Wynajem żurawia wieżowego - czy to ma sens?

Wynajem żurawia wieżowegoWidok żurawia wieżowego to najczęściej pierwsza wskazówka podpowiadająca, że w danym miejscu znajduje się plac budowy. Sprzęt pomaga przenosić, poprawiać położenie i montować najróżniejsze elementy, które później składają się na - mniej lub bardziej imponującą - konstrukcję.

Dzisiaj przyjrzymy się temu, czy lepiej jest wynajmować, czy kupić dźwig na własność.

Dowolność gospodarowania żurawiem

Posiadanie żurawia wieżowego na własność ma jedną istotną zaletę: pozwala dowolnie zarządzać sprzętem, dzięki czemu korzystanie z niego nie jest ograniczone dostępnością w wypożyczalni. Należy pamiętać, że firmy wynajmujące dźwigi mają wielu klientów i bardzo często ustalają terminy ze sporym wyprzedzeniem. W przypadku nieprzewidzianego wydłużenia prac na budowie może więc powstać problem, który nie zawsze może zostać rozwiązany na naszą korzyść.

Przechowywanie i transport żurawia wieżowego

Żurawie wieżowe to spore konstrukcje, które wymagają dużej powierzchni do przechowywania, a w razie potrzeby trzeba je transportować, często na niemałe odległości. To wszystko stwarza pewne problemy z magazynowaniem maszyny potrzebującej całkiem sporej przestrzeni. W tym momencie stają się widoczne największe plusy wynajmu, czyli brak konieczności zastanawiania się nad aspektami logistycznymi związanymi z posiadaniem dźwigu. Firmy użyczające swoich żurawi dysponują odpowiednią ilością miejsca. Można często również na etapie negocjacji ustalić dogodne warunki transportu sprzętu. Jest to jednak kwestia indywidualna i zależy przede wszystkim od szczegółowych negocjacji pomiędzy stronami.

Wynajem żurawia wieżowego

Więcej na baukrane.pl/kategorie-oferty/zurawie-wiezowe.

Odpowiedzialność za sprzęt

Jeśli chodzi o odpowiedzialność za użytkowanego żurawia, na pierwszy plan wysuwają się zalety wynajmu. W przypadku wypożyczenia najemca nie musi ponosić kosztów serwisu i przeglądów, które leżą po stronie firmy wynajmującej swój sprzęt. Należy natomiast pamiętać, że wszelkie usterki powstałe na skutek nieprawidłowego użytkowania będą wymagały naprawy na koszt najemcy - chyba że umowa obejmuje odpowiednie zapisy czy usługa objęta jest ubezpieczeniem.

Koszty wynajmu i zakupu żurawia

Opłacalność zakupu żurawia uzależniona jest w dużej mierze od skali działalności firmy oraz jej oczekiwań względem sprzętu. Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmem najczęściej dysponują maszynami o różnych parametrach, dzięki czemu istnieje możliwość wyboru takiego żurawia jaki akurat jest potrzebny na konkretnej budowie. Wiele firm na rynku oferuje również możliwość dzierżawy maszyny wraz z operatorem, w związku z czym nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników.

Wszystkie te cechy mogą wpłynąć na decyzję przedsiębiorstwa o opłacalności zakupu żurawia. Trzeba wtedy ponieść koszty ciągłego utrzymywania sprzętu w dobrej kondycji, przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych oraz konserwacji. Wynajem w wielu przypadkach jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Czy wynajem żurawia wieżowego ma sens? W przypadku dysponowania niewielką ilością miejsca, czy nieczęstą potrzebą wykorzystania maszyny na budowie - jak najbardziej!

Komentarze

Andrzej
Witam. Wynajem żurawia wieżowego na czas budowy zwiększa szybkość wykonywanych prac i w znaczny sposób ułatwia wykonywanie nie których czynności. Żuraw wykona pracę wielu ludzi i zastąpi nawet ładowarki teleskopowe podając paletę z ładunkiem na strop. Pozdrawiam
https://www.kalemba.pl/