Zalety i wady ogrodów zimowych

Ogród zimowyOgrody zimowe to rozwiązanie efektowne, ale też pracochłonne i dość drogie. Posiadanie przydomowej oranżerii kusi wiele osób, ale inwestycja ta wymaga dużego wkładu pracy i pieniędzy. Ponadto trzeba spełnić wiele formalności przed rozpoczęciem budowy.

Ogrody zimowe i ich zalety

Przede wszystkim ogrody zimowe są ogromną atrakcją dla domowników i ich gości. Przyczyniają się ponadto to powiększenia powierzchni użytkowej domu. To szczególnie istotne w niewielkich domach jednorodzinnych czy budynkach znajdujących się w zabudowie szeregowej. Najlepsze są ogrody, z których korzystać można przez cały rok. Wówczas warto zainwestować też w meble, dzięki czemu oranżeria stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku czy spędzania czasu z przyjaciółmi. W ten sposób stworzyć można dodatkowe pomieszczenie, które może posłużyć nawet jako miejsce spotkań z klientami. Oranżeria jest miejscem z reguły cichym i odprężającym. Zimowy ogród pozwala na cieszenie się namiastką lata nawet z mroźne dni. Poprawia ponadto mikroklimat panujący w domu i całościowy bilans cieplny budynku. Przyczynia się też do ustabilizowania wilgotności powietrza we wnętrzu oraz jego natlenienia.

W ogrodzie zimowym można hodować nawet egzotyczne gatunki roślin. Obcowanie z nimi korzystnie wpływa na organizm człowieka. Oranżeria powinna także pasować kształtem i stylem do reszty budynku, aby tworzyła z nim harmonijną całość. Do tego typu ogrodu konieczne jest zastosowanie oszklenia o wysokim poziomie chłonięcia promieni słonecznych oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. Profile przeznaczone do wzniesienia konstrukcji powinny być z kolei wyposażone we wkładkę termoizolacyjną. Szkło musi być też odporne na uszkodzenia mechaniczne. W wielu przypadkach posiadanie oranżerii nie wymaga dodatkowego zezwolenia na budowę. Takich ogrodów nie może być jednak więcej niż dwie na 500 m2. działki, a ich powierzchnia nie może przekroczyć 25 m2..

Ogrody zimowe i ich wady

Pewnym kłopotem dla posiadaczy ogrodów zimowych jest konieczność pielęgnacji roślin oraz utrzymania całej oranżerii. Rośliny bowiem potrzebują opieki przez cały czas. W ogrodów zimowych powinny więc raczej zrezygnować osoby dużo podróżujące, które postawiają dom na czas wyjazdu samemu sobie. Ogród wymaga bowiem systematycznego wietrzenia oraz regulacji nasłonecznienia. Roślinność trzeba z kolei nawadniać i nawozić. W zimie konieczna jest regulacja ogrzewania oraz ciągła opieka.

Ponadto warto pamiętać, że oranżeria wymaga znacznych nakładów finansowych. W przeciwnym wypadku będzie wyglądać jak zwykła szklarnia. Drogie są materiały o właściwościach termoizolacyjnych oraz wyposażenie. Konstrukcja musi być bowiem odpowiednio trwała, a przy tym estetyczna. Należy zainwestować m.in. w hartowane szkło i wysokiej jakości profile. Posiadanie ogrodu zimowego zwiększa też koszty eksploatacji domu. Rośnie bowiem zużycie wody oraz energii elektrycznej. Dodatkowe koszty generują też odzywki i nawozy potrzebne do uprawy roślin oraz różnego rodzaju akcesoria.

Źródło: www.wintergarten.pl.