Zalety oraz wady paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczneZastanawiasz się nad pozyskiwaniem energii z innych źródeł niż elektrownia? Myślisz o instalacji paneli fotowoltaicznych? Zobacz, czym się charakteryzują oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

System fotowoltaiczny staje się coraz bardziej popularny i wzrasta zainteresowanie metodą pozyskiwania energii w ten sposób. Instalacja paneli pozwala na pozyskiwanie darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Technologia ta zaliczana jest to tzw. odnawialnych źródeł energii. Dzięki ogniwom solarnym umieszczonych na panelach, promienie słoneczne przemieniane są w energie elektryczną. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści, związanych zarówno z rachunkami za prąd, jak i ekologią. Warto jednak także spojrzeć na drugą stronę, czyli na minusy instalacji tego systemu.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Jedną głównych i najważniejszych zalet paneli fotowoltaicznych jest kwestia ekologiczności. Stanowią one odnawialne źródło energii, co oznacza, że do swojego działania wykorzystują jedynie naturalne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Technologia ta nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje się żadnych szkód w przyrodzie. Co więcej, nie powoduje ona powstawania szkodliwych substancji, a emisja dwutlenku węgla zostaje ograniczona.

Kolejnym ważnym plusem jest oczywiście oszczędność. Mimo tego, że instalacja jest dosyć droga, jej koszty zwracają się już po kilku latach. Zyskujemy darmową energię z promieni słonecznych, które zbierane są przez panele. Oprócz tego nadwyżkę prądu można "sprzedać" do zakładu energetycznego. W ten sposób przy rozliczeniu otrzymujemy odpowiednią ilość darmowego prądu z elektrowni.

Oprócz tego montaż paneli fotowoltaicznych jest łatwy i bezproblemowy. Ważne jest jedynie, by panele znajdowały się w odpowiednio nasłonecznionych miejscu. Mogą znajdować się zarówno na każdym rodzaju dachu, jak i na ziemi czy ścianie. Należy jedynie pamiętać o właściwym nachyleniu i kierunku.

Wady paneli fotowoltaicznych

Jedną z głównych wad tej instalacji jest cena. Koszty zakupu oraz montażu mogą być spore, jednak warto pamiętać, że z czasem się zwracają. Poza tym koszt paneli na przestrzeni kilku lat znacznie się obniżył, poza tym jest możliwe otrzymanie dotacji. Mimo wszystko nie każdy może pozwolić sobie na taki rodzaj pozyskiwania energii elektrycznej.

Inną wadą może być problem z umiejscowieniem instalacji, bądź z warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim panele powinny znajdować się w przestrzeni niezacienionej. Oprócz tego dobrze jeśli będą skierowane w stronę południa, pod odpowiednim kątem. Tylko wtedy mamy szansę na uzyskanie jak najlepszej wydajności danego sprzętu. Istotne są także czynniki pogodowe. Wartość promieniowania nie jest stała, co także wpływa na wydajność. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć warunki pogodowe, dlatego oprócz paneli należy posiadać także inne źródło pozyskiwania energii - akumulatory lub mieć przyłączenie do sieci energetycznej.

Autor: www.4oze.pl.

Komentarze