Nowoczesne narzędzia dla architektów. Poznaj Archicad 27

Archicad 27Czy współcześnie, w świecie zdominowanym przez technologię i cyfryzację, praca architekta czy projektanta wnętrz może być jeszcze bardziej efektywna? Okazuje się, że tak. Chociaż w 2023 roku osoby pracujące w branży architektonicznej mają do dyspozycji szereg programów i aplikacji usprawniających ich pracę, na rynku pojawiają się kolejne narzędzia. Jednym z nich jest Archicad 27 - kolejna już odsłona kultowego programu grupy CAD i OPEN BIM. Jakie funkcjonalności wprowadza wydana we wrześniu 2023 roku wersja?

Archicad - dlaczego jest niezbędny w pracy architekta?

Oczywiście sam Archicad nie jest niczym nowym. Program jest wydawany i aktualizowany nieprzerwanie od 1984 roku, dzięki czemu dzisiaj jest postrzegany jako najważniejsze oprogramowanie typu OPEN BIM (Building Information Modeling). Modelowanie informacji i budynku za pomocą Archicada to przede wszystkim tworzenie wirtualnych modeli budynków poprzez wstawianie wcześniej zdefiniowanych trójwymiarowych elementów: ścian, dachów, stropów, sufitów, schodów, okien czy drzwi.

Jednak architekci i projektanci z pomocą Archicada mogą nie tylko projektować w 3D. Program umożliwia generowanie dokumentacji projektowej, tworzenie analiz przestrzennych, zarządzanie elementami konstrukcyjnymi, integrację projektu z innymi narzędziami oraz zdalną współpracę z innymi członkami zespołu projektowego. Planowanie, projektowanie oraz tworzenie wizualizacji i dokumentacji powoduje, że Archicad od wielu lat jest niezbędnym narzędziem pracy dla wielu architektów, inżynierów budownictwa czy projektantów wnętrz.

Jakie nowe funkcje wnosi Archicad 27?

Jak wiadomo, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Z tego założenia wychodzą też twórcy Archicada, którzy we wrześniu 2023 roku na rynek wypuścili kolejną już odsłonę kultowego oprogramowania. Wraz z 27. edycją pojawiają się też nowe funkcjonalności, wśród których należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję, którą nazwano Wersje projektu. Użytkownicy najnowszej wersji mogą w obrębie jednego pliku zapisywać różne wersje tego samego projektu. Umożliwia to łatwiejsze porównywanie ze sobą poszczególnych wersji i koncepcji bez ciągłego wprowadzania zmian czy tworzenia nowych projektów od podstaw. W ten sposób wygodniej i łatwiej jest wybrać odpowiedni wariant projektu z klientem.

Ponadto Archicad 27 wprowadza też liczne udogodnienia na poziomach:

  • projektowania - tworzenie projektów jest prostsze, dzięki dodanym wskaźnikom odległości tworzonych lub zaznaczonych elementów. W programie wprowadzono też nowe opcje wyszukiwania i porządkowania atrybutów w foldery i rozróżnianie kolorami wierszy zestawień;
  • współpracy - w Archicad 27 współpraca między architektami i projektantami instalacji jest jeszcze swobodniejsza i bardziej intuicyjna. Ułatwieniem jest też opcja eksportu do innych formatów i standardów, korzystając z certyfikacji buildingSMART dla importu i eksportu IFC4.

To oczywiście tylko kilka nowości, wprowadzonych do Archicad 27. Program możesz zamówić na stronie https://wsc.pl/produkty/archicad.

Komentarze