Zrób to sam: jak obudować basen stelażowy?

Basen stelażowyPo co obudowuje się baseny stelażowe? Basen na stelażu można zabudować tak, aby elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych nie było w ogóle widać. Uzyskana w ten sposób strefa basenowa stanie się ozdobą ogrodu i będzie idealnie współgrać z architekturą. Jak obudować basen stelażowy samodzielnie?

Obudowanie lub wbudowanie basenu stelażowego w ziemię to znacznie tańsza i prostsza w realizacji alternatywa dla tradycyjnego, ziemnego basenu murowanego, którego koszt wybudowania, przy założeniu średnich rozmiarów zbiornika, sięga nawet 40 000 zł. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa nie tylko zwiększy estetykę strefy basenowej i całego ogrodu, ale również dostarczy dodatkową, funkcjonalną przestrzeń do ustawienia stolika z krzesłami czy leżaków oraz do przechowywania mebli i akcesoriów poza sezonem.

Jaki basen na stelażu wybrać do zabudowania?

Rozmiar i kształt zbiornika zależą od Waszych potrzeb i gustów, dostępnego miejsca i założonego budżetu. Do zabudowy możecie wybrać klasyczny basen Bestway ze stelażem, który kupicie np. w sklepie internetowym w opcji 17w1, czyli w zestawie z wszystkim, co potrzebne, aby uruchomić strefę kąpielową. Taki zestaw dostępny jest w sklepie internetowym www.dollo.pl. W komplecie z basenem na stelażu otrzymacie: drabinkę, pompę filtrującą wraz z elementami niezbędnymi do jej podłączenia i wkładem filtrującym, matę ochronną pod basen, chemię basenową z dozownikiem, pokrywę ochronną, termometr basenowy, łatki naprawcze, siatkę do wyławiania, a nawet piłkę plażową.

Basen stelażowy - części

Basen ogrodowy stelażowy 457 x 122 BESTWAY w zestawie 17w1

Jak obudować basen stelażowy krok po kroku?

Na początku zdecydujcie, czy chcecie wbudować basen w ziemię, czy ustawić go bez wykopywania dodatkowego otworu, jednak otrzymana wówczas konstrukcja wolnostojąca będzie stosunkowo wysoka. Jeśli wybór padł na pierwsze rozwiązanie, prace rozpoczniecie od przygotowania niecki na basen - około pół metra dłuższej i szerszej od wymiarów posiadanego basenu. Musi się w niej swobodnie zmieścić zbiornik z pompą. Otwór trzeba odpowiednio obudować, np. przy pomocy zaimpregnowanych desek drewnianych lub sklejki szalunkowej, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i stosunkowo tania. Podłoże musi być stabilne i wypoziomowane. Do wykonania dodatkowej izolacji termicznej warto użyć scalonych ze sobą płyt XPS. W tak wykonanej niecce możecie przystąpić do rozkładania basenu, postępując według dołączonej instrukcji producenta. Czynność nie powinna sprawić Wam problemu ani zająć więcej niż godzinę. Jeśli nie wiecie, jak rozłożyć basen stelażowy Bestway (lub innej marki), skontaktujcie się ze sprzedawcą.

Jak wykonać i zabudować stelaż basenu?

Teraz czas na wykonanie stelaża (ramy). Najlepiej osadzić go na betonowych bloczkach fundamentowych. Podpory stelaża powinny znajdować się co około 1,5 m - im gęściej, tym lepiej dla wytrzymałości konstrukcji. Do zabudowania stelaża można użyć np. odpowiednio zaimpregnowanych, drewnianych desek tarasowych. Przed przybiciem desek od góry, należy przeprowadzić prace związane z instalacją pompy. Dostęp do elementów instalacyjnych musi być bezproblemowy (np. poprzez drzwiczki lub szybko zdejmowalne deski). Powierzchnia, po której będziecie się poruszać, powinna posiadać właściwości antypoślizgowe.

Co z obudowanym basenem stelażowym zimą?

Obudowane baseny stelażowe nie wymagają składania po sezonie. Przed jesienią zbiornik należy częściowo opróżnić, odłączyć instalację i zastosować produkty pomagające utrzymać basen w dobrej kondycji do lata.

Ile kosztuje obudowanie basenu stelażowego?

To zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości zużytych materiałów. Przy założeniu samodzielnej realizacji prac i drewnianej obudowy, cała inwestycja kosztować Was będzie ok. 4000 zł + koszt basenu stelażowego.