Zlewozmywak jednokomorowy czy dwukomorowy - który wybrać?

Zlewozmywak dwukolorowyW przypadku dobierania odpowiedniego zlewozmywaka mamy do czynienia z dwoma sytuacjami. Pierwsza, zdecydowanie bardziej komfortowa, czyli dobieranie zlewu, kiedy nie masz jeszcze mebli lub będziesz je w całości wymieniać. Wtedy rozmiar zlewozmywaka nie ma większego znaczenia, ponieważ blat oraz meble zostaną do niego bez problemu dopasowane. Większym wyzwaniem jest wybranie zlewu do starych mebli - w takiej sytuacji jego rozmiar jest ściśle uzależniony od obecnego otworu. Jaki zlewozmywak wybrać - jednokomorowy czy dwukomorowy? Dowiedz się więcej i podejmij świadomą decyzję!

Zlewozmywak jednokomorowy czy dwukomorowy? Jaki jest lepszy?

Wybór odpowiedniego modelu zlewozmywaka często zależy od rozmiarów kuchni oraz dostępnej przestrzeni w kuchennych szafkach. Dla osób, których przestrzeń kuchenna jest ograniczona, idealnym rozwiązaniem są niewielkie zlewozmywaki jednokomorowe, doskonale wpasowujące się do szafek o szerokości zaledwie 40 cm. To szczególnie istotne dla posiadaczy kawalerek czy niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Warto jednak zaznaczyć, że kompaktowy rozmiar nie oznacza rezygnacji z funkcjonalności. Nawet wśród jednokomorowych zlewozmywaków znajdziemy modele z imponująco dużymi komorami, przeznaczone do szafek o szerokości 70, a nawet 80 cm.

Zlewy z dwiema komorami zazwyczaj są większe niż ich jednokomorowe odpowiedniki, co wymaga zastosowania odpowiednio przestronnych mebli kuchennych. Standardowo, minimalna szerokość szafki dla dwukomorowych zlewozmywaków wynosi 80 centymetrów.

Dla tych, którzy cenią sobie dodatkową funkcjonalność zlewozmywaka, świetnym kompromisem mogą być modele 1,5-komorowe. Posiadają one dodatkową, mniejszą komorę, zachowując jednocześnie funkcjonalność dwukomorowych zlewozmywaków. Co istotne, niektóre z tych modeli zmieszczą się nawet w szafkach o mniejszych wymiarach, sięgających 70 cm.

Strefa zmywania - jak ją sprytnie urządzić?

Możesz się zdziwić, lecz stworzenie użytkowej, a jednocześnie estetycznej strefy zmywania jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim ta przestrzeń powinna być wygodna dla każdego domownika. Niemniej jednak, pojęcie wygody różni się dla każdego z nas. To zależy od tego, jakie czynności wykonujemy przy zlewie i w jaki sposób go użytkujemy.

Model z dwiema komorami jest doskonały dla kuchni bez zmywarki. Jedną część możemy przeznaczyć na namaczanie brudnych naczyń, a w drugiej komorze opłukać je, oszczędzając jednocześnie wodę. Dwie komory są nieocenione dla miłośników gotowania, spędzających dużo czasu w kuchni. W jednej części zlewu przechowujemy potrzebne produkty spożywcze, a drugą wykorzystujemy do odkładania brudnych naczyń i narzędzi kuchennych.

Duże komory, zarówno pojedyncze, jak i podwójne, mają także znaczący wpływ na utrzymanie porządku. W kuchni łatwo narobić bałaganu. Wystarczy kilka naczyń lub sztućców pozostawionych na blacie i już mamy nieporządek i tracimy cenną powierzchnię roboczą. Zlewozmywak o większych komorach pomieści więcej, a nam pozwoli zachować porządek na blacie.

Zlew z dużą komorą to także doskonały wybór dla rodzin wieloosobowych z małymi dziećmi. Kiedy liczba naczyń do zmywania rośnie błyskawicznie, zwłaszcza z maluchami w domu, zlewozmywak o dużej komorze pomaga utrzymać porządek w kuchni, zanim zdążymy umieścić je w zmywarce.

Dla tych, którzy uważają, że dwie pełnowymiarowe komory to zbyt wiele, a jednokomorowy zlewozmywak również jest niewystarczający, idealnym rozwiązaniem jest zlew z dwiema komorami, z których jedna jest mniejsza. Dlaczego warto? Mniejsza komora pozwala jednocześnie zwiększyć funkcjonalność zlewu i zachować więcej miejsca na blacie roboczym. Ta przestrzeń świetnie sprawdza się do rozmrażania żywności, mycia warzyw i owoców, czy też namaczania sztućców przed włożeniem ich do zmywarki.

Dla osób, które gotują rzadko, stosują dietę pudełkową lub często spożywają posiłki poza domem, zlewozmywak jednokomorowy jest doskonałym wyborem. Jeśli w zlewie ląduje tylko kubek po porannej kawie zamiast garnków i patelni, jedna komora w zupełności wystarczy.

Komentarze