Z czego zrobić balustradę na balkon?

Balustrada balkonowaBalustrady stanowią efektowne dopełnienie każdego balkonu. Z jednej strony podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników, z drugiej zamykają w skuteczny sposób daną przestrzeń. Jest to zatem nieodłączny element każdego osiedla. Z czego są wykonywane, i które będą najlepsze dla nas? W tym artykule przedstawione zostaną podstawowe typy balustrad a także ich zalety oraz wady.

Materiały konstrukcyjne

Do podstawowych materiałów konstrukcyjnych, z którymi można się spotkać należą:

  • drewno;
  • szkło;
  • kamień;
  • beton.

Każde z wymienionych rozwiązań posiada niebywałe zalety oraz ograniczenia. Rodzaj zastosowanego materiału powinien być dopasowany do aranżacji budynku, ale także prywatnych preferencji użytkownika. Najczęściej spotyka się balustrady stalowe, szklane, drewniane oraz kute.

Balustrady ze stali

Grupa ta komponuje się z prostymi wnętrzami. Idealnie sprawdzi się również w minimalistycznym otoczeniu. Do zalet konstrukcji stalowych zaliczyć można ich trwałość. Zastosowanie stali nierdzewnej w skuteczny sposób "uodporni" nasz balkon na niszczące działanie wilgoci (i korozji) a także zmiennych warunków atmosferycznych. Koszty zależą tutaj od wybranego rozwiązania, ale zazwyczaj nie odbiegają od alternatywnych rozwiązań.

Balustrady ze stali zwykłej są wizualnie podobne do swoich odpowiedniczek. Gwarantują jednak również niższą cenę a także mniejszą odporność na zagrożenia zewnętrzne. Wymagają zatem regularnego odświeżania (konserwacji). W celu zabezpieczenia przed korozją, stosuje się chociażby okresowe malowanie proszkowe.

Stal zwykła większe zastosowanie znajduje w wypadku wewnętrznych konstrukcji (na przykład jako wewnętrzne barierki schodowe). Brak wpływu wilgoci i ciężkich często warunków pogodowych sprawia, że rozwiązanie to jest tańsze a także pozbawione głównej wady. Nowoczesne balustrady są reprezentatywne i eleganckie. To sprawia, że ludzie często decydują się na zakup właśnie ich.

Balustrady szklane

Coraz bardziej popularne jako zabezpieczenie balkonu. Składają się z metalowej konstrukcji zewnętrznej (tzw. nośnej) oraz wypełnienia szklanego. W wypadku zamówienia balustrady szklanej, wypełnienie może zostać wykonane ze szkła bezpiecznego bądź też hartowanego (tańszego). Cena ich zakupu nie jest znaczna i zależy od jakości wykonania a także użytych materiałów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się, gdy naszym celem jest powiększenie danej przestrzeni. Swoją rolę spełnią również na bardzo dużych przestrzeniach.

Balustrady drewniane

Charakterystyczny klasyczny wygląd oraz lekkość i prostota montażu konstrukcji. Balustrady drewniane znajdą zastosowanie we wszelkiego typu domkach letniskowych. Drewno wymaga regularnej konserwacji, aby zachowało właściwe parametry. Złe zabezpieczenie wpłynie na szybką zmianę barwy (dzięki negatywnemu wpływowi wilgoci). Rozwiązań z drzewa nie zaleca się dla szczególnie zapracowanych osób, które nie będą miały czasu doglądać konstrukcji. Niewątpliwym atutem, na który zwróci uwagę większość osób to cena ich zakupu. Zwykło się mawiać, że jest to rozwiązanie najtańsze na rynku.

Balustrady kute

Rodzaj ozdobnego wykończenia balkonu. Wyróżnia się zdobieniami oraz wzornictwem i idealnie komponuje głównie z klasycznymi aranżacjami. Rozwiązanie kute, charakteryzuje bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe. Do materiałów konstrukcyjnych zaliczyć można tu żeliwo (na którym nie rozmnażają się drobnoustroje).

Warto wspomnieć także o znaczącej wadze całej konstrukcji, co dla niektórych może stanowić poważne ograniczenie. Z tego względu, balustrady kute nie mogą znaleźć zastosowania na wszystkich balkonach. Idealnie sprawdzą się jednak w starszym typie budownictwa, dopasowane do zewnętrznej architektury.

Co ostatecznie wybrać?

Przede wszystkim przy wyborze należy się kierować ceną oraz ogólną aranżacją zewnętrzną budynku. Mocno wysunięte balkony to idealne miejsce dla lekkich oraz delikatnych materiałów (zbyt ciężkie mogą nieść duże ryzyko konstrukcyjne). Stalowe oraz szklane propozycje w szczególny sposób urozmaicą całą przestrzeń balkonową. Ozdobne balustrady zaleca się w wypadku starszego budownictwa, gdzie idealnie skomponują się z pozostałymi elementami budynku.

Łukowe balkony to obszar zainteresowania balustrad stalowych oraz żeliwnych. Materiały te są rozciągliwe i dopasują się do każdego kształtu balkonu. Jeżeli nasz balkon znajduje się w sąsiedztwie innych, warto przy wyborze zwrócić uwagę na ogólną modę panującą na osiedlu. Wyróżnianie się na tle innych to na pewno kusząca alternatywa, najczęściej jednak skutecznie psująca cały efekt wizualny.

Autor: www.prakton.pl.

Komentarze

Tosia
Długo się zastanawiałam czym wypełnić balustradę. Mieszkam w nowoczesnym bloku i chciałam żeby wszytko do siebie pasowało. Ostatecznie wybrałam płytę MPB która najlepiej wkomponowała się w elewacje :)