Wybór ekogroszka - dlaczego naprawdę nie warto kierować się najniższą ceną?

EkogroszekEkogroszek to popularne paliwo stałe stosowane do ogrzewania budynków. Zakup dobrej jakości opału nie jest jednak łatwy. Nieuczciwi sprzedawcy oferują bowiem tani ekogroszek o znacznie gorszych parametrach grzewczych i emisyjnych. Dlatego cena to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę kupując ekogroszek. Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze ekogroszku, aby ogrzewanie było wydajne i ekonomiczne? Sprawdź!

Na jakie parametry ekogroszku koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku o odmiennych parametrach, które decydują o jakości opału. Przy zakupie nie należy kierować się wyłącznie ceną. Ważne są takie właściwości ekogroszku, jak:

 • spiekalność - zdolność do zbrylania się,
 • kaloryczność - decyduje o wartości opałowej ekogroszku, czyli ilości energii uzyskanej z jego spalania,
 • wilgotność - ma wpływ na efektywność spalania i stan techniczny pieca.

Dzięki znajomości tych parametrów można określić, czy dany produkt zapewnia wysoki komfort cieplny oraz nie ma negatywnego wpływu na stan kotła CO. Ponadto warto zwrócić uwagę na granulację ekogroszku, a także niską zawartość popiołu i siarki.

Parametry dobrego ekogroszku to:

 • wysoka wartość opałowa - 24-32 Mj/kg
 • niska spiekalność - 0-50 RI
 • niski poziom wilgotności - do 12%
 • granulacja - 5-25 mm
 • niska zawartość popiołu - do 10%
 • niska zawartość siarki - do 1%.

Ekogroszek

Źródło: pangroszek.pl.

Jakie znaczenie ma spiekalność ekogroszku?

Spiekalność ekogroszku to parametr, który określa podatność paliwa na koksowanie, czyli tworzenie się spieków. Właściwość ta wyrażana jest za pomocą wskaźnika RI (liczba Rogi). Jego wartość powinna być jak najniższa. Najlepiej, jeśli nie przekracza 20 RI.

Jeżeli wartość wynosi powyżej 50 RI oznacza to, że dany opał ma wysoką spiekalność. Podczas spalania takiego ekogroszku powstają spieki, czyli bryły kokosowe, które trudno się palą, przez co spada efektywność ogrzewania. Im większa spiekalność, tym częściej trzeba także konserwować i czyścić piec.

Podział ekogroszku pod względem spiekalności:

 • niespiekalny - 0 RI,
 • bardzo słabo spiekalny - do 20 RI,
 • słabo spiekalny - 20-30 RI,
 • średnio spiekalny - 30-40 RI,
 • dobrze spiekalny - 40-60 RI,
 • bardzo dobrze spiekalny - powyżej 60 RI.

Wartość opałowa ekogroszku a cena za tonę

Kolejny istotny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie ekogroszku to jego kaloryczność, czyli wartość opałowa. Własność ta określa ilość energii, którą można pozyskać w wyniku spalania paliwa. Kaloryczność wyrażana jest w megadżulach (MJ/kg). Im większa wartość opałowa ekogroszku, tym mniej trzeba go zużyć do ogrzania budynku. Wysokoenergetyczny opał jest zatem bardzo wydajny.

Cena ekogroszku uzależniona jest od jego wartości opałowej. Wbrew pozorom kupując droższe paliwo o wysokiej kaloryczności, można zaoszczędzić. Trzeba mieć świadomość, że im większa kaloryczność, tym mniejsze zużycie, a więc ekogroszek wystarcza na dłużej. Wartość opałowa ekogroszku musi wynosić minimum 24 MJ/kg.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze wysokokaloryczny ekogroszek to dobre rozwiązanie. Jego wartość opałową trzeba bowiem dostosować do indywidualnych potrzeb. W sezonie grzewczym często wskazane jest używanie dwóch rodzajów paliwa stałego. Wysokokaloryczny ekogroszek idealnie nadaje się do ogrzewania dużych powierzchni, a także zapewnia optymalny komfort cieplny zimą.

Z kolei paliwo o mniejszej wartości opałowej lepiej sprawdza się w okresie wiosennym i jesiennym, gdy nie ma potrzeby utrzymywania wysokich temperatur w pomieszczeniach. Spalanie wysokokalorycznego ekogroszku w cieplejsze dni sprawia, że nie zostaje on wykorzystany całkowicie, a jego energia uwalnia się w postaci dymu i sadzy.

Ekogroszek

Źródło: pangroszek.pl.

Odpowiednia wilgotność ekogroszku wpływa nie tylko na jego wydajność

Bardzo ważnym parametrem ekogroszku jest również jego wilgotność. Powinna być jak najniższa i nie przekraczać 10-12%. Wilgotne paliwo źle się pali i daje mniej ciepła. Energia jest bowiem wykorzystywana do odparowania wody, co przekłada się na większe zużycie opału i w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania.

Mokry ekogroszek przyczynia się również do korozji pieca i instalacji CO oraz zapychania przewodów kominowych. Ponadto spalanie paliwa o wysokim poziomie wilgotności jest nieekologiczne - powoduje wytwarzanie dużej ilość dymu i emitowanie szkodliwych substancji. Co więcej, mokry ekogroszek to też większe koszty zakupu, ponieważ znaczną część jego wagi stanowi woda.

Ekogroszek

Źródło: pangroszek.pl.

Pan Groszek - pewny sklep internetowy z ekogroszkiem

Przy zakupie opału ważny jest także sprawdzony dostawca. Godny polecenia jest zwłaszcza sklep internetowy z ekogroszkiem Pan Groszek. Opał dostępny w ofercie tej firmy jest starannie wyselekcjonowany, certyfikowany i spełnia najwyższe normy jakościowe. Pozyskiwany jest bowiem z doskonałej jakości węgla kamiennego oraz brunatnego. Wszystkie rodzaje ekogroszku posiadają certyfikację Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Pan Groszek oferuje ekogroszek workowany w czterech odmianach - Blue, Red, Orange i Yellow. Wszystkie rodzaje świetnie sprawdzają się nie tylko w sezonie grzewczym, ale o każdej porze roku do ogrzewania domów oraz dużych zakładów produkcyjnych. Kupując opał w e-sklepie Pan Groszek, dostaniesz najlepszy ekogroszek w Polsce w atrakcyjnej cenie i darmową dostawę.

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony pangroszek.pl.

Komentarze