Zalety żarówek LED-owych - nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie

Żarówka LED-owaNowoczesne żarówki LED, określane również jako diody LED, mają całą listę zalet. Do najważniejszych z nich należą: długa żywotność, energooszczędność, dostępność szerokiej palety barw, jakie może oferować światło. Jest to rozwiązanie modne, nowoczesne, a do tego będące inwestycją na długi czas.

Poznajmy zalety LED-ów, które szturmem zdobywają rynek oświetleniowy.

Kolorowe światło - modnie i oszczędnie?

Czy modnie i oszczędnie to połączenie możliwe do uzyskania? Gdyby pod uwagę brać naszą garderobę, zadanie to byłoby raczej trudne do zrealizowania. Jeśli jednak rozważamy wystroje wnętrz domowych, śmiało można iść w tym kierunku. Modne aranżacje to nie tylko te, które wpisują się w światowe trendy i promowane wystroje. Ogromne znaczenie dla efektów wizualnych ma bowiem oświetlenie. I tu z pomocą przychodzą żarówki LED-owe.

LED-y gwarantują możliwość uzyskania indywidualnych, najbardziej szalonych i oryginalnych wystrojów. Barwne światło daje duże pole do popisu, a wpisuje się równie dobrze we współczesne, co tradycyjne wnętrza. Do tego jest to rozwiązanie energooszczędne, bo żarówki LED-owe aż 80% pobieranej mocy przetwarzają na światło. Ich żywotność wynosząca do 50 tysięcy godzin świecenia gwarantuje, że posłużą znacznie dłużej niż klasyczne żarówki czy halogeny. Modnie i oszczędnie? Okazuje się, że z LED-ami to możliwe. I proste.

Komfort świetlny

Czy nie irytuje nas, gdy włączając światło musimy czekać aż w pokoju zrobi się naprawdę jasno? Żarówki rozświecają się zbyt wolno, żółte światło, lekko przytłumione, niczym żółw przemierzający swoją drogę, ospale robi się coraz jaśniejsze. To strata czasu, energii i frustracja, że traci na tym komfort pomieszczenia.

Stosując żarówki LED-owe efekt maksymalnego świecenia osiągany jest niemalże natychmiast. Trwa to nie dłużej niż 0,2 sekundy. Żadna inna żarówka nie jest w stanie zagwarantować takiego komfortu.

Jest jeszcze jeden czynnik, który irytuje w świetle, głównie w świetlówkach, ale i halogenach. Mowa o drganiu światła, wrażeniu, że dygoce, a to z kolei rozprasza, męczy oczy i może sprzyjać powstawaniu dolegliwości bólowych głowy. Światło pochodzące z żarówek LED-owych jest zawsze jednostajne, równomierne, nie występuje nieprzyjemne dla wzroku drganie.

O komforcie świetlnym nie można mówić wtedy, gdy żarówka nagle gaśnie. Pstryk i po świetle. Szukanie w czeluściach szafek, a nierzadko w ciemnościach nowej żarówki, jest uciążliwe i denerwujące. Zdarza się nawet, że pod ręką nie mamy nowej i pozostaje korzystać z częściowo zaciemnionego pomieszczenia. O komforcie nie ma mowy. Żarówki LED-owe wygasają stopniowo, powoli. Wzrok rejestruje, kiedy przestają być tak jasne, jak na samym początku. Wygoda korzystania z przestrzeni wciąż dobrze oświetlonej pozostaje, a domownicy mają czas, by udać się do sklepu po nową żarówkę.

Światło, które relaksuje lub pomaga się skupić

Tradycyjne żarówki, niezależnie od mocy, na jaką postawimy, świecą praktycznie zawsze tak samo. Trudno mówić w ich przypadku o sterowaniu światłem, zabawie efektami wizualnymi, a co dopiero barwach, które są w stanie zaoferować diody LED. Nie ma znaczenia, ile i jakiego rodzaju zwykłe żarówki zastosujemy w danym pomieszczeniu. Możemy regulować poziom światła jedynie ich mocą, transparentnością kloszy i kierunkiem otwarcia tych ostatnich, bądź abażurów. Możliwości są po prostu ograniczone. Żarówki LED-owe dają ich znacznie więcej, bo do wyboru są te o różnym kącie świecenia. Najmniejszy sprzyja eksponowaniu detali, oświetlaniu małych fragmentów powierzchni. Im szerszy, tym większe pomieszczenia jest w stanie równomiernie rozświetlić.

Do tego dochodzi szeroki zakres temperatury barwowej określanej mianem Kelvinów. Światło białe, ciepłe, dzienne, naturalne, zimne. Dobieramy je zgodnie z potrzebami i funkcjami pomieszczeń lub wydzielonych stref w pokojach wielofunkcyjnych. Światło żółte jest ciepłe, odpowiada za przyjazną atmosferę i pozwala się zrelaksować. Zimne światło, białe, to maksymalne skupienie i koncentracja, tak bardzo potrzebne w miejscach pracy i nauki.

Żarówki LED-owe, jak widać po powyższym, mają mnóstwo zalet, a ich wybór staje się inwestycją na długie lata użytkowania precyzyjnie dobranych lamp.

Pod adresem witryny https://lampy.it/zrodla-swiatla-zarowki-led można przeczytać więcej o żarówkach LED-owych.

Ocena: 5.0

Komentarze