Daszek nad okno - u kogo się sprawdza?

Daszek nad oknoO tym, że zadaszenie nad drzwiami wejściowymi czy oknem się przydaje, wie chyba każdy, kto zmuszony był kiedyś np. stać pod drzwiami w czasie deszczu i szukać kluczy w torbie lub plecaku. Przede wszystkim to ochrona przed zacinającym deszczem. Jednak zadaszenie nad oknem ma uchronić szybę i wnętrze domu również przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dzięki zadaszeniu wnętrze nie nagrzewa się aż tak bardzo w upalne dni, a jednocześnie tworzy przyjemny cień. Gdzie sprawdza się taki daszek?

Po co zadaszenie nad oknem i drzwiami?

Zadaszenie nad balkonem, drzwiami wejściowymi czy oknem to często stosowany element dopełniający elewację. Ma on oczywiście funkcję dekoracyjną, ale znacznie istotniejsza jest jego funkcjonalność i praktyczne zastosowanie. Przede wszystkim daszek nad okno czy drzwi to ochrona przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Mowa tu zarówno o opadach deszczu, śniegu czy gradu, ale również o promieniach słońca w czasie lata. Wpływają one negatywnie nie tylko na ludzi, ale również na kondycję stolarki okiennej i drzwiowej. Warto więc chronić te elementy domu, by nie dopuścić do zmiany ich koloru, wysychania, pękania czy puchnięcia od kontaktu z wodą.

Daszek nad drzwi czy okna jest odporny również na uderzenia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymuje obciążenie do nawet 100 kg. Oprócz tego takie zadanie to także zachowanie ciągłości izolacji cieplnej wejścia do domu. Wszystko dzięki temu, że osłaniamy się od wiatru, wspomnianego deszczu czy śniegu. Co istotne, konstrukcje daszków zachowują pierwotny kształt - nie odkształcają się wraz z upływem czasu.

Daszek z litego poliwęglanu

Daszek nad okno lub drzwi powinien być wykonany z materiału trwałego i odpornego. Takim jest właśnie poliwęglan komorowy. Jest on wytrzymały, a jednocześnie charakteryzuje się lekkością konstrukcji. Co więcej, daszek z poliwęglanu litego jest przezroczysty. Oznacza to, że przepuszcza on światło, przez co nie zawsze musi prowadzić do zacieniania wnętrza pomieszczeń, do których przylega. Sama konstrukcja natomiast wykonana jest z aluminium malowanego metodą proszkową, najczęściej na kolor biały lub antracytowy. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi filtr ochronny UV umieszczony obustronnie oraz uszczelka chroniąca przed zabrudzeniami i wilgocią między płytą daszka a ścianą budynku, do którego jest przymocowany. Oprócz tego zadaszenie wyposażone jest w specjalną rynienkę odprowadzającą wodę oraz zestaw montażowy. Dzięki niemu można samodzielnie bez trudu zamontować taki element.

Jaki daszek nad okno wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje zadaszenia nad drzwi i okna. Ważne, by estetyką pasowały one do elewacji budynku. Do wyboru są zarówno daszki proste, jak i np. łukowato wygięte. Różne mogą być więc kształty takich daszków i różne kolory. W ofercie daszków z poliwęglanu litego dostępne są daszki:

  • proste
  • łukowate
  • w formie markizy
  • transparentne
  • transparentne zacienione.

Najczęściej takie daszki są łatwe w czyszczeniu. Przez długi czas zachowują estetyczny kształt i pierwotny wygląd.

Klasyczny czy nowoczesny daszek nad okno?

Zwolennikom rozwiązań klasycznych polecamy daszki z kolekcji RETRO. Łączą one tradycyjny wygląd z nowoczesną technologią. Tworzone są przy zastosowaniu zawijanych kształtów we wspornikach. Daszki z kolekcji CLASSIC mają daszki białe i antracytowe z wypełnieniem w postaci białej płyty poliwęglanowej oraz brązowe z wypełnieniem w postaci płyty poliwęglanowej dymnej. Większość modeli występuje w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy daszek do każdej szerokości drzwi czy okna.

Gdzie sprawdza się zadaszenie z poliwęglanu?

Taki rodzaj zadaszenia sprawdzi się praktycznie wszędzie - zarówno nad drzwiami wejściowymi, oknami z wystawą południowo-zachodnią, ale również np. nad balkonami. Chcąc dopełnić konstrukcję daszku i jeszcze skuteczniej ochronić się np. przed wiatrem, warto skorzystać z dodatkowej oferty bocznych ścianek. One również wykonane są z poliwęglanu, ale osadzone dodatkowo na aluminiowej konstrukcji. Tutaj także do wyboru mamy różne kolory ścianek - z płyty bezbarwnej lub dymnej.

Podsumowując, zadaszenie z poliwęglanu to sposób na zabezpieczenie naszych okien i drzwi oraz balkonów przed szkodliwymi czynnikami otoczenia. Warto jedynie dopasować jego styl do estetyki elewacji. Daszek z poliwęglanu litego to połączenie funkcjonalności i trwałości z ponadczasową stylistyką wykonania.

Komentarze