Zalety i wady okien panoramicznych, wielkoformatowych

Okna panoramiczneOkna panoramiczne znajdziemy już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej również w domach jednorodzinnych, a także mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Duże przeszklenia nadają lekkości całej bryle budynku i wpuszczają do mieszkania dużo naturalnego światła słonecznego. Pasują one nie tylko do dużych pomieszczeń, ale także do tych o niewielkim metrażu. Sprawdź, czy warto założyć okna panoramiczne.

Okna panoramiczne, wielkoformatowe - zalety i wady

Okna wielkoformatowe prezentują się bardzo elegancko zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz mieszkania. Ich popularność z roku na rok rośnie, zwłaszcza że idealnie wpisują się w nowoczesne budownictwo. Dobrej jakości i prawidłowo zamontowane okna panoramiczne mają naprawdę wiele zalet. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich montażu, warto poznać wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.

Zalety okien panoramicznych

Piękny luksusowy wygląd to nie jedyna zaleta okien wielkoformatowych. Nie wszystkie duże przeszklenia są sobie równe. Wiele zależy od jakości okien oraz ich rodzaju, jednak wszystkie dostępne w sprzedaży modele mają podobne plusy. Dzięki dużym przeszkleniom w domu lub mieszkaniu możemy liczyć na:

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania - dobrej jakości, prawidłowo zamontowane okna panoramiczne są wysoce energooszczędne. Mało tego, dzięki bardzo dużym przeszkleniom i dużej ilości naturalnego światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń, mieszkanie szybciej nagrzewa się latem i wolniej ochładza jesienią;
  • poprawę warunków świetlnych w mieszkaniu - decydując się na okna wielkoformatowe, możemy być pewni, że do naszego mieszkania przez cały dzień będzie wpadać dużo światła. Jest to szczególnie korzystne, gdy przeszklenia wychodzą na stronę północną, która naturalnie otrzymuje najmniej światła słonecznego w ciągu dnia, przez co pomieszczenia mogą być niedoświetlone nawet latem;
  • redukcję kosztów oświetlenia - dzięki sporej ilości promieni słonecznych wpadających do mieszkania przez duże przeszklenia, z pewnością uda nam się również zredukować koszty związanie z oświetleniem. W pomieszczeniach będzie po prostu jaśniej i to o każdej porze dnia, co sprawi, że nie będzie trzeba tak często włączać sztucznego światła;
  • optyczne powiększenie wnętrz - jasne dobrze oświetlone wnętrza sprawiają wrażenie lekkich i przestronnych, nawet jeśli ich metraż jest niewielki. Jeśli więc chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, to warto zdecydować się na zamontowanie w nim takich przeszkleń;
  • łatwiejszą aranżację pomieszczeń - okna panoramiczne zaczynają się przy podłodze i kończą przy suficie. Nie ma tutaj - jak w przypadku tradycyjnych przeszkleń - parapetów oraz grzejników zamontowanych pod nimi. W mieszkaniach z oknami wielkoformatowymi mamy najczęściej do czynienia z ogrzewaniem podłogowym. Sprawia to, że aranżacja pomieszczenia staje się o wiele łatwiejsza. Z metrażu pokoju nie ubywa miejsca na kaloryfery, co jest bardzo ważne zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Wady okien panoramicznych

Choć duże przeszklenia mają wiele zalet, to jednak trzeba być świadomym tego, że nie dla wszystkich będzie to dobre rozwiązanie. Większość wad okien tego typu można skutecznie wyeliminować, jednakże wiąże się to z niemałymi dodatkowymi kosztami. Minusy okien panoramicznych to:

  • wysoka cena - nie da się ukryć, że zakup dużych przeszkleń to o wiele większy wydatek, niż montaż tradycyjnej stolarki okiennej. Cena tego typu okien jest uzależniona od kilku różnych czynników. Są to:
    1. wielkość;
    2. rozmiar i kształt - nietypowo wykonywane na zamówienie będą droższe;
    3. w przypadku okien przesuwnych oraz otwieranych (tarasowe i balkonowe) cena będzie także zależała od rodzaju zastosowanego mechanizmu;
  • mniejsza prywatność - okna panoramiczne zapewniają piękny niczym niezakłócony widok na zewnątrz. Jednak musimy pamiętać o tym, że mechanizm ten działa w dwie strony. Przez duże przeszklenia łatwo można również zajrzeć do mieszkania z ulicy;
  • słabsza dźwiękoszczelność - mury budynku w dużym stopniu tłumią hałasy. Niestety, w przypadku przeszkleń przenikanie dźwięków do wnętrza pomieszczeń jest większe. W przypadku dużych okien panoramicznych może to być spora uciążliwość, gdy mieszkamy w głośnej okolicy, na przykład z dużym ruchem samochodowym. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest montaż okien wielkoformatowych o wysokim współczynniku dźwiękoszczelności. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będą one droższe od standardowej stolarki.

W przypadku mniejszej prywatności: nie będzie to stanowić dla nas żadnego problemu, jeśli mieszkamy na odludziu, jednak - niestety - może się okazać bardzo niekomfortowe, jeśli nasze okna wychodzą na ruchliwy chodnik lub ulicę, bądź w pobliżu znajdują się inne budynki mieszkalne lub użytkowe. W takiej sytuacji, by zapewnić sobie spokój i prywatność w mieszkaniu, konieczne będzie zainstalowanie osłon okiennych. Mogą to być markizy, żaluzje lub rolety wewnętrzne albo zewnętrzne, których będziemy używać tylko w razie potrzeby. Niestety,  nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ zapewnienie sobie prywatności w ciągu dnia, będzie się nieuchronnie wiązało z zasłonięciem okien, co w większym lub mniejszym stopniu (w zależności od zastosowanego materiału) zaciemni pomieszczenie. O wiele lepszą opcją jest pokrycie przeszkleń specjalną folią imitującą lustro weneckie. Dzięki niej będziemy widzieć przez okno wszystko, co dzieje się na zewnątrz, natomiast osoby zaglądające do naszych domów z zewnątrz zobaczą jedynie swoje lustrzane odbicie. Taka folia zapewnia również ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na jej założenie.

Wiele osób nie podejmuje decyzji o montażu okien wielkoformatowych, ponieważ obawia się, że będzie trudno utrzymać je w czystości. Na parterze nie powinniśmy mieć właściwie żadnych problemów z umyciem takich okien tradycyjnymi metodami. Prawdą jest natomiast, że czyszczenie dużych okien panoramicznych na wyższych kondygnacjach może okazać się nie lada wyzwaniem. Decydując się na montaż zwykłych okien wielkoformatowych w takim miejscu, musimy się liczyć z tym, że w myciu będzie trzeba korzystać z profesjonalnej pomocy. Istnieje jednak również inne wyjście z sytuacji. Wybierając okna, zdecydujmy się na szyby samoczyszczące z powłoką hydrofilową. Przeszklenia wykonane w tej technologii niemalże dosłownie czyszczą się same. Co to oznacza w praktyce? Otóż wszelkie zabrudzenia ulegają na ich powierzchni rozpadowi pod wpływem promieniowania UV. Resztki zanieczyszczeń są naturalnie usuwane przez wodę podczas opadów deszczu. Możemy też je spłukać wodą z węża ogrodowego. Choć okna z taką powłoką są droższe, to jednak zdecydowanie jest to dobra inwestycja.

Komentarze