Zwiewne firany do salonu, czyli jakie? Podpowiadamy rozwiązania

Firany do salonuPrzez ostatnie lata można było zauważyć, że firany znacząco wypierane są przez rolety czy żaluzje. Dziś jednak zaczyna się do zmieniać. Coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie firan w swoim salonie. Wynika to z tego, że dobrze dobrane firany są nie tylko praktyczne, ale stanowią również wyjątkowy element dekoracyjny. Jak można się jednak domyślić, na rynku dostępny jest bardzo szeroki ich wybór. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować, wybierając firany do salonu. Wszystko po to, aby cieszyć się ich zaletami.

Firany a styl salonu

Wszystkie elementy dekoracyjne w pomieszczeniu zawsze stanowić muszą spójną całość. Dlatego przed wyborem konkretnych firan zastanowić należy się nad tym, w jakim stylu planuje się urządzić salon. Rozwiązań jest tu wiele. Salon urządzony może być w stylu klasycznym, nowoczesnym czy industrialnym. Pod tym właśnie kątem należy później dobrać odpowiedni model firan. Jeśli chodzi o salon urządzony w stylu klasycznym, to na pewno dobrym rozwiązaniem będą tu firany o tradycyjnych wzorach. Z kolei do salonu nowoczesnego warto wybrać firany o geometrycznych kształtach. W tym przypadku liczy się prostota i minimalizm.

Firany do salonu

Firany a powierzchnia salonu

Wybierając firany do salonu, pod uwagę wziąć należy również wielkość pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku salonu urządzonego w stylu nowoczesnym. Jeśli popełni się błąd w tym zakresie, wówczas niestety trzeba liczyć się z tym, że firana wyglądać będzie nieproporcjonalnie. Jak zatem dobrać właściwy model firny do metrażu pomieszczenia? W przypadku małego salonu na pewno nie sprawdzą się firany z ciężkich tkanin. Znacznie lepiej będzie tu postawić na materiał lekki i zwiewny. Dobrym przykładem może być tu tkanina ażurowa. Istotny jest również stopień nasłonecznienia salonu. Jeśli niestety pomieszczenie jest dość ciemne, to dobrym rozwiązaniem będą firany w jasnych kolorach, które z pewnością rozjaśnią wnętrze. Dodatkowo jasny kolor firan powiększy optycznie salon. Dodać tu warto, że jeśli metraż pomieszczenia nie jest zbyt duży, to wybór paść powinien na krótsze modele firan. Długie firany do ziemi mogłyby jeszcze bardziej pomniejszać optycznie wnętrze. Jeśli natomiast posiada się salon dość duży, to sprawdzą się zarówno krótkie, jak i długie firany.

Materiał wykonania i kolor firan

Oczywiście, wybierając firany do salonu, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest materiał, z którego zostały wykonane. Jak bowiem wspomniano, firany stanowią w salonie element dekoracyjnych. Dlatego wybór tkanin jest tak ważny. Na szczęście oferowane dziś na rynku firany wykonywane są z materiałów naprawdę wysokiej jakości. Ciekawym przykładem może być tu choćby zwiewna etamina. Wykonana z niej firana sprawdzi się znakomicie w niejednym nowoczesnym salonie. Nie można także zapomnieć o kolorze firan. Nie da się bowiem ukryć, że odcień firan ma szczególny wpływ na wizualny odbiór całej aranżacji. Najczęściej wybierane są modele w kolorze białym. Są zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Po pierwsze, biel pasuje do niemal każdej aranżacji wnętrza. Po drugie, rozjaśnia pomieszczenie. I po trzecie, białe firany powiększają optycznie pomieszczenie. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się tu postawić na inne kolory. Oczywiście można, wszystko jest bowiem kwestią indywidualnego gustu. Pamiętać jednak trzeba, aby aranżacja stanowiła spójną całość.

Komentarze