Drabiny ewakuacyjne a plany ewakuacyjne

Drabina ewakuacyjnaPrzepisy prawne w jasny sposób regulują sposób, w jaki każdy budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Jednym z elementarnych komponentów wchodzących w skład każdej infrastruktury planów ewakuacyjnych. Dlaczego to właśnie drabiny są tak chętnie wykorzystywane w planach ewakuacyjnych i na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Drabiny jako istotny element infrastruktury ewakuacyjnej budynku

Polskie prawo w bardzo szczegółowy sposób definiuje sytuacje, w których drabina ewakuacyjna jest niezbędna. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, montaż drabiny jest konieczny, gdy budynek ma więcej niż jedną kondygnację. A zatem każdy obiekt, bez względu na jego przeznaczenie, który ma przynajmniej dwie kondygnacje, powinien mieć w planach ewakuacyjnych uwzględnioną drabinę.

Po co drabina? By zapewnić łatwą i bezpieczną ewakuację w chwili zagrożenia - pożaru, wybuchu lub innych sytuacji zagrażających życiu, lub zdrowiu. To jeden z najważniejszych powodów uwzględnienia drabin ewakuacyjnych. Nie zapominajmy jednak o kwestiach praktycznych - drabina zapewnia łatwy dostęp do dachu budynku, co jest istotne ze względów konserwacyjnych, szczególnie gdy w budynku została wdrożona instalacja fotowoltaiczna.

Jakie normy musi spełniać drabina ewakuacyjna?

W jaki sposób wybrać drabinę, która zostanie wykorzystana w postaci drabiny ewakuacyjnej? W tym aspekcie sporo pomogą nam przepisy, które bardzo szczegółowo regulują kwestię warunków, jakie spełnić musi taka drabina.

W planach ewakuacyjnych musimy uwzględnić drabinę, której szczeble mają szerokość minimum 50 cm, a rozstaw szczebli są rozstawione co 30 cm. Dodatkowo sam odstęp pomiędzy ścianą i szczeblami nie może być mniejszy niż 15 centymetrów, a na szczycie drabiny ewakuacyjnej powinien znajdować się stopień zejścia. Każda drabina uwzględniona w planach ewakuacyjnych powinna spełniać wszystkie te kryteria.

Co więcej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania drabiny, produkt powinien spełniać międzynarodowe normy: odpowiednio DIN18799-1, DIN14094-1, a także w pewnych konkretnych przypadkach normy EN-ISO-14122-4 i DIN-14094-1. Szukając idealnej drabiny, warto uwzględnić w poszukiwaniach te normy.

Odpowiednie ustawienie drabin ewakuacyjnych w zgodzie z planami ewakuacyjnymi - na co zwrócić uwagę?

Historia pokazuje, że bardzo często drabiny ewakuacyjne nie są uwzględniane w oficjalnych planach ewakuacyjnych. Jest to najczęściej związane z różnicą w czasie, kiedy plany by sporządzane, a drabiny montowane. Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwracać uwagę, jest cykliczna kontrola zgodności planu ewakuacyjnego z faktyczną infrastrukturą używaną w budynku.

Jeśli drabiny sięgają wyższych kondygnacji, a co za tym idzie, są dłuższe, konieczne będzie wdrożenie drabin ewakuacyjnych ze specjalnymi koszami. Drabiny te dostępne są pod adresem https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/ i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo osób ewakuowanych, jak również specjalistów, którzy wykonują prace konserwacyjne na dachu budynku.

Komentarze