Wymienniki ciepła, zasobniki i bufory ciepła - różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń

Instalacja cieplnaOd lat instalacje grzewcze nie tylko skupiają się na ogrzewaniu budynku w okresach jesienno-zimowych, ale również odpowiadają za przygotowanie c.w.u. Działają tak zarówno tradycyjne piece c.o. wykorzystujące węgiel czy drewno, jak i nowoczesne systemy oparte o odnawialne źródła energii. Kotły elektryczne połączone z instalacją fotowoltaiczną cieszą się coraz większą popularności, zwłaszcza w nowym budownictwie.

Choć rozwój technologiczny pozwolił na stosowanie nowych źródeł ciepła, do przygotowania i późniejszego składowania c.w.u. dalej wykorzystywane są wymienniki i zasobniki ciepła. Tego typu instalacje można również rozbudować o bufor ciepła, którego głównym zadaniem jest kumulowanie energii cieplnej. Sprawdź, czym różnią się te urządzenia i na które warto się zdecydować.

Wymiennik ciepła - sprawdzone rozwiązanie, które w łatwy sposób pozwala przygotować dużą ilość c.w.u.

Trend na proekologiczne rozwiązania w budownictwie oraz różnego rodzaju programy wsparcia dla inwestorów, którzy w swoich domach zdecydują się na montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, trwa w najlepsze. Obecnie dużą popularnością cieszą się panele solarne i fotowoltaiczne oraz kotły elektryczne, które w efektywny sposób pozwalają wykorzystać energię elektryczną pochodzącą wprost ze słońca. Tego typu rozwiązania nie tylko są przyjazne dla środowiska - w dłuższej perspektywie pozwalają na znaczne oszczędności, a do tego są prostsze w obsłudze. Ciepło pochodzące z natury służy zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzania wody, którą następnie domownicy mogą użyć do mycia się czy innych celów użytkowych.

Gdzie zatem składowana jest c.w.u. w układach ogrzewania z kotłem elektrycznym? Służą do tego zbiorniki podobne do tych, które wykorzystywane są w tradycyjnych instalacjach. Wymiennik ciepła umożliwia podgrzanie od kilku do kilkuset litrów wody, która następnie może być wykorzystana do dowolnych celów. W zależności od pojemności zbiornik i zastosowanego systemu podgrzewania, przygotowanie c.w.u. zająć może od 30 do 60 minut. Osobom, którym zależy na szybkim nagrzaniu dużej ilości wody (np. w przypadku domów z rodzinami wielodzietnymi), powinny zastanowić się nad wymiennikami ciepła z wężownicą o dużej powierzchni.

Zasobnik ciepła - wygoda połączona z funkcjonalnością

Dostępne są również zbiorniki płaszczowe (warstwowe), które przystosowane są do montażu poziomego. W tym przypadku woda również podgrzewana jest poprzez przekazywanie ciepła (zjawisko konwekcji), a tego typu rozwiązanie polecane jest osobom, które chcą mieć do dyspozycji optymalną ilość wody przez cały czas. Zbiorniki wykorzystujące zarówno technologię wężownicą, jak i tą płaszczową dostępne są na rynku jako zasobniki ciepła - czym różni się on od wymiennika? W instalacjach grzewczo-hydraulicznych oba urządzenia spełniają dokładnie tę samą rolą, czyli podgrzewają wodą, a następnie składują ją, by domownicy mogli się cieszyć wygodnym dostępem c.w.u.

Warto jednak podkreślić, że wymienniki może nie tylko przenosić ciepło, ale również zimno - jest to wykorzystywane na szeroką skalę w chłodnicach, w których przepływa czynnik roboczy o niskiej temperaturze. Pozwala to na efektywne chłodzenie układów silnikowych (np. w samochodach).

Bufor ciepła - jaką pełni on rolę w układzie z kotłem elektrycznym?

Innym elementem omawianych układów grzewczych są zbiorniki buforowe, które na pierwszy rzut oka przypominają omówione wcześniej wymienniki i zasobniki ciepła. Choć przechowują one znaczne ilości wody (pojemność buforów ciepła to około 100 litrów), która może być wykorzystywana do celów użytkowych, urządzenie to ma przede wszystkim kumulować energię cieplną wytwarzaną przez pompę ciepła. Pod tym względem zbiornik buforowy można porównać do UPS-a w układzie zasilania, który pełni rolę zapasowego źródła prądu elektrycznego. Zbiornik buforowy w układzie z pompą ciepła dodatkowo służy za magazyn nadmiarowej energii, która może pochodzić z kilku różnych źródeł ciepła.

W zależności od specyfiki instalacji zbiornik buforowy może współpracować z kotłem c.o., panelami solarnymi lub kotłem elektrycznym - konfiguracja oraz stopień skomplikowania zbiornika buforowego zależy przede wszystkim od liczby źródeł ciepła, ich specyfiki oraz tego, jak wiele odbiorników (np. grzejników) zostało przyłączonych do instalacji.

Bufor ciepła w układzie z kotłem elektrycznym - rozwiązanie dla ekonomicznych

Główną zaletą omawianego urządzenia jest możliwość pełnienia różnych funkcji - w zależności od instalacji bufor ciepła może pełnić rolę:

  • zasobnika c.w.u.;
  • wymiennika z wbudowaną wężownicą;
  • zbiornika solarnego;
  • sprzęgła hydraulicznego.

Opcji zastosowania jest naprawdę wiele, a sam bufor może być połączony z zasobnikiem, tworząc jedno urządzenie. Tego typu rozwiązania, które pozwalają na znaczną oszczędność miejsca znaleźć można w sklepie Kospel.pl. Zbiornik buforowy pozwala w efektywniejszy sposób rozdysponować dostępną energię cieplną i uwalniać ją w odpowiednich momentach.

Komentarze