Wentylacja - potrzeba, rodzaje, przykłady urządzeń

WentylacjaWentylacja powietrza w domu czy mieszkaniu jest bardzo ważna, szczególnie dla zdrowia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza powoduje wymianę zanieczyszczonego powietrza zagrażającego prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Wentylacja nie tylko potrzebna jest dla zdrowia.

Optymalna wilgotność i powietrze wpływają na prawidłowe działanie urządzeń domowych, które zużywają powietrze. Przy nieodpowiedniej wentylacji budynku w ścianach mogą gromadzić się zarazki, zbytnia wilgoć. To powoduje rozwój pleśni i grzybów w domu, a to znowu skutkuje występowaniem alergii i chorób układu oddechowego.

Zła wentylacja powodować może także podrażnienia błon śluzowych, nosa, oczu. Dojść mogą do tego omdlenia, zawroty głowy, duszności. Poprzez powstawanie pleśni, grzybów niszczą się także ściany w budynku. Optymalny stopień wilgotności w pomieszczeniu mieści się w granicach 40-60 procent. Odchylenia od tych norm mogą powodować negatywne skutki dla zdrowia ludzi, działania urządzeń w budynku i negatywnie wpływać na sam budynek. Dlatego też bardzo istotnym elementem jest wietrzenie pomieszczeń i system wentylacji pomagający na utrzymanie norm na odpowiednim poziomie.

Rodzajów wentylacji jest kilka. Możemy wyróżnić tu wentylację naturalną, grawitacyjną, mechaniczną i hybrydową.

  • Wentylacja naturalna to nic innego, jak otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Dzięki różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz powietrze świeże dostaje się do środka, a zużyte wydostaje się na zewnątrz.
  • Wentylacja grawitacyjna występuje, gdy w budynku stosowane są kratki wentylacyjne, nawiewy, przez które zostaje wypompowane zanieczyszczone powietrze z budynku.
  • Wentylacja mechaniczna jest sposobem niezależnym od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Polega ona na zainstalowaniu odpowiednich wentylatorów, które doprowadzają dobre powietrze i usuwają zanieczyszczone. Jeśli chodzi o ten sposób wentylacji budynku jest mnóstwo sposobów i rozwiązań, które umożliwiają utrzymanie wilgoci na odpowiednim poziomie. Stosowane są nawiewy zapewniające równomierną wymianę powietrza w całym domu i urządzenia stosowane miejscowo w konkretnym pomieszczeniu.
  • Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji naturalnej i mechanicznej.

Aby uzyskać tak ważny stan odpowiedniej wilgoci można zastosować na przykład nawiewniki okienne lub pamiętać o rozszczelnianiu okien tak, aby wymiana powietrza była możliwa. Nawiewniki to niewielkie urządzenia montowane przy oknie regulujące prawidłowy przepływ powietrza. Natomiast przy wentylacji mechanicznej stosuje się odpowiednie rekuperatory, których instalacja możliwa jest z odzyskiem ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Stosowane są też tu specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Koszt takiej instalacji jest wysoki jednak w niedługim czasie może się zwrócić i przynieść dużo korzyści jeśli chodzi o zdrowie domowników.

W mieszkaniach duże zastosowanie mają także wentylatory przenośne i cyrkulatory powietrza. Są tańsze niż montaż profesjonalnej wentylacji mechanicznej i w mniejszym stopniu pomagają utrzymać odpowiednią wilgoć w mieszkaniu. Wentylatory pomagają w upalne dni. Zimową porą gdy grzejniki cały czas pracują można zastosować osuszacze i nawilżacze powietrza w zależności na jakim poziomie utrzymuje się wilgoć w mieszkaniu. Jeżeli powietrze jest bardzo suche, a nasze błony śluzowe są podrażnione takie urządzenie jak nawilżacz czy oczyszczacz powietrza powinien się sprawdzić. Oferta na rynku jest bardzo bogata. Możemy znaleźć tu nawilżacze zawieszane na grzejniku, parowe, pochłaniające powietrze z mieszkania. Niektóre zawierają także specjalne filtry usuwające zbędne zanieczyszczenia z powietrza.

Wentylacja mieszkania jest bardzo ważna. Aby poprawić jakość zdrowia, urządzeń, ścian budynków niezbędne jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci. Warto zamontować w mieszkaniu stację pogodową monitorującą oprócz temperatury poziom wilgoci wewnątrz. Dzięki temu można zastosować jedno z rozwiązań pozwalające na poprawę warunków w budynku.

Komentarze