Wentylatory przeciwwybuchowe - zasada działania i budowa

WentylatorWentylatory to nie tylko urządzenia, które pozwalają na szybką wentylację pomieszczeń. To również zaawansowany sprzęt, który umożliwia przetransportowanie na dłuższe odległości niebezpiecznych gazów. Przez niebezpieczne gazy rozumiemy takie substancje, które w każdej chwili grożą wybuchem. Dlatego "transportujące je" wentylatory, również muszą mieć specyficzną budowę.

Czym jest wentylator przeciwwybuchowy?

Wentylatory przeciwwybuchowe to w zasadzie dwa rodzaje wentylatorów. W ich przypadku podział jest taki sam, jak w odniesieniu do klasycznych urządzeń wentylujących.

  • 1. Wentylatory osiowe - są to wentylatory, w których strumień pędzącego powietrza nie zmienia swojego kierunku przepływu. Są to klasyczne wentylatory, posiadające wirnik wprowadzający w ruch przepływające powietrze.
  • 2. Wentylatory promieniowe - są to wentylatory, w których pęd płynącego powietrza zmienia swój kierunek o 90 stopni. Wentylatory te charakteryzują się znacznie mniejszym wylotem pędzącego powietrza, który jednak umożliwia wygenerowanie znacznie większego ciśnienia - http://www.uni-pro.com.pl/wentylatory-promieniowe/.

Dlaczego mówimy o wentylatorach przeciwwybuchowych? Ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych wentylatorów, nie posiadają one elementów iskrzących. Można je więc stosować w środowiskach, w których istnieje duże zagrożenie wybuchem - http://www.uni-pro.com.pl/wentylatory-przeciwwybuchowe/. Ciekawostką jest fakt, że tego typu wentylatory mogą, ale też nie muszą posiadać układu regulacji częstotliwości obrotów.

Zastosowanie wentylatorów przeciwwybuchowych

  • 1. Wentylatory o budowie przeciwwybuchowej doskonale sprawdzają się w otoczeniu, w którym dominują wszelkie pary i gazy o łatwopalnej i wybuchowej strukturze. Dlatego urządzenia te buduje się w kilku wersjach, przeznaczonych do pracy w określonych warunkach wybuchowych.
  • 2. Wentylatory przeciwwybuchowe mogą również transportować powietrze, lecz najczęściej odbywa się to w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością łatwopalnych i wybuchowych gazów (szczególnie na terenie wyrobisk podziemnych).

Podstawowe rzeczy, które powinniśmy wiedzieć na temat wentylatorów przeciwwybuchowych:

  • 1. Warunki pracy poszczególnych wentylatorów są jasno określone przez wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością temperatura pracy. Z reguły nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza, choć można znaleźć również i takie wentylatory, które są przeznaczone do prac w znacznie trudniejszych i gorętszych warunkach.
  • 2. Każdy wentylator o budowie przeciwwybuchowej jest wykonany według określonych norm. Najczęściej obejmują one materiały w których dane urządzenie może pracować. Najczęściej urządzenia te są wyprodukowane dla wymogów Z1 i Z2, oznaczających konkretne zagrożenie wybuchem.
  • 3. Przystosowanie do regulacji obrotów to kolejny parametr, o którym warto pamiętać przy zakupie wentylatora przeciwwybuchowego. W tym miejscu warto dodać, że wentylatory przeznaczone dla prac w wyjątkowo ciężkich warunkach, zwykle nie mają możliwości regulacji obrotów. Wszystko przez konieczność podłączenia dodatkowego falownika, który zmniejszałby, bądź przyspieszałby prędkość obrotową wirnika.

Informacje ogólne

Wentylatory przemysłowe o charakterystyce przeciwwybuchowej charakteryzują się zwartą obudową, uniemożliwiającą powstanie iskrzeń. W warunkach niebezpiecznych mogłyby one doprowadzić do eksplozji i niebezpieczeństwa narażenia zdrowia i życia osób korzystających z instalacji.

Częstym parametrem, według którego definiuje się przydatność wentylatora do określonych warunków, jest grupa wybuchowości gazów i pyłów. Warto sprawdzić ten parametr zanim zakupimy interesujące nas urządzenie.

Kilka słów podsumowania

Wentylatory o budowie przeciwwybuchowej, charakteryzują się doskonałą jakością wykonania i przede wszystkim - zadbaniem o bezpieczeństwo użytkownika. Warto dodać, że istnieje mnóstwo rodzajów takich urządzeń. Podstawowe z nich to wentylatory osiowe i promieniowe. Warto pamiętać o tym, że urządzenia te są mało odporne na oddziaływanie pyłów o znacznie większej średnicy cząstek składowych. Producent powinien jasno określić, w jakim środowisku dany wentylator powinien pracować.

Komentarze