsca. Rozwiązanie to jest jednak tańsze i nie trzeba martwić się o zabezpieczenia przeciwko zamarzaniu. Jeśli natomiast chodzi o wydajność, każdy z typów dostępny jest w wybranych specyfikacjach, więc działają z taką samą efektywnością. Na wybór wpływa więc przede wszystkim komfort montażu oraz użytkowania, ilość dostępnego miejsca, a także cena całości.

Pompy ciepła

Tryby pracy pompy

Ze względu na zmiany pogodowe zachodzące w ciągu roku oraz związane z nimi wahania temperatur, urządzenia grzewcze przystosowywane są do działania w kilku trybach. W przypadku instalacji, takich jak pompy ciepła solanka-woda oraz pozostałych typów, są cztery. Pierwszy z nich (monowalentny) zakłada, że jedynym źródłem ogrzewania będzie pompa ciepła, przy czym jest to system niskotemperaturowy. W trybie monoenergetycznym poza pompą wykorzystywana jest także grzałka. Sprawdza się on w przypadkach, kiedy temperatura zewnętrzna utrzymuje się powyżej -7ºC. Dwa pozostałe zakładają wykorzystanie dodatkowych źródeł ciepła. W przypadku biwalentnego alternatywnego pompa zostaje wyłączona, gdy temperatura spadnie do określonego poziomu, a ogrzewanie zapewnia inny system grzewczy. Tryb biwalentny równoległy jest podobny, jednak wykorzystuje się w nim dwustopniowe odłączenie głównego urządzenia. Kiedy środowisko osiągnie np. 0ºC, drugie źródło ogrzewania rozpoczyna pracę. Sama pompa zostaje natomiast wyłączona dopiero przy drugim z wyznaczonych progów.

Montaż w budynkach

Z roku na rok technologie wykorzystywane w produkcji systemów grzewczych są coraz bardziej wydajne i zrównoważone pod kątem środowiskowym. Możliwość skorzystania z dofinansowań kupna i montażu ekologicznych źródeł energii dodatkowo wpływa na ich popularność. Dlatego też urządzenia takie jak pompa ciepła powietrzna instalowane są zarówno w nowych, jak i starszych budynkach w ramach modernizacji. Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od wymagań użytkownika oraz warunków przestrzennych w miejscu instalacji. Podczas gdy systemy zewnętrzne zaleca się w przypadku luźnej zabudowy jednorodzinnej, wewnętrzne o wiele lepiej sprawdzą się w gęsto zabudowanych dzielnicach. O ile najlepszym rozwiązaniem wydaje się uwzględnienie pompy ciepła już na etapie planowania konstrukcji budynku, nic nie wyklucza jej założenia w już istniejących obiektach. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, dzięki czemu dobrany model będzie spełniał wymagania dotyczące wydajności w konkretnej przestrzeni.

Komentarze