Żaluzje zewnętrzne to nowoczesny rodzaj osłon okiennych. Czym różnią się od tradycyjnych rolet i jakie są ich podstawowe walory? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym są żaluzje zewnętrzne?
Żaluzje zewnętrzne (zwane także fasadowymi) są zbudowane i działają podobnie jak popularne żaluzje wewnętrzne. Składają się z pojedynczych lameli, tworzących płaszcz żaluzji. Użytkownik może podnosić i opuszczać lamele oraz ustawiać je pod odpowiednim kątem - kontrolując w ten sposób ilość słonecznego światła, które dostaje się do pomieszczeń lub bezpośrednio do okna. Przewagą żaluzji nad tradycyjnymi roletami jest nieco większa możliwość w zakresie tworzenia w pomieszczeniach optymalnych warunków oświetleniowych.
Żaluzje zewnętrzne, jak sama ich nazwa wskazuje - montowane są od zewnętrznej strony budynku, do elewacji. W związku z tym, muszą być dużo bardziej wytrzymałe niż osłony okienne wewnętrzne. Zazwyczaj zarówno lamele, jak i prowadnice żaluzji fasadowych wykonywane są więc z aluminium, które gwarantuje odpowiednią odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości prowadnice aluminiowe pozwalają także na zachowanie stabilności żaluzji nawet przy wietrznej pogodzie.
Zalety żaluzji zewnętrznych
Jednym z podstawowych atutów żaluzji zewnętrznych jest fakt, że mogą zapewnić zaciemnienie pomieszczeń oraz dają dużą kontrolę nad intensywnością światła słonecznego. Dodatkowo, posiadają właściwości termoizolacyjne: po opuszczeniu latem spowalniają nagrzewanie wnętrz w budynku, a zimą - ich wychładzanie. Dzięki temu łatwiej utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę.
Żaluzje zewnętrzne po ich opuszczeniu stanowią także dodatkowe zabezpieczenie budynku. Potencjalny włamywacz ma bowiem do pokonania dwie przeszkody: okno oraz osłonę zewnętrzną. Po części z tego powodu żaluzje zewnętrzne szczególnie chętnie wybierane są do pomieszczeń parterowych w domach, mieszkaniach i sklepach, stanowiąc także ochronę przed przypadkowym zbiciem szyby. Ten rodzaj osłon jest też wygodny w obsłudze i może być sterowany automatycznie.
Wreszcie - żaluzje fasadowe są estetycznie i świetnie wpisują się szczególnie w design nowoczesnych budynków. Mogą także z powodzeniem być produkowane nawet na duże wymiary, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku modnych obecnie sporych przeszkleń.
Ponadto, żaluzje tego typu spełniają wszystkie funkcje tradycyjnych osłon okiennych: pozwalają odciąć nadmiar światła, wpadającego do domu z zewnątrz, oraz chronią prywatność domowników.
Jakie są typy żaluzji zewnętrznych?
Żaluzje zewnętrzne możemy podzielić na różne rodzaje, biorąc pod uwagę ich opcje montażu albo typ lameli.
- W przypadku żaluzji nadstawnych profile umiejscowione są w specjalnej skrzynce nadstawnej - wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien, drzwi, rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych. - Dzięki temu można w kompaktowy sposób połączyć żaluzje bezpośrednio z oknem. Montaż żaluzji nadstawnych powinien zostać przewidziany już na etapie projektowania budynku, tak by w otworach okiennych zostało przewidziane wystarczająco dużo miejsca. Inaczej jest z żaluzjami elewacyjnymi: te, z uwagi na montaż bezpośrednio na ścianie, mogą zostać zamontowane również w wykończonych budynkach. W tym przypadku mechanizm żaluzji i profile chowane są za specjalnymi blachami osłonowymi.
Żaluzje mogą być konstruowane przy wykorzystaniu różnych typów lameli. Dostępne rodzaje różnią się kształtem (zazwyczaj mają formę litery C lub litery Z), szerokością oraz tym, w jakim zakresie można nimi poruszać - oznacza to odmienną możliwość zmiany kąta ustawienia: niektóre lamele pracują na przykład w zakresie 90 stopni, inne - nawet 180.
Osłony zewnętrzne - a więc rolety i żaluzje zewnętrzne - wciąż zyskują na popularności. To obecnie jedno z najbardziej polecanych rozwiązań w budownictwie, idealne dla klientów, którzy cenią wysoką jakość produktów oraz chcą poprawić bilans energetyczny i poziom bezpieczeństwa budynku.
Komentarze