Jaki kolor stołu do kuchni?

Stół w kuchniStół w kuchni to stały element wystroju tego wnętrza, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużymi, czy małymi pomieszczeniami. Wielkość i materiał wykonania to jedne z elementów, na które zwraca się przeważnie największą uwagę, ale co z jego kolorem? Czy ma to jakieś znaczenie? Jaka barwa stołu do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Jak wybrać stół do kuchni?

Wybór stołu do kuchni powinien być podyktowany kilkoma czynnikami, z czego najważniejszym z nich z pewnością jest wielkość pomieszczenia i wolnej przestrzeni. Rozmiar ma tu duże znaczenie, ponieważ będzie on odpowiadał za to, czy dany stół się zmieści i czy nie będzie blokował dostępu do ważnych punktów kuchni. Dodatkowo stół powinien być także praktyczny, a co za tym idzie, odpowiadać realnym potrzebom domowników. Inna kwestia to wystrój pomieszczenia. Zazwyczaj wybierając stół, staramy się dopasować go do aranżacji, by tym samym stanowił uzupełnienie kompozycji. W tym kontekście zawiera się także to, jakiego koloru on będzie.

Biały stół do kuchni - kiedy?

Biały stół kuchenny sprawdzi się w niemal każdej kuchni z racji tego, że jest to kolor uniwersalny, dzięki czemu łatwo dopasować go do wielu różnych aranżacji. Biały stół sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Największą zaletą białych stołów jest optyczna lekkość, wpływają także na ogólny odbiór pomieszczenia, rozjaśniając go. Jest to barwa łatwa do dopasowania we wnętrzu, również o wiele prościej jest dobrać do niej odpowiednie dodatki. Do wyboru mamy nowoczesne stoły lakierowane na wysoki połysk z gustowną elegancką podstawą, ale i te bardziej tradycyjne, matowe na czterech nogach. Mogą być całe białe lub łączyć się z innymi kolorami i materiałami.

Stół w jasnym odcieniu drewna

Ciężko tu mówić o kolorze "drewnianym", ale wiadomo, o co chodzi. Jest to klasyczna barwa, mająca przywodzić na myśl naturalne drewno. Może występować w różnych odcieniach, od tych bardzo jasnych, po te bardzo ciemnie, zbliżające się niemal do czerni. Tutaj także mamy do czynienia z szerokim wyborem, w zależności od tego, jaki wystrój wnętrza posiadamy - na taki kolor stołu wówczas się zdecydujemy. W tym przypadku jednak istotne będzie przede wszystkim dopasowanie do reszty pomieszczenia. Można też zdecydować się na łączenie barw - jasny stół, ciemne krzesła i ciemne elementy mebli kuchennych.

Ciemnobrązowy stół do kuchni

Mówiąc o ciemnym brązie, najczęściej ma się na myśli stoły wykonane z ciemnego drewna jak chociażby mahoń czy orzech europejski/amerykański. Tutaj, podobnie jak w przypadku jasnych barw drewna istotne będzie to, jak urządzona jest kuchnia, jaki jest jej styl i barwa. Zazwyczaj ciemne stoły sprawdzają się w bardziej klasycznych wnętrzach (ale nie tylko), zwłaszcza gdy mamy do czynienia z meblami wykonanymi z naturalnego drewna (matowego lub lakierowanego). W tym przypadku łączenie z bardzo jasnymi kolorami może być ryzykowne, warto jednak pomyśleć ciemnym brązie i na przykład - szarymi dodatkami, które nieco rozjaśnią wnętrze.

Szklany stół do kuchni

Szkło to nie kolor, choć oczywiście może być ono barwione. Mimo wszystko ten rodzaj mebli jest coraz częściej wybierany, przede wszystkim w racji nowoczesnego wyglądu i możliwości aranżacji w mniej typowych wnętrzach. Szkło jest hartowane, a więc wytrzymałe, więc nie tak łatwo je zniszczyć. Stoły takie mogą występować z samodzielnym szklanym blatem lub w połączeniu z innymi materiałami, na które jest on nakładany. Dzięki temu staje się on także bardziej uniwersalnym wyborem, dającym szersze możliwości aranżacyjne.

Czarny stół do kuchni

Czerń nie jest tak oczywistym wyborem, jak biel, jednak zdecydowanie zaczyna zyskiwać na popularności, zwłaszcza we wnętrzach kuchni urządzonych w sposób nowoczesny. Czerń jako barwa sama w sobie jest mocno przytłaczająca, dlatego raczej rzadko ktokolwiek decyduje się a aranżacje tego typu. Mimo wszystko świetnie sprawdza się w połączeniu kontrastowym, czyli we wnętrzach przeplatanych jasnymi i ciemnymi kolorami. Do czarnego stołu będą więc pasować białe krzesła oraz meble łączące obie te barwy. Często spotkać można też meble z czarnymi blatami, ale na przykład nogami wykonanymi z jasnego drewna, co także rozszerza opcje wystroju i odciąża optycznie odbiór wnętrza.

Źródło: www.meblobranie.pl.

Komentarze