Jak dobrać meble do ogrodu?

Ogrodowy narożnikMeble to jeden z najważniejszych elementów aranżacji ogrodu. Dzięki nim można wygodnie odpocząć na łonie natury, zrelaksować się czy zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrane meble pełnią w ogrodzie również funkcję dekoracyjną - podkreślając styl zielonej przestrzeni. Podpowiadamy, jak dobrać meble do ogrodu.

Rodzaje mebli ogrodowych

Aby stworzyć udaną aranżację ogrodu, należy dobrze przemyśleć wybór mebli ogrodowych. Poszczególne modele różnią się wytrzymałością, ceną, funkcjonalnością, designem czy sposobem konserwacji. Ze względu na materiał wyróżnia się meble do ogrodu:

  • drewniane - charakteryzują się ponadczasową elegancją oraz wytrzymałością, dzięki czemu są niezwykle uniwersalne. Wymagają jednak regularnej impregnacji i konserwacji - w innym wypadku mogą ulec zniszczeniu pod wpływem czynników środowiskowych.
  • rattanowe - są wykonywane z naturalnego materiału (rotangu), który może być dowolnie formowany i pleciony. Meble ogrodowe tego typu cechuje atrakcyjny design, lekkość i wygoda użytkowania. Niestety są one dosyć drogie, a przy tym nieodporne na czynniki środowiskowe.
  • technorattanowe - przypominają naturalne meble z rattanu, jednak są wykonywane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są wytrzymałe, eleganckie i nie wymagają kłopotliwej konserwacji.
  • plastikowe - są tanie, lekkie, łatwe do przenoszenia i odporne na wilgoć. Meble do ogrodu z plastiku szybko ulegają jednak odkształceniom i zarysowaniom, przez co nie są zbyt trwałe.
  • metalowe - ich niewątpliwymi atutami są wytrzymałość oraz nowoczesny design. Meble ogrodowe z metalu mogą jednak silnie nagrzewać się pod wpływem słońca. Wymagają też zabezpieczenia przed korozją.

Wielkość ogrodu

Wyposażenie zawsze powinniśmy dobrać do wielkości ogrodu. Właściciele dużych ogrodów mogą pozwolić sobie na zakup rozbudowanych zestawów mebli wypoczynkowych i jadalnych. Na dużej przestrzeni możliwe jest również harmonijne połączenie mebli ogrodowych wykonanych z różnych materiałów. Z kolei w przypadku małych ogrodów lepiej ograniczyć się tylko do niezbędnych mebli, takich jak mały stolik i fotele/krzesła. Na niewielkiej przestrzeni dobrze sprawdzą się meble składane. Warto wybrać zwłaszcza modele ażurowe i plecione (np. rattanowe, technorattanowe), które wyglądają lekko i subtelnie.

Potrzeby użytkowników

Wybór odpowiednich mebli do ogrodu jest uzależniony od potrzeb i upodobań użytkowników. Przed ich zakupem powinniśmy więc się zastanowić, jak lubimy spędzać wolny czas w ogrodzie. Jeśli planujemy urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu, przydatny może okazać się duży stół oraz komplet wypoczynkowy z sofą i fotelami. Meble ogrodowe, które będą często i intensywnie użytkowane, muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Miłośnicy słońca powinni zaopatrzyć się natomiast w wygodne leżaki. Z kolei osoby, które cenią sobie kontemplację i wypoczynek wśród roślinności, mogą zakupić stylowe ławki ogrodowe.

Styl ogrodu

Meble do ogrodu mogą doskonale uzupełnić aranżację zielonej przestrzeni. Warto więc dopasować je stylu ogrodu. Do ogrodów w stylu rustykalnym pasować będą eleganckie meble drewniane. Aranżację ogrodów nowoczesnych mogą natomiast wzbogacić modne meble technorattanowe. Do nowoczesnych ogrodów o minimalistycznym designie oraz ogrodów w stylu romantycznym warto wybrać meble metalowe. Z kolei w ogrodzie w stylu naturalistycznym najlepiej umieścić meble wykonane z naturalnych materiałów (np. rattanu, wikliny). Meble ogrodowe pasujące do różnych stylów znaleźć można w sklepie: https://www.meblobranie.pl/ogrod-meble-ogrodowe.

Komentarze