Zalety i wady domów jednorodzinnych

Zalety i wady domów jednorodzinnychJest sprawą dyskusyjną, czy zawsze domy jednorodzinne są lepszym wyborem od mieszkania w bloku. Z pewnością jednak takie sprawy należy rozpatrywać pod kilkoma kątami. Po pierwsze, liczy się to, jakimi ludźmi są mieszkańcy i czego potrzebują.

Często mieszkanie w konkretnym miejscu wiąże się z konkretnymi możliwościami i ograniczeniami - najczęściej domki jednorodzinne są budowane na skraju miasta lub pod nim, z kolei blokami zabudowuje się każdą wolną przestrzeń w mieście.

Z tego może wynikać łatwiejszy lub trudniejszy dostęp w jakim znajdują się budowle użytku publicznego czy miejsca rozrywkowe. Wadą lokalizacji podmiejskiej jest konieczność przemierzania większych dystansów w celu załatwienia jakiejkolwiek sprawy w urzędzie, lub też konieczność dojazdów do pracy czy szkoły. Wadą może być również brak koniecznej wiedzy człowieka na temat budowy domów, jednak wtedy można skorzystać z poradników w postaci budowa domu krok po kroku, co zdecydowanie ułatwi podjęcie odpowiednich działań w odpowiedniej kolejności: budowa domów parterowych i domów piętrowych.

Z drugiej strony, domek jednorodzinny daje więcej swobody i wolności, ponieważ najczęściej wiąże się on z faktem posiadania własnej działki. Kuszącą opcją jest również aranżacja salonu, którego okna wychodzą na własny, zadbany ogród lub organizowanie przestrzeni wokół domu, stwarzające możliwości na przykład do grania w różne sporty. Mając własny dom piętrowy lub parterowy, możemy stanąć przed dylematem: co na taras? - i z pewnością będzie to bardziej przyjemne niż zastanawianie się, czy tej nocy sąsiedzi dadzą odczuć swoją obecność za ścianą czy też nie.

Jednak poza takimi oczywistymi zaletami, pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Z całą pewnością w domku jednorodzinnym utrzymanie jest stosunkowo tańsze, poza sezonem grzewczym, kiedy trzeba przeznaczyć nierzadko bardzo duże kwoty jednorazowo. A kolejną zaletą jest to, że mamy całkowity wpływ na rodzaje tynków i wszystkich innych elementów składających się na dom, w tym również na ocieplenie domu.

Komentarze