Wyspa kuchenna

Wyspa w kuchniKuchnia dla większości z Nas jest sercem, jednym z najważniejszych pomieszczeń, całego domu. Kuchnia to centrum przygotowywania posiłków, połączona z jadalnią pozwala na wspólne spędzenie czasu przy przygotowanych wcześniej pysznościach. Jednym z najpopularniejszych w ostatnich latach trendem jest projekt wyspy kuchennej.

Wyspa w kuchni to oddzielnie wyodrębniona przestrzeń zaprojektowana pod nasze wymagania. Jeżeli mamy ku temu możliwości, wyspa może stać się dla Nas dodatkowym i bardzo funkcjonalnym doposażeniem pomieszczenia.

Wyspy kuchenne znajdują zastosowanie najczęściej w domach jednorodzinnych, gdzie do dyspozycji domowników jest większe pomieszczenie. Możliwości na jej zaaranżowanie jest naprawdę wiele, więc wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb.

Projektowanie kuchni - projekty kuchni z wyspą

Aby wyodrębnić w kuchni wyspę należy pomysł ten dokładnie przemyśleć już na etapie projektu kuchni. Ważnym jest aby jasno określić jakie zadanie ma spełniać.

Układ wyspy kuchennej

Pojęcie wyspy w kuchni odnosi się do odrębnej, niezależnej powierzchni. Niewielkiej wielkości blat może być umiejscowiony w samym centrum pomieszczenia lecz nie musi. Najważniejsze jest aby pamięć o zachowaniu dostępu do tej powierzchni z każdej strony, aby można ją było obejść dookoła. Tak jak morze otacza wyspę, tak w naszej kuchni założeniem jest aby tej powierzchni nie otaczało absolutnie nic. Nie ma tu najmniejszego znaczenie czy umiejscowimy naszą dodatkową powierzchnię w samym centrum kuchni czy gdzieś bardziej z boku, ważne jest aby była ona całkowicie odrębna.

Wyspa w kuchni - zastosowania

Jak wspomniano na samym początku wyspę możemy dostosować do własnych potrzeb. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy jako wyodrębnienie zlewozmywaka. W całokształcie projektu pozwoli nam to na pozyskanie większej powierzchni roboczej. Blat mebli kuchennych tworzyć będzie jednolitą całość co np. pozwoli na łatwiejsze utrzymanie go w czystości. Wyspy tego rodzaju zajmują najwięcej przestrzeni dlatego też zaleca się ich montaż w kuchniach o naprawdę dużej powierzchni lub pomieszczeniach otwartych. Jest to równocześnie projekt, który wymaga zaplanowania już na etapie budowy domu. Dodatkowe dojście i ujście wody jest tutaj obowiązkowe i należy je zastosować tak aby współgrało z całą instalacją wodno-kanalizacją.

Innym wariantem wyspy w kuchni może być wyodrębnienie kuchenki lub płyty. Zyskujemy tym samym miejsce przeznaczone ściśle do gotowania czy pieczenia. Przy projekcie należy pamiętać, że większość kuchenek ma 60 cm szerokości. Dodatkowo należy z każdej ze stron wygospodarować co najmniej po 40 cm blatu roboczego. W całości daje nam to dodatkową powierzchnię o długości 1,40 m. To rozwiązanie podobnie jak poprzednie wymaga wcześniejszego projektu. Konieczne jest zaplanowanie dodatkowej instalacji gazowej lub elektrycznej w zależności od kuchenki na jaką się docelowo zdecydujemy. Ponadto projekt ten wymaga uwzględnienia odpowiedniej wentylacji. Nad kuchenką powinien znajdować się okap z wyciągiem lub wywietrznik. Obie kwestie najlepiej jest rozplanować już na etapie budowy domu.

Wyspa może pełnić rolę jedynie dodatkowej powierzchni roboczej. Jest to najrzadziej stosowane rozwiązanie ze względu na jej najmniejszą funkcjonalność oraz najprawdopodobniej jedyny wariant, który możemy "dołożyć" do projektu w każdej chwili, jeżeli tylko powierzchnia nam na to pozwala. Nie wymaga on poprowadzenia lub przebudowy dodatkowej instalacji.

Jeżeli natomiast dysponujemy niewielką przestrzenią i w naszej kuchni zabraknie już miejsca na jadalnie, wyspa kuchenna sprawdzi się idealnie jako alternatywa stołu. Wystarczy jedynie dostawić krzesła i zyskujemy przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. W tej sytuacji wyspa może jednocześnie pełnić rolę dodatkowej szafki - jeden mebel, wiele możliwości. Pamiętajmy by mieć na uwadze fakt, że jest to rozwiązanie dla większych pomieszczeń. Nie należy ślepo podążać za trendem i montować dodatkową przestrzeń w niewielkim pomieszczeniu. Jeżeli dysponujemy ograniczona przestrzenią pamiętajmy, że taki dodatkowy montaż nie wpłynie zbyt pozytywnie na ogólne walory wizualne i estetyczne pomieszczenia.

Pomieszczenie kuchenne powinno posiadać co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni. Zaleca się aby przestrzeń wyspy umiejscowiona została w odległości co najmniej 1 metra od reszty kuchennej zabudowy. Najkorzystniej będzie zachować odległość 1,20 m.

Ocena: 5.0

Komentarze

Mirka W
Właśnie mam podobną. Jest to praktyczne rozwiązanie dla każdej kuchni. Nowoczesna wyspa kuchenna staje się miejscem zacieśniania rodzinnych więzi przez wspólne gotowanie.Dobry m pomysłem jest również to, aby wyspa kuchenna był miejscem do jedzenia.
Małgorzata
U mnie w domu właśnie tak jest. Kuchnia wraz z przylegającym salonem to epicentrum życia. Dla domowników jak i przyjaciół i dalszej rodziny. Oczywiście mam wyspę i nie wyobrażam sobie kuchni bez tego elementu. To dodatkowe szafki jak i blat roboczy, u mnie też miejsce do spożywania rannych posiłków